Fransa düzenleyeceği ulusal finalin detaylarını paylaştı

Fransa düzenleyeceği ulusal finalin detaylarını paylaştı

Eurovision Şarkı Yarışması’nın ”Big 5” olarak adlandırılan referans grubu ülkelerinden Fransa’nın bu yıl temsilcisini ulusal finalle seçeceği açıklanmıştı. Bu haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bugün, Fransa kanalı France 2, ”Destination Eurovision” adını verdikleri ulusal final hakkında detayları paylaştı.

Fransa’yı Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenecek 63. Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek şarkıcı ve şarkı ”Destination Eurovision” isimli ulusal elemeyle seçilecek. Fransız kanalı, yarışmaya gönderilecek tüm kayıtlarda şarkı dilinin %70 Fransızca olması şartını koşarken, şarkıların bir kısmının İngilizce seslendirilmesine olanak da tanıyor. Fakat yarışmada yarışacak şarkının tamamı Fransızca sözlerden oluşuyorsa, son iki yıldır olduğu gibi İngilizce’ye çevrilmeyecek.

Ulusal finalde birinci; uzman jüri, uluslararası jüri ve halk oylamasının birleşimiyle belirlenecek. Geçtiğimiz ay yarışmanın tek geceden oluşmayacağı ve yarı final aşamasının da olacağı bilgisi verilmişti. France 2 kanalı yaptığı resmi açıklamada bunu kısmen doğrulayarak yarışmanın bir kaç geceden oluşacağını bilirdi.

Ulusal finale kayıt gönderimleri Haziran ayından bu yana devam ediyor. Bu kayıtlar kanal tarafından 15 ya da 16 katılımcıya düşürülecek. France 2, Fransa’nın büyük plak şirketleri ve meşhur şarkıcılarıyla da görüşme halinde. Fakat yabancı şarkıcıların ulusal finalde yarışmasına imkan tanınmayacak. Bu, yarışmacıların tamamının Fransız şarkıcılardan oluşacağı anlamına geliyor.

Ulusal finalin sunucusu Fransız-Kanadalı şarkıcı Garou

”Destination Eurovision”u Fransız-Kanadalı şarkıcı Garou sunacak. Şarkıcı geçtiğimiz yıllarda, ülkemizde ”O Ses” adıyla düzenlenen yarışmanın Fransa versiyonu olan The Voice France’da yarışmacı koçuydu. Bu sene bu yarışmada koltuğunu Matt Pokora’ya devretti. Garou yarışma koçluğu sonrası ulusal finalde aldığı görev üzerine şu açıklamada bulundu:

”Tamamen tarafsızım. Şarkılara dokunmayı seviyorum. Ayrıca eklektik (seçici) zevklerim var.”

Ayrıca organizasyonu izleyicilerin ve müzik uzmanlarının çok seveceğini de ekledi.

Eurovision’da Fransa

Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1956’dan bu yana ilk katılımcılarından biri olan Fransa, yarışmayı günümüze değin 5 defa kazandı. Son birinciliğini 1977 yılında Marie Myriam’ın “L’oiseau et l’enfant” isimli şarkısıyla kazanan Fransa, 1978’den bu yana yarışmaya tekrar ev sahipliği yapacağı günü bekliyor.

Fransa’nın 2014’te düzenlediği son ulusal finali ”Les Chansons d’abord” logosu.

Geçtiğimiz on yıl içinde Fransa sadece bir kez temsilcisini ulusal elemeyle seçti. 2014 yılında dünyaca ünlü Fransız şarkıcı, 2001 Fransa Eurovision katılımcısı Natasha St-Pier’in sunduğu ulusal finalden bu yana temsilcisini iç seçimle belirledi. Twin Twin topluluğunun ”Moustache” şarkısıyla birinci olduğu ulusal final sonrası şarkı Kopenhag’da düzenlenen Avrupa finalinde ne yazık ki başarılı olamadı ve sadece 2 puan alarak sonuncu oldu.

Son iki yılda Amir’in ”J’ai cherché” ve Alma’nın ”Requiem” şarkılarıyla bir nebze de olsa ilk 10’a oynamaya başlayan Fransa’nın 2018’de ne yapacağı merak konusu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.