Ana Sayfa Eurovision Şarkı Yarışması Eurovision 2018 Eurovision 2018’de kimleri izleyeceğiz?

Eurovision 2018’de kimleri izleyeceğiz?

10 dakikalık okuma süresi
0
0
3,650

Eurovision 2018’de kimleri izleyeceğiz? Portekiz’de yapılacak olan 2018 Eurovision Şarkı Yarışması için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Hangi ülkeler Avrupa’nın en coşkulu partisine katılıyor? Geri dönecek ülkeler var mı? Peki ya yarışmadan çekilen ülkeler? İlk kez katılacak olanlar? Kaç tane ülke Lizbon’a gidiyor? ESCToday sitesinden derlediğimiz bu habere haydi bir göz atalım!

 “Thunder and lightning! It’s getting exciting! Sonunda Eurovision 2018 sezonuna kavuştuk. Portekiz’in başkenti Lizbon, tüm Avrupa’yı misafir etmek için tüm ihtişamıyla hazırlanıyor.

Aşağı yukarı 40 kadar ülke, gelecek yıl Lizbon’daki partiye hazırlanmaya başladı. En fazla 46 ülkeden katılım bekleniyor, ve bunların yalnızca 26’sı büyük finalde yarışmaya hak kazanacak. Her iki yarı finalden 10’ar ülke ve geçen senenin birincisi Portekiz ile birlikte “the Big Five” olarak bildiğimiz İspanya, İngiltere, İtalya, Almanya ve Fransa; kozlarını 12 Mayıs Final gecesinde paylaşacak.

Şimdilik 32 ülke katılımını resmi olarak onayladı. Yayıncı kuruluşlar ise katılımlarını en son 15 Eylül tarihine kadar bildirmeleri gerekiyordu. Ve eğer katılımcı ülkeler arasında, yarışmadan çekilmek isteyen ülkeler olursa, bunu 10 Ekim tarihine kadar bildirmeleri gerekiyor. Aksi halde para cezası ödemek zorunda kalacaklar.

Peki ya Avusturalya tekrar katılıyor mu?

Avusturyalılar, Eurovision’a katılmak için oldukça hevesliler. Avustralya, sadece son 3 yıldır Eurovision’a katılıyor olmalarına rağmen; oldukça iyi sonuçlar elde etti ve bu da Avustralya halkının Eurovision’a karşı olan merakını güçlendirdi.
Avustralya’nın yayımcı kuruluşu SBS, EBU’nun aktif bir üyesi değil, ama 2018 Eurovision yayıncısı RTP ve EBU, Avustralya’yı Lizbon’a davet etti.

İlk kez katılacak ülkeler?

Oldukça düşük bir olasılıkla Eurovision’da yeni ülkeler görebilme ihtimalimiz var. Bunlardan biri Liechtenstein. Liechtenstein’in ulusal yayımcısı 1FI TV, EBU üyesi değil, böylece yarışmada yer alabilmesi de mümkün değil. Fakat Liechtenstein’i, Eurovision’a katılma konusunda çok istekli olmasına rağmen, EBU’ya katılım maliyetinin yüksek olmasından ötürü, gelecek seneki Eurovision sahnesinde görme olasılığımız yok.

Kazakistan’ın Eurovision’a katılımı ise ancak Avustralya’dan bahsettiğimiz paragraftaki gibi; EBU’nun davetiyle birlikte olabilecek bir ihtimal. Kazakistan’ın yayıncı kuruluşu Khabar Agency, bu seneden beri ortak bir EBU üyesi. Ve eğer EBU, Kazakistan’ı yarışmaya davet ederse katılabilirler. Khabar Agency de, Eurovision yarışmasını birkaç yıldır yayınlıyor.

Kosova’ya gelince… ESCToday ekibi EBU ile iletişim kurdu ve Kosova’nın potansiyel Eurovision katılımı hakkında sorular sordu. Aldıkları yanıt ise aşağıda:

“Kosova, ITU (Uluslararası Televizyon Birliği) üyesi bir ülke değil, ve bu kuruma üye olmak; EBU üyesi olabilmek için gerçekleştirilmesi gereken şartlardan biri. Dolayısıyla RTK kanalının da EBU ülkesi olabilmesi mümkün görünmüyor. Ayrıca Kosova, ne “Birleşmiş Milletler” üyesi ne de “Avrupa Parlamentosu” üyesi (Ya ITU üyesi olmaları gerek, ya da BM ve ya AP) dolayısıyla Kosova’nın da Eurovision’a katılabilme olasılığı bulunmuyor. “

Kimler geri dönüyor?

Rusya, kesinlikle geri dönüyor. Geçtiğimiz sene Ukrayna ile yaşanan politik sebeplerden ötürü yarışmadan çekilmek zorunda kalmışlardı. Rusya’nın iki ulusal yayımcı kuruluşu var. Bunlardan biri Channel One Russia ve diğeri ise RTR. C1 kanalı, geçtiğimiz sene Ukrayna’daki yarışmadan çekilme kararı almıştı. Ve gelecek yıl büyük bir ihtimalle RTR, Lizbon’da olacak.

Belçika’nın da iki farklı EBU üyesi yayımcı kuruluşu mevcut ve her iki kanal da dönüşümlü olarak Eurovision’a katılıyor. Rusya’da ise durum şu şekilde gerçekleşiyor: tek yıllarda Channel 1, çift yıllarda ise RTR (Rossija 1) yarışmaya katılım gerçekleştiriyor.

Kimler çekiliyor?

Eurovision 2017’ye katılan ülkeler arasından şimdilik katılımını geri çeken bir ülke bulunmamaktadır.

Ve kimler geri dönmüyor?

Andorra, Türkiye, Lüksemburg, Slovakya ve Monaco; bu ülkelerin hepsi, 2018’de yapılacak olan yarışmaya katılmayacaklarını onayladı. Ayrıca 1980’den beri yarışmaya sadece bir kez katılan Fas, ne bu sene ne de gelecek sene yarışmaya geri dönecek.

Bosna Hersek de ayrıca Eurovision 2018’e katılmayacağını onayladı. Ulusal yayımcı kuruluş olan BHRT finansal olarak güç durumda ve 2016’da geri dönmelerine rağmen bu finansal sıkıntılardan ötürü 2017 yılında mecburen yarışmayı kaçırmak zorunda kalmışlardı.

Katılımı onaylanan ülkeler:

  1. İsveç
  1. Danimarka
  1. Finlandiya
  1. Izlanda
  1. Norveç
  1. Belçika
  1. Sırbistan
  1. Malta
  1. Almanya
  1. İsviçre
  1. Polonya
  1. Fransa
  1. Letonya
  1. Estonya
  1. Romanya
  1. Portekiz
  1. Irlanda
  1. Azerbaycan
  1. Litvanya
  1. Avusturya
  1. Hollanda
  1. Kıbrıs
  1. Ukrayna
  1. Avusturalya
  1. Belarus
  1. İspanya
  1. Yunanistan
  1. Hırvatistan
  1. Birleşik Krallık
  1. İtalya
  1. Slovenya
 1. Bulgaristan

Onay beklenen ülkeler:

 1. Ermenistan
 2. Moldova
 3. Rusya
 4. Gürcistan
 5. Arnavutluk
 6. Çek Cumhuriyeti
 7. Macaristan
 8. İsrail
 9. San Marino
 10. FYR Makedonya
 11. Karadağ

Geri dönmeyecekler

 1. Türkiye
 2. Lüksemburg
 3. Andorra
 4. Monaco
 5. Slovakya
 6. Bosna Hersek
 7. Fas

 İlk kez katılma ihtimali olan:

 1. Kazakistan
 2. Kosova

Katılmayacaklar:

 1. Liechtenstein

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak olan ülkelerin resmi listesi, 2017 sonlarına doğru EBU tarafından yayınlanacaktır.

Eurovision Şarkı Yarışması, 8, 10 ve 12 Mayıs 2018 tarihlerinde Lizbon, Portekiz’deki MEO Arena’da gerçekleştirilecek.

Kaynak

Daha fazla buna benzer yazı göster
Kullanıcısından Daha Fazla Yükle Uğur
Şuradan Daha Fazla Yükle Eurovision 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere de Göz Atın

Eurovision 2022 Nerede Yapılacak?

Eurovision 2022 nerede yapılacak? Yarışma nerede düzenlenecek? İtalya’nın ev sahipli…