İçeriğe atla

Sezon1 - Bölüm1: Winter is Coming (Kış Geliyor)

Züreyfa

Pinlenen İletiler

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

"Winter Is Coming" (Türkçe: Kış Geliyor), HBO kanalının yayınladığı fantezi türündeki Game of Thrones dizisinin ilk sezonunun ilk bölümüdür. George R. R. Martin'in Taht Oyunları adlı kitabına sadık kalarak David Benioff ve D. B. Weiss tarafından senaryolaştırılmıştır. Bölüm Tim Van Patten tarafından çekildi.

Dizinin ilk bölümü olması sebebiyle bölüm izleyiciyi mekan ve karakterlerle tanıştırır. Bölüm Stark hanesinin mensupları etrafında döner. Kralın Sağ Eli öldükten sonra, kralın Eddard Stark'ın yanına gelip ona boş bıraktığı koltuğu teklif etmesiyle başlar. Bölüm izleyiciden ve eleştirmenlerden çok fazla olumlu eleştiri aldı.

Bölüm, kurgusal kıta olan Westeros'un çeşitli bölgelerindeki sahne gösterimleriyle başlar. Kıtanın kuzeyinde olan Winterfell bölgesindeki Stark hanesinin başında olan Lord Eddard Stark (Sean Bean), kralın bölgeye gelişinin haberini alır. Dar Deniz'in karşısındaki kıtada, Essos'daki sürgün Targaryen hanesinin yaşayan iki üyesi de gösterilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok iyi bi bölüm ya

ölen kurt ve yavruları eddard stark ve çocuklarını temsil ediyorr bunu anlamam 3 sezonumu aldı dasda bide o bölümde ak gezenlerin saldırdığı kısımda aslında jon snow'u aradıklarına dair bi teori var

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bölümü ilk kez izleyip, kim kimin nesidir diye kafası karışanlar için;

Stark Ailesi

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

Ned 4 kardeşten birisi. Abisi öldüğü için Kıştepe'sinin lordu o. Bölümde bahsedildiği üzere kız kardeşi de ölmüş zamanında. Erkek kardeşi ise Duvar'a gidip, siyaha bürünmüş. Ned'in 6 çocuğu var. Bunlardan 5'i karısı Cat'ten. Bir tanesi ise tanımadığımız bir kadından. Jon, evlilik dışı bir çocuk olduğundan kardeşleriyle aynı hakka sahip değil. Piçler, krallar tarafından onaylanmadığı sürece bu haklara sahip olamıyor ve babalarının soyadlarını kullanamıyorlar. Kuzey bölgesindeki bütün piçlere "Snow" adı veriliyor.

Lannister Ailesi

Gizlenmiş İçerik

Jamie ve Cercei ikiz kardeşler. Jamie 7 kişilik kral muhafızlarından bir tanesi. Ömrünü kralı korumaya adamış durumda. Cercei ise kralın eşi, yani kraliçe. İkilinin üç çocuğu var. Tyrion ise Jamie ve Cercei'nin küçük kardeşi.

Baratheon Ailesi

Gizlenmiş İçerik

Baratheon'lar 3 kardeş. Büyük kardeş Robert, Westeros kıtasındaki 7 Krallık'ın kralı. Cercei'den 3 çocuğu var. Önümüzdeki bölümlerde göreceğimiz küçük kardeş Renly ise, Robert kral olduğu için Baratheon ailesinin kontrolündeki Storm's End'in lordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

3 sene oldu sanırım bu bölümü en son izleyeli. O yüzden biraz garipsedim tekrar izleyince. Hatırladığımdan daha ağır ve kasvetliymiş ilk bölüm. O "Winterfell", "King's Landing" yazıları da bir garip geldi. Bölümde çok fazla olay olmasına karşın, odak noktası karakter ve Game of Thrones dünyası tanıtımı olmuş. Çok fazla karakter olduğu için ve daha çok fazla karakter ekleneceği için garipsememek lazım bu durumu da. Dizinin içinde geçtiği dünyaya da iyi bir "hoşgeldiniz" olmuş. Çocuk cinayeti, tecavüz, ensest, kelle uçurma... ne ararsan var. Zaten 15 dakikalık açılış sahnesi bir "Ne oluyoruz lan?" dedirtiyor. O kısım biraz korku filmi havasında olsa da, güzel merak uyandırıyor.

Bir de müziklere değinmek istiyorum. Müzikler şimdikinden çok daha farklı ve davul ağırlıklı. Hala kullandıkları besteler dahi daha farklı geliyor kulağa. Bir de çok fazla müzik kullanımı var. "Epik" havası katılsın diye basmışlar müziği. Yeni bölümlerdeki müzikleri tercih ederim şahsen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nası yani ya en sonda inti minti yapanlar kardeş değil miydi? :katiyen:

Khaleesi'ye de yazık oldu, istemeye istemeye şeetti :ahaha:

Yalnız dizinin ortamına, çekim kalitesine, kostümlere vs. bayıldım.

Güzel başladı, çok önyargılıydım ama kırıldı gibi. İzlemeye devam edicem.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fanfini yapanlar sadece kardeş olsa iyi, ikiz bir de onlar

Gizlenmiş İçerik

Çekim yapılan ortamlar, kostümler falan iyi gerçekten. Bütçe ciddi manada arttığı için önümüzdeki sezonlarda daha da iyi olacak onlar. :dogru:

Sevdiğin/sevmediğin karakter varsa, o konudaki düşüncelerini de bekleriz ilerideki bölümlerde. :oyna:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cüce adamı sevdim, çok dürüst ve kafa gibi :ahaha:

Kuzey yarı'nın çocuklarını ve karısını da sevdim aslında, şu anlık bi sinsilik görmedim tabi ilerde ne olcağı belli olmaz

Gizlenmiş İçerik

Kral da azcık sapık ama saftirik bence

Gizlenmiş İçerik

Kralın karısı tam şirret -ikiziyle fanfini yapan- ve bence kuzey yarını arzuluyo, sanki onların geçmişte bi ilişkisi varmış gibi hissettim

Kuzey yarı diyip durduğum lord eddard stark işte

:dogru:

Görücez ilerleyen bölümlerde

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Yeni Oluştur...