Ana Sayfa Liste Eurovision Türkiye Elemelerinde Hakkı Yenen 10 Şarkı

Eurovision Türkiye Elemelerinde Hakkı Yenen 10 Şarkı

10 dk. okuma
5
2,555

Eurovision Türkiye elemelerinden kimler geldi, kimler geçti.. Türkiye, Eurovision macerasına ”TRT Türk Hafif Müziği Eurovision Şarkı Yarışması” adını verdiği ulusal elemeyle 1975 yılında başladı. Elemeler Türk müzik piyasasına onlarca isim kazandırdı.

1975 yılında, Bülend Özveren sunuculuğunda Türkiye’nin ilk Eurovision elemeleri

Mazhar Fuat Özkan, Kayahan, Demet Sağıroğlu gibi isimler ilk sahne performanslarını bu elemelerde gerçekleştirdiler. Aynı zamanda Eurovision’da ülkemizi temsil etme hakkı kazandılar. Bu isimlerin yanı sıra elemelerden; Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, İlhan İrem, Seden Gürel, Candan Erçetin, Fatih Erkoç ve Kubat gibi nice değerli isim geçti.

10.Nursel Efe – Tek İsteğim (2005)

2005 yılında ülkemizde düzenlenen son ulusal elemeyi ”Rimi Rimi Ley” isimli şarkıyla Gülseren ve Grup Etnik kazanmış, ”Rumuz Andante” isimli şarkısıyla Seçil ise ikinci olmuştu. Melih Kibar ve Garo Mafyan gibi duayen isimlerin de yer aldığı jüri yarışan diğer şarkıları oylamadı. 1996 yılındaki elemelere ”Masal” isimli şarkısıyla katılan Nursel Efe, ikinci defa şansını ”Tek İsteğim” isimli şarkıyla denedi.

9.Ayça Dönmez – Bak Rüzgarlara (2000)

2000 yılındaki elemeleri ”Yorgunum Anla” isimli şarkıyla kazanan Pınar Ayhan, Avrupa’daki büyük finalde ülkemizi 10.luğa taşımıştı. O yıl elemelere, Can Atilla imzalı ”Bak Rüzgarlara” isimli şarkıyla Ayça Dönmez de katıldı.

8.Candan Erçetin & Cihan Okan – Daha Kolay (1990)

1990 yılındaki elemelere Cihan Okan’la beraber; İlhan İrem’in yazdığı, dönemin ötesinde hazırlanan bir kareografiyle sunulan ”Daha Kolay” isimli şarkıyla katılan Erçetin, 15 yarışmacı içinde bölgesel jürilerden gelen puanlarla 5. olabilmişti.

7.Arzu Ece & Gür Akad – Sessiz Geceler (1991)

1991 yılındaki elemeleri İzel-Reyhan-Can üçlüsü sözlerini Aysel Gürel’in yazdığı ”İki Dakika” isimli şarkılarıyla kazandılar. Arzu Ece ve Gür Akad ikilisi, ”Sessiz Geceler” isimli şarkıyla yalnızca 8 puan farkla ikinci oldu ve Roma biletini kılpayı kaçırdı.

6.Pınar Ayhan – Sen Nerede Ben Orada (1997)

1997 yılındaki elemeleri, henüz geçen sene ”Beşinci Mevsim” isimli şarkısıyla birinci olan Şebnem Paker, ”Dinle” isimli şarkısıyla kazandı. ”Dinle”, Avrupa’daki yarışmayı 3. olarak tamamladı ve Türkiye’nin makus talihini yendi. 2000 yılında ülkemizi ”Yorgunum Anla” isimli şarkısıyla temsil edecek Pınar Ayhan ise ”Sen Nerede Ben Orada” isimli şarkısıyla Paker’in ardından ikinci olmuştu.

5.Aşkın Nur Yengi & Harun Kolçak – Güzel Şeyler Söyle (1987)

1987 yılındaki Türkiye elemelerini ”Şarkım Sevgi Üstüne” isimli şarkıyla Seyyal Taner ve Grup Lokomotif kazandı. Şarkı, Avrupa finalinde hiçbir ülkeden puan alamayarak sonuncu oldu. Elemelere o dönem henüz toy birer gençken katılan Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak ikilisi Aysel Gürel ve Onno Tunç imzalı şarkıları ”Güzel Şeyler Söyle” ile katılmış ve 3. olmuşlardı.

4.Rüya Ersavcı – Turkish Delight (1991)

Arzu Ece ve Gür Akad ikilisinin ikinci olduğu 1991 elemelerinin 3.lüğünü, başını Melis Sökmen’in çektiği Grup Festival ile beraber paylaşan Rüya Ersavcı, ”Turkish Delight” isimli şarkısıyla elemelerin favorisi gösteriliyordu. Ersavcı şarkısına hazırladığı İngilizce versiyonları da içinde bulunduran bir Avrupa tanıtım EP’si dahi hazırlamıştı.

3.İlhan İrem & Ultraviyole – Komedi (1990)

Kayahan ve Demet Sağıroğlu ikilisinin ”Gözlerinin Hapsindeyim” isimli şarkısıyla birinci olduğu 1990 elemelerinde favori isim İlhan İrem ve ekibiydi. Gür Akad ve Seden Gürel’in de eşlik ettiği ”Komedi” isimli şarkı bölgesel jürilerden 56 puan aldı ve 3. olabildi. Yarışma sona erdiğinde büyük çoğunluk ufak bir şok yaşadı ve sonucu bir önceki yıl ”Ve Melankoli” isimli şarkıyla yarışarak ikinci olan Kayahan’a bir iade-i itibar olarak düşündü.

2.Seden Gürel & Vedat Sakman – Hayat Pencerenin Dışında (1987)

Bir önceki sene ”Halley” isimli şarkıyla ulusal finali kazanmasına karşın, konservatuar sınavları nedeniyle Avrupa finaline gidememiş olan Seden Gürel, 1987 yılında elemelere Vedat Sakman ile beraber seslendirdiği ”Hayat Pencerenin Dışında” isimli şarkıyla katıldı. Selmi Andak imzası taşıyan şarkı aynı sene Ajda Pekkan’ın ”Süperstar 4” isimli albümünde ”Yeniden” adıyla coverlandı ve çok sevildi.

1.Kubat – Dertli Saz (1998)

1998 yılında düzenlenen ulusal elemeyi ”Unutamazsın” isimli şarkısıyla Tüzmen kazandı. Geçtiğimiz yıl ”Dinle” şarkısıyla Avrupa üçüncüsü olan Şebnem Paker’in ”Çal” isimli şarkıyla üçüncü defa şansını denediği elemelere davullu zurnalı şarkısı ”Dertli Saz” ile katılan Kubat ikinci oldu. TRT jürisi, ”Dinle” gibi ülkemizin müzik değerlerini taşıyan bir şarkının ardından, yeniden ”Dertli Saz” ile bu geleneği devam ettimek yerine, Avrupa kültürüne selam ederek Eurovision’a ballad bir şarkı göndermeyi tercih etti.

BONUS: Grup 4×1 – Hey Sen

Listemizin bonusu 1991 ulusal elemelerinden. Mehmet Ali Erbil, Çiğdem Tunç, Erdal Çelik ve Candan Erçetin gibi isimleri içinde barındıran Grup 4×1, ”Hey Sen” isimli şarkı elemeleri 7. olarak tamamlasa da, zihinlerde televizyon dünyası adına özel bir anı bıraktı.

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: Liste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021: Turkish Fans’ Voting Results

As 9-year-old Turkish Eurovision fan web site and forum, we have arranged Eurovision semi-…