Günümüzde internet kullanıcıları çevrimiçi müzik platformlarını ilgiyle takip ediyor. Eurovision şarkılarını dinlemek için resmi albümü bekleme dönemi son beş yıl içinde neredeyse sona erdi. Artık herkes, İsveç menşeili Spotify ve benzeri müzik dinleme istasyonlarını kullanıyor. Eurovision şarkıları açıklandıkça, müzik servislerine ekleniyor ve fanlar listeler hazırlayarak, dön dolaş bu şarkıları dinliyorlar.

Eurovision’da yarışacak şarkılar çoğu zaman, henüz ulusal finaller tamamlanmadan servislerde yerini alıyor; kimi zaman da ”Acaba ne zaman Spotify’a gelecek?” sorusu aklımızı kurcalıyor. Bazı şarkıların Spotify’a eklenmesinin gecikmesinin arkasında bazı sebepler var.

Şarkılarınızı Spotify gibi servislerde yayınlatmak için, o servisle anlaşma yapmanız gerekiyor. Eğer bağlı bulunduğunuz müzik şirketinin servisle bir anlaşması yoksa, bu süreç gerçekten uzayabiliyor. Süreç uzadıkça Eurovision fanları da sıkılıyor. Ancak, Mayıs ayında düzenlenen yarışmadan kısa süre önce tüm şarkılar sisteme yüklenmiş oluyor.

Şarkıların yayın hakları sadece şarkıcıların çalıştığı müzik şirketleri ya da temsil ettikleri ülkenin devlet televizyonlarına değil, aynı zamanda Avrupa Yayın Birliği’ne de ait.

Eurovision’un resmi albümünün fiziksel ve dijital satışı başlamadan hemen önce ya da kısa süre sonrasında şarkılar ”Universal Music Denmark” etiketiyle yayın birliği tarafından Spotify gibi servislere yüklenmeye başlıyor.

En kötü ihtimalle, Eurovision resmi albümünün yayınlanmasını takip eden hafta içinde tüm şarkıları Spotify’da bir arada görebiliyoruz.

Bu sene İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenecek 64. Eurovision Şarkı Yarışması için resmi albümünün 26 Nisan Cuma günü fiziksel satışa sunulacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Fakat, dijital satışın ne zaman başlayacağı hala belirsizliğini koruyor. Dijital satışın Nisan ortası gibi başlayacağını söylemek mümkün. Burdan yola çıkarak, bu sene Eurovision’da yarışacak şarkıların tamamını en geç Nisan’ın son iki haftasına kadar Spotify ve benzer çevrimiçi müzik dinleme servislerinde göreceğiz.

INFE Azerbaycan’ın açıklamasına göre, Chingiz Mustafayev’in ”Truth” isimli şarkısı önümüzdeki hafta içinde dijital servislerde yayınlanacak.

İrlanda temsilcisi Sarah McTernan, şarkısı ”22”nin 5 Nisan Cuma günü dijitalde yayınlanacağını açıkladı.

Bazı ülkeler şarkıların dijital yayını haber verirken, bazıları habersiz yayınlayabiliyor.

Gürcistan, Sırbistan, Karadağ, Belarus, Litvanya ve Malta şarkılarının ne zaman Spotify’da yayınlanacağı henüz belli değil. Her an gelebilirler! Söylediğimiz gibi; şarkılar Eurovision resmi albümü yayınlanmadan önce dijitale gelmezse, Avrupa Yayın Birliği kendisi paylaşacak.

Bazı ülkelere ait şarkıların Eurovision versiyonları da henüz yayınlanmış değil. İtalya’nın şarkısı ”Soldi”nin üç dakikalık versiyonu, Macaristan’ın şarkısının yeni versiyonu, Çek Cumhuriyeti’nin ”Friend of A Friend” isimli şarkısının final versiyonu henüz Spotify gibi servislerde yer almıyor.

”Karaoke albüm ne zaman gelecek?” sorusu da akılları kurcalayan bir diğer mesele.

Geçtiğimiz yıl EBU, ilk defa resmi karaoke albümü Türkiye’deki Spotify dinleyicilerinin de dinlemesine açmıştı.

Bu albüm de resmi müzik albümünün yayınlanmasından kısa süre önce paylaşılıyor. Bazı ülkeler, şarkılarının karaoke versiyonlarını daha önceden de paylaşabiliyor; bazıları paylaşmamayı yeğeliyor.

An itibariyle; Moldova, İzlanda, San Marino, İsviçre, Birleşik Krallık, Makedonya, Slovenya, Arnavutluk, Estonya, Hırvatistan ve Almanya şarkılarının karaoke versiyonları kendi müzik şirketleri aracılığıyla paylaşıldı. Tüm şarkıların karaoke versiyonları için de biraz beklememiz gerekiyor.

Eurovision 2019’da yarışacak şarkıları, sürekli güncel tutulan Spotify listemizden takip edebilirsiniz.

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: Köşe Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021: Turkish Fans’ Voting Results

As 9-year-old Turkish Eurovision fan web site and forum, we have arranged Eurovision semi-…