EBU’dan Ukrayna Hükûmetine Çağrı

EBU’dan Ukrayna Hükûmetine Çağrı

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Ukrayna hükûmetine maddi destek konusunda çağrıda bulundu.
Avrupa Yayın Birliği (EBU), Ukrayna hükûmetine, ulusal yayıncı kuruluş UA:PBC‘ye Eurovision için gereken maddi desteği sağlaması için çağrı yaptı. Hükûmet, UA:PBC için devlet bütçesinin %0,2‘sini ayıracağını bildirdi. Bu rakam, önceki yıllardan da düşük. Yaklaşık 40 milyon Euro’ya tekabül eden bütçe, Avrupa ülkeleri arasında en düşük bütçelerden biri. 

Yayıncı kuruluş UA:PBC’nin genel direktörü Zurab Alsania şunları söyledi:

UA:PBC zor zamanlardan geçiyor. Bizler için artık değişim zamanı geldi. Eski bir devlet kuruluşunu bağımsız bir medya organı haline getirmemiz gerekiyor. Gerekli finansman eksiği değişim sürecimizi de geleceğimizi de baltalıyor.

Zurab Alsania, the general director of Ukrainian broadcaster UA:PBC.

EBU genel direktörü Noel Curran ekledi:

Ukrayna hükûmetini, ülkenin kendi yasalarına ve Avrupa standartlarına uygun olarak, UA:PBC yayıncı kuruluşuna bağımsız, adil ve uygun finansman sağlaması yönünde çağrı yapıyoruz. UA:PBC sürdürülebilir ve bağımsız bir kamu medyası oluşturmak için tüm çalışmaları üstlenmiştir. Finansmandaki düşüklük yayıncı kuruluşun bütün işleyişini aksatacaktır.

Noel Curran, EBU general director.

Ne dersiniz? UA:PBC yayıncı kuruluşu gerekli finansmanı sağlayabilecek mi? Yoksa bu eksikliklerden ötürü yarışmadan çekilmesi gibi bir durum söz konusu olur mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Ukrayna’nın Zaferleri

Ruslana, the winner of Eurovision 2004.
Ruslana, İstanbulda düzenlenen 2004 Eurovision Şarkı Yarışmasında Wild Dances adlı şarkısıyla 280 puan toplayarak Ukraynanın ilk Eurovision zaferini elde etmişti.
The winner of Eurovision 2004 with the song “Wild Dances”.

 

Jamala, the winner of Eurovision 2016.
1944 adlı şarkısıyla tüyleri diken diken eden Jamala, oldukça sıkı rakipleri olmasına rağmen jüriden 211, halktan 323 puan alarak toplamda 534 puanla 1. olmuş ve ülkesine 2. kez Eurovisionda ev sahipliği yapma gururunu yaşatmıştı.
The winner of Eurovision Song Contest 2016 with the song “1944”.

Geçtiğimiz Yıl Eurovision’a 2. defa ev sahipliği yapan ülke, kendi evinde hangi şarkıyla yarıştı ve nasıl bir derece aldı?

Ukrayna’yı ev sahipliğinde O.Torvald, “Time” adlı şarkıyla temsil etmiş fakat 26 ülke arasında 24. olmuştu. Jüriden 12, halktan 24 alarak toplamda 36 puan elde edebilmişti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.