Letonya: Supernova online halk oylaması sonuçlandı

Letonya: Supernova online halk oylaması sonuçlandı

Letonya’nın Eurovision temsilcisini seçtiği Supernova ulusal finalinin online halk oylama ayağı sonuçlandı.

A photo of 2017 Supernova, Latvian national final.

Ülkenin yayıncı kuruluşu LTV, tüm dünyaya açık olan online oylama sistemini geçtiğimiz günlerde kullanıma açmıştı. Ulusal finalleri için gelen 93 şarkı başvurusunu 63’e düşüren kuruluş, sosyal medya hesaplarıyla Supernova sitesine giren kullanıcılara bu 63 şarkıyı oylattı. Bugün sona eren oylamanın sonuçları 5 Kasım’da duyurulacak.

Şarkılara toplamda 152 bin 82 adet değerlendirme yapılmış. Bunların 41 bin 946’sı pozitif, 110 bin 136’sı ise negatif oy. Yani kullanıcıların şarkıları beğenme oranı %28 olarak gerçekleşmiş. Bir şarkının oylamada arayı açtığı, diğer şarkıların ise çok yakın oranlarda olduğu bildirildi.

Latvian national final Supernova logo.

Ulusal finalin bir sonraki aşaması 5 Kasım’da Riga’daki Alfa Park’ta gerçekleştirilecek. Potansiyel adaylar, halkın ve profesyonel jürinin önünde performanslarını sergileyecek.

Eurovision’da Letonya

Eurovision Şarkı Yarışması’nda ilk kez 2000 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de katılan Letonya, 2015 yılından bu yana Eurovision temsilcisini ”Supernova” adıyla düzenlediği ulusal elemeyle belirliyor. Ülkenin resmi televizyonu LTV, Supernova’dan önce ”Dziesma” isimli ulusal finali düzenliyordu.

2015’te düzenlenen ilk Supernova’yı ”Love Injected” şarkısıyla Aminata kazanmış, 2009 yılından bu yana final bileti alamayan ülkeyi büyük finalde 6.lığa taşımıştı. Letonya, Eurovision’a katıldığı üçüncü senede Marie N’in ”I Wanna” isimli şarkısıyla birinci oldu. 2003’te başkent Riga’da düzenlenen yarışmayı Sertab Erener’in ”Every Way That I Can” isimli şarkısıyla Türkiye kazandı.

Geçtiğimiz sene Kiev’de Letonya’yı ”Line” isimli şarkıyla Triana Park topluluğu temsil etmiş, topluluk yarı finalde sonuncu olarak elenmişti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.