Ana Sayfa Eurovision Şarkı Yarışması Eurovision 2019 PANEL: Destination Eurovision 2019 Finaline Doğru

PANEL: Destination Eurovision 2019 Finaline Doğru

17 dk. okuma
0
96

Fransa, İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenecek 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışacak şarkısını, ”Destination Eurovision” ile seçiyor. Yarışmanın büyük finaline sadece iki gün kaldı. 26 Ocak Cumartesi akşamı, 2019 Eurovision’un üçüncü şarkısı belli olmuş olacak.

Time Panel olarak, Destination Eurovision’un 12 Ocak’ta düzenlenen ilk yarı finalinden finale bilet alan 4 şarkıyı daha önce sıralamıştık. Yazımıza burya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi, 18 Ocak’ta gerçekleşen ikinci yarı finalden finale yükselen 4 şarkıyı değerlendireceğiz ve genel bir değerlendirme yapacağız.

Semih :

Doutson – Sois un bon fils: Koreografisini Stromae’nin Papaoutai koreografisinden araklamış gibi duran Doutson da finalde olmasıyla şaşırtan isimlerden. Ortalama şarkısına eşlik eden kötü performansı, 2 dakika 46 saniyenin oldukça yavaş geçmesine sebep oluyor. (2/10)
The Divaz – La voix d’Aretha: Canı Sıkılmış Dullar Korosu imajlarıyla gönlümüzü çalan grubun şarkısı pek güzel değil maalesef. Yine de başarılı canlı performansları ve sahne karizmaları sayesinde performanslarını izlenebilir bir seviyeye çekmeyi başarabiliyorlar. (4/10)
Emmanuel Moire – La promesse: Şarkı oldukça klişe. Stüyo performansını dinlerken “Sıradaki şarkı” butonuna basmamak için zor tutuyorsunuz kendinizi. Canlı performansta ise Emmanuel’in tecrübesi devreye giriyor. Yine de Fransa için doğru bir seçim olmayacağı inancındayım. (5/10)

https://www.youtube.com/watch?v=42YDt3KnX6U

Seemone – Tous les deux: Güzel ve sade bir Fransız balladı. Ulusal finaldeki diğer şarkılarla kıyaslandığında, Eurovision’da ilk 10 yapma ihtimali en yüksek şarkı gibi görünüyor. Seemone’un tavırlarının biraz fazla yapmacık olması ise, şarkının duygusundan çalıyor. (8/10)

Yücel :

Doutson – Sois un bon fils: Her şarkıda emek vardır ve değerlidir ancak bu şarkı hiç Eurovision işi değil. Destination Eurovision’da olması bile ilginç gelirken finalde olması; sanki birisi de sonuncu ilan edilmeli denmiş gibi sanki. İki yarı finalde de yerini hak eden çok şarkı vardı. (2/10)
The Divaz – La Voix d’Aretha: İlgi çekici ve enerjik bir üçlü, şarkı da güzel, sonlarda kalması hakaret olur. Bence bu zorlu finalde bu sıralamada olması muhtemel ve üçlünün kariyeri için iyi bir başlangıç. (6/10)
Emmanuel Moire – La Promesse: İsim çok güçlü ve Fransa’da çok sevdildiği şüphesiz. Ancak şarkı maalesef hayal kırıklığı, yine de ilk dörtte görmemiz kesin gibi duruyor. (7/10)
Seemone – Tous les deux: Harika bir hikaye, mükemmel sadelik ve iyi denen bir performans. Aşırı yavaş olması ve genel olarak tekdüze gitmesi oy potansiyeli çok da yüksek olmayan bir Fransa için olumlu değil. Belki birçok farklı ülke adına top 3’e girebilirdi. (9/10)

Hakan :

The Divaz – La Voix d’Aretha: Şarkının altyapısı hoş aslında ama nakarattaki sözler çok tekrar ediyor ve bu durum şarkıyı basitleştiriyor.Sanatçıların sesleri güzel fakat şarkı bana göre 80’ler disko şarkıları gibi demode geldiği için son sıramda yer aldı. (1/10)
Doutson – Sois un bon fils: Eğlenceli hoş bir şarkı aslında fakat daha güçlü rakipleri var. Altyapısı son derece sade hazırlanmış. Sanatçının sesi de çok yeterli gelmiyor kulağa. Sonuç olarak eğlenceli ama iddiasız bir şarı çıkmış ortaya. (4/10)
Seemone – Tous les deux: aliteli, sağlam bir altyapısı var şarkının. Birçok kişinin de favorisi bu yüzden. Ben bu tip duygusal şarkıların eurovision’u aşan bir misyonu olduğunu düşünüyorum. Yaşanmış hikayesi olan şarkıların eurovisionda yarışması taraftarı değilim. Yarı final performansı sonunda da sanatçının kendini ağlamaya zorlaması bana son derece gereksiz gelmişti. Genel olarak şarkı güzel, etkileyici ama fazla duygusal. (5/10)

https://www.youtube.com/watch?v=iCiWkjex-Bc

Emmanuel Moire – La Promesse: Sahneye çok yakışan bir isim Emmanuel Moire. Kendisi ne kadar başarılı olsa da şarkısı iddiasız. Sahnelemesi ile şarkıyı parlatmayı başarmış. Ama bir şeyler eksik bu şarkıda. (6/10)

Melih :

Emmanuel Moire – La Promesse: Yarışmadaki bir diğer ünlü ses, sesi de gayet güzel. Fakat Eurovision sahnesinde varlık gösterebileceğini düşünmüyorum. Şarkı da ”aman aman” değil zaten. (6/10)
Doutson – Sois un bon fils: Eğlenceli bir şarkı, eğlenceli bir koreografi. Küçük çocukla yaptığı şov gayet güzel. Final şansı görmüyordum ki, sevdiğim halde elenir diyordum; finale kaldı. (8/10)
Seemone – Tous les deux: Duygusal şarkı. Her an ağlayacakmış gibi söylediği etkili performansıyla Tel Aviv’e en yakın isim, umarım seçilir! (9/10)

https://www.youtube.com/watch?v=YdWl-OKmSm4

The Divaz – La Voix d’Aretha: Finaldeki. bir diğer favorim. Üç güçlü sesin oluşturduğu ”jazz girlband” The Divaz, isminden de anlaşılacağı gibi tam diva grubu. Tüm sesler güzel. Şarkıda stüdyo kaydından daha iyi okudular ve finali 3. olarak garantilediler. Sahneleme, kostümler ve performans gerçekten kusursuzdu. Finalde ne yapar bilinmez ama izleyenlere ve oradakilere güzel anlar yaşatacaklarına eminim. (10/10)

Uğur :

Doutson – Sois un bon fils: Ulusal finalin en berbat şarkılarından biri. Üç dakika geçmek bilmedi izlerken. Finale yükselmesine en şaşırdığım şarkı. Finalde sonunculuk için Aysat’la kapışacaklarını düşünüyorum. (1/10)
The Divaz – La Voix d’Aretha: Og3ne kızları gibi başarılıydı birbirleriyle uyumları vokallerin. Seçilme ihtimali olmasa da, sıkmayan, eğlenceli bir performans. Ama bu kadar işte, fazlasını veremiyor. (5/10)
Emmanuel Moire – La Promesse: Çok da iyi olmayan bir şarkıyı, başarılı bir sahnelemeyle kurtardı diyebiliriz. Profesyonel bir şarkıcı oluşunun etkisini sahne duruşuyla hissettirdi. Başarılı bir canlı performanstı. Şarkı performansın gölgesinde kaldı. (7/10)
Seemone – Tous les deux: Bu sene Destination’dan çıkan ve yarışma sonrasında da dinlenebilecek tek şarkı. Şarkının anlattığı hikaye, solist tarafından öyle bir aktarılıyor ki seyirciye, izlerken ister istemez tüyleriniz diken diken oluyor. Nakarat melodisi 80’lerden tanıdık geliyor gibi dursa da, Eurovision’a giderse ilgi çekebilecek tek ulusal final şarkısı bu. Seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kusursuz, tam puan! (10/10)

Çağatay :

Doutson – Sois un bon fils: Şarkının türü itibariyle Fransızlar’ın neden çok sevdiğini anlayabiliyorum, top50 listelerinde sıkça gördüğümüz bir tarz bu yüzden de finale kalmasını anlamlandırıyor ama bana hitap etmiyor. hem şarkıcının okuduğu ses tonu hem beste hem de performansı çok amatörce geldi bana. (2/10)
The Divaz – La Voix d’Aretha: İkinci yarı finalin en büyük sürpriziydi The Divaz, bence şarkılarını çok iyi icra ettiler. Uzun süredir şöyle pop şarkıları göremiyoruz. Sözleri çok anlamlı olmasa da şarkının melodisi dans ettirici, bu özelliğini beğendim. Bir çok kişi iddialı görmese de bence finalin en çok sevilen performanslarından birine imza atacaklar. (7/10)
Emmanuel Moire – La Promesse: Şarkıyı ilk duyduğumda çok sıkıcı buldum. Daha sonra bir gay aşk hikayesi olduğunu öğrenince anlamına baktım, beğendim. Ama yarı final gecesi muhteşem performansıyla şarkıyı göklere çıkardı Emmanuel, ve en büyük rakiplerden biri olduğunu kanıtladı. Chimene gibi o da çok iyi bir şarkıcı ve Fransa’da tanınıyor, bu da ona iyi bir oy sağlıyor halktan. (8/10)
Seemone – Tous les deux: İlk dinlediğimde gözlerimden yaş gelmişti, sözlerini okuduğumda daha çok etkiledi. O andan beri favorim oldu ve değişmedi. Yarı finaldeki performansı da çok iyiydi. Şarkıyı öne çıkaran da sadeliği ve anlattığı hikaye. Finalde tekrar izlemeyi heyecanla bekliyorum! (10/10)

Destination Eurovision 2019 Logo
Destination Eurovision 2019 Logo

Aldığımız tüm görüşler doğrultusunda, ikinci yarı finalden finale yükselen şarkılar arasında Time Panel’in sıralaması şu şekilde :

  1. Seemone – Tous les deux (%21.25)
  2. Emmanuel Moire – La Promesse (%16.25)
  3. The Divaz – La Voix d’Aretha (%13.75)
  4. Doutson – Sois un bon fils (%8.3)

Birinci yarı final için sıralamamızı geçen günlerde yayınlamıştık. İki yarı finalin ortalaması alındığında final için şöyle bir tablo ortaya çıkıyor :

1. Seemone – Tous les deux

2. Chimène Badi – Là Haut 

3. Emmanuel Moire – La Promesse

4. Bilal Hassani – Roi

5. Aysat – Comme une grande 

6. The Divaz – La Voix d’Aretha

7. Silvàn Areg – Allez leur dire 

8. Doutson – Sois un bon fils

Destination Eurovision 2019 finali 26 Ocak Cumartesi akşamı gerçekleşecek. Pazar gününün ilk dakikalarında bu seneki Eurovision’un üçüncü şarkısı Fransa’dan gelmiş olacak. Şimdiden çok heyecanlıyız ve yarışmayı izlemek için can atıyoruz! Cumartesi akşamı yarışma sırasında forumumuzda siz de heyecana ortak olabilir, yorumlarınızı yazabilirsiniz. Forumumuza giriş için tıklayın.

Herkese Cumartesi gecesi iyi seyirler dileriz!

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: Eurovision 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021: Turkish Fans’ Voting Results

As 9-year-old Turkish Eurovision fan web site and forum, we have arranged Eurovision semi-…