Ana Sayfa Eurovision Şarkı Yarışması Eurovision 2018 Letonya ”Supernova”ya hazırlanıyor

Letonya ”Supernova”ya hazırlanıyor

6 dk. okuma
0
290

Letonya devlet televizyonu LTV, ülkeyi Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek ismi belirlemek üzere bu yıl da ”Superonva” adını verdiği ulusal finali düzenleyecek.

Supernova’ya son başvurular bu Pazar günü 15 Ekim 2017’ye kadar devam edecek. LTV’ye gönderilen kayıtlar tamamı müzik adamlarından oluşan uzman jüri tarafından değerlendirmeye alınacak. Ardından Supernova 2018’de yarışacak adaylar belirlenecek.

Supernova’ya Jüri Uygulaması

2015’ten bu yana düzenlenen Supernova’da oylamalar halk tarafından gerçekleştiriliyordu. SMS ve internet üzerinden gelen oylarla oluşan sonuçlara göre kazanan belirleniyordu. Geçtiğimiz yıl ilk defa oylamalara İsveç menşeili müzik uygulaması Spotify verileri de etki etmişti. LTV 2018 için Supernova’ya jüri uygulamasını da dahil edecek yeni bir düzenlemeye imza atacak.

Supernova’nın yeni jüri lideri DJ Rudd ve 2015 Letonya temsilcisi Aminata.

Supernova isimli yarışmanın yapımcısı Kaspars Roga, ön elemelerde uzman jüriye başkanlık etmesinin yanı sıra, Supernova’nın formatını oluşturan isimler arasında yer alıyor. Bu yıl yarışmanın düzenleneceği dönemde müzik grubuyla beraber Uzakdoğu turnesine çıkacak olan şarkıcı Supernova’da görev alamayacak. Onun yerine yeni jüri lideri müzisyen DJ Rudd olacak. Rudd, geçen sene ön eleme jürilerinden bir tanesiydi. Yeni jüri lideri, Supernova’da bir takım değişiklikler yapılacağını şu sözlerle açıklıyor:

”Dördüncü sezonu yeni bir evrenin başlangıcı olarak görüyorum. Geçmişin başarılarını ve hatalarını objektif olarak değerlendirmek için üç yıl yeterlidir. Gönderilen şarkıları dinlemek, iyi besteler ve güçlü sanatçılar keşfetmek için sabırsızlanıyorum.”

Supernova 2017’yi kazanan Triana Park

5 Kasım 2017’de başvurular Letonya ve uluslararası müzik profesyonellerinden kurulacak Supernova jürisi önünde değerlendirmeye tabi tutulacak. Gerçekleşecek bu toplantıdan sonra jüri en iyi şarkıcı ve şarkıları seçecek.

Supernova 2018 üç yarı finalden oluşacak. Birinci, %50 halk ve %50 jüri oylarının kombinasyonuyla belirlenecek. Supernova’yı kazanan şarkıcı 63. Eurovision Şarkı Yarışması için Lizbon biletini alacak.

Letonya televizyonu LTV, ulusal final süresince Universal Music Group ile işbirliği yapacak. LTV’nin 2018 hedefi şarkıcılara Letonya sınırlarının ötesinde başarılı bir kariyer için ön koşulları sağlamak ve yeni keşiflere imza atmak.

Eurovision’da Letonya

Eurovision Şarkı Yarışması’nda ilk kez 2000 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de katılan Letonya, 2015 yılından bu yana Eurovision temsilcisini ”Supernova” adıyla düzenlediği ulusal elemeyle belirliyor. Letonya televizyonu LTV, Supernova’dan önce ”Dziesma” isimli ulusal finali düzenliyordu.

2015’te düzenlenen ilk Supernova’yı ”Love Injected” şarkısıyla Aminata kazanmış, 2009 yılından bu yana final bileti alamayan ülkeyi büyük finalde 6.lığa taşımıştı. Letonya, Eurovision’a katıldığı üçüncü senede Marie N’in ”I Wanna” isimli şarkısıyla birinci oldu. 2003’te başkent Riga’da düzenlenen yarışmayı Sertab Erener’in ”Every Way That I Can” isimli şarkısıyla Türkiye kazandı.

Geçtiğimiz sene Kiev’de Letonya’yı ”Line” isimli şarkıyla Triana Park topluluğu temsil etmiş, topluluk yarı finalde sonuncu olarak elenmişti.

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: Eurovision 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021: Turkish Fans’ Voting Results

As 9-year-old Turkish Eurovision fan web site and forum, we have arranged Eurovision semi-…