e
sv

Makedonya, Lizbon’da olmayacak mı?

22 Okunma — 12 Ekim 2017 13:49
avatar

Uğur

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Eylül ayında Makedonya devlet televizyonu MRT yaptığı resmi açıklama ile ülkenin Lizbon’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacağını açıklamıştı. Makedon bölgesel basını, Makedonya’nın Lizbon’da yarışmayacağını iddia ederek kafaları karıştırdı.

Makedonya basını, ülkenin aldığı sonuçların yarışmadan çekilme için yeterli bir sebep olacağını öne sürerek, ülkenin 2018 yılında Eurovision’da yarışmaması gerektiğini dile getirdi.

2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Makedonya’yı temsil eden Elena Risteska

ESCPortugal sitesinin yaptığı habere göre; Makedonya basını MRT’nin yaptığı resmi açıklamaya rağmen, Lizbon’da yarışamayabileceğini ileri sürdü. Ancak MRT konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

MRT hazırladığı Eurovision 2018 raporunda şarkının üretimine 137 bin avro ve katılım hakları için 40 bin avroluk bir bütçe ayrıldığını açıklamıştı. Makedonya basınına göre bu bütçe ülkenin ekonomisini zora sokacak düzeyde yüksek. Basın, Makedonya’nın ekonomik açıdan Eurovision’a katılmayı kaldıramayacağını düşünüyor.

Yunan Eurovision haber medyası Oikotimes, konuyla ilgili MRT yetkilileriyle görüşüp, konuyu açıklığa kavuşturmak için ilk adımı attı fakat MRT’den henüz bir açıklama gelmedi.

Eurovision’da Makedonya

Eurovision’a ilk kez 1996 yılında katılmaya başlayan Makedonya, günümüze değin 4 kez yarışmadan çekildi. 1997, 1999, 2001 ve 2003’te yarışmalara katılmayan Makedonya, Eurovision’da 2003 yılından bu yana aralıksız yer alıyor. Ülke en iyi derecesini 2006 yılında Atina’daki yarışmada Elena Risteska’nın ”Ninanajna” şarkısıyla finalde 12. olarak aldı. 2004 yılından bu yana düzenlenen yarı finallerde 9 defa elenen Makedonya’nın geçtiğimiz sene Jana Burceska’nın seslendirdiği ”Dance Alone” isimli şarkıyla final biletini alması bekleniyordu. Fakat şarkı 15. olarak elendi.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Makedonya, Lizbon’da olmayacak mı?