Ana Sayfa Ülkeler 🇮🇹 İtalya Sanremo Müzik Festivali’nde Büyük Değişiklikler!

Sanremo Müzik Festivali’nde Büyük Değişiklikler!

7 dk. okuma
0
461

Sanremo Müzik Festivali seneler sonra büyük değişimler geçiriyor.

Sanremo Müzik Festivali’in sanat yönetmeni Claudio Baglioni

İtalyan müzik efsanesi Claudio Baglioni’nin rehberliğinde düzenlenen yarışmada format 2018 için bazı değişiklikler geçirecek. İtalyan devlet televizyonu RAI, değişiklikleri ayrıntılarıyla anlatan bir düzenleme yayınladı. Özellikle büyük bir değişiklik var: büyük finale giden aşamalarda elemeler olmayacak.

Elemeler Kaldırılıyor

Yarışmanın ”Büyük Sanatçılar” bölümünde 22 sanatçı yarışıyordu. 2018 için bu sayı 20’ye düşürülüyor. Bu bölümde yapılan oylamalar sonucu ilk 16’ya giren adaylar finalist, 17 ve 20 arasında derecelere girenler yarı finalist, son 2’ye kalanlar ise eleniyordu. Geçmiş yılların aksine, haftaiçi düzenlenen aşamalarda elemeler olmayacak. Tüm sanatçılar birkaç kez sahne alacak ve hafta boyunca yarışacaklar fakat hepsi final gecesinde de yer alacak. Aynı sistem ”Yeni Sanatçılar” bölümünde de geçerli olacak. Bu bölümde de yine 8 sanatçı yarışacak.

2015 Sanremo Müzik Fetsivali’nde Il Volo’nun finalist olduğu an.

Jüri Oyları Daha Yüksek Etkiye Sahip Olacak

Yarışmada jüri oylarının etkisi de arttırılıyor. Her gecenin performansları halk oylaması, basın jürisi ve uzman jürinin birleşiminden oluşan üç grup tarafından puanlanıyor. Üç grubun oyları yarışma aşamasına bağlı olarak farkı yüzdelerde uygulanacak. Geçtiğimiz yıl uzman jüri ve halk jürisinin oyları %30 etki ederken, halk oylaması %40 etkiye sahipti.

Yarışmaya Yeni Bir Aşama Ekleniyor

”Cover Versiyonlar” bölümü bugüne kadar bir ikinci şans aşaması olarak uygulanıyordu. Bunun yerine, yarışmaya yeni bir bölüm ekleniyor: düetler. ”Büyük Sanatçılar” grubunun şarkıcıları farklı takımlar oluşturacak ve birbirleri arasında düet yapacaklar.

Şarkı Süresi Kısıtlaması Değişiyor

Şarkı süresiyle ilgili kısıtlamalarda da değişiklik var. 4 dakikayla sınırlandırılan şarkılar için süre 3 dakika 30 saniyeye düşürülüyor. Bu durum, Eurovision potansiyeli üzerinde büyük bir etkiye sahip. Eurovision Şarkı Yarışması’nda şarkıların süreleri 3 dakikayla sınırlı. Bu nedenle Sanremo’da yarışıp, Eurovision’a gitmeye hak kazanan şarkıcılar, şarkılarına yeni versiyon hazırlayarak 3 dakikaya düşürmek zorunda kalıyorlar.

2016’da Sanremo’yu kazanan Stadio topluluğu, Eurovision’a gitmeyi reddetmişti.

Yönetmelik, aynı zamanda Sanremo 2018 kazananının İtalya’yı 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmeyi reddedebileceğini de hala onaylıyor. Kazanan Lizbon’a bilet almayı tercih etmezse, RAI kendi ölçütlerini kullanarak katılımcıyı kendi seçecek.

2018 Sanremo Müzik Festivali logosu.

Sanremo 2018 formatı kabaca şu şekilde olacak :

6 Şubat 2018 Salı: 20 büyük sanatçının her biri şarkılarını ilk kez bu aşamada seslendirecek.

7 Şubat 2018 Çarşamba: İlk 10 büyük sanatçının her biri şarkılarını ikinci defa seslendirecek. İlk 4 yeni sanatçı şarkılarını ilk kez bu aşamada seslendirecek.

8 Şubat 2018 Perşembe: Diğer 10 büyük sanatçının her biri şarkılarını ikinci defa seslendirecek. Diğer 4 yeni sanatçı şarkılarını ilk kez bu aşamada seslendirecek.

9 Şubat 2018 Cuma: 20 büyük sanatçı şarkılarını düetler halinde seslendirecek. 8 yeni sanatçı şarkılarını bu aşamada farklı versiyonlarla yeniden seslendirecek.

10 Şubat 2018 Cumartesi: 20 büyük sanatçının her biri son performanslarını sergileyecek. Oylamada ilk 3’e giren adaylar süper finale kalacak ve ardından Sanremo 2018’i kazanan isim açıklanacak.

Son gecede 20 gösteri sahne alacak ve daha uzun bir gece olacak!

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: 🇮🇹 İtalya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021: Turkish Fans’ Voting Results

As 9-year-old Turkish Eurovision fan web site and forum, we have arranged Eurovision semi-…