e
sv

Hollanda Eurovision Ev Sahipliğine Hazırlanıyor!

19 Okunma — 21 Mart 2019 21:30
avatar

Uğur

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Hollanda’yı İsrail’in başkenti Tel Aviv’de düzenlenecek 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ”Arcade” isimli şarkısıyla Duncan Laurence temsil edecek.

Yarışmaya iki aydan az bir süre kala, bahisçiler Duncan ve şarkısını favori olarak görüyor. Şarkınının video klibi Eurovision’un resmi Youtube kanalında 4 milyon izlenme ve Spotify üzerinden 3 milyon dinlenmeye ulaşmak üzere. Hollanda’nın Eurovision 2019’u kazanma durumunda 2020 planları ise şimdiden hazır.

Hollanda uzun süredir her sene yarışma öncesi ”Eurovision in Concert” adını verdiği bir etkinlik düzenleyerek, katılımcıları başkent Amsterdam’a davet ediyor. Bu etkinlik yarışmaya katılacak şarkıcılar için hem moral oluyor, hem de şarkıcılar ilk canlı performanslarını çoğu zaman bu sahnede gerçekleştiriyor. Bir Eurovision galibiyetinde, Hollanda’nın Eurovision’a ne kadar hazır olduğu ise büyük merak konusu.

Hollanda televizyonu NPO sözcüsü, RTL Nieuws’e verdiği bir röportajında Eurovision’a ev sahipliği yapılacak senaryonun bir kaç yıldır kamu yayıncısının çekmecesinde olduğunu açıklıyor.

Anahatla ilgili bir senaryo var, ancak Hollanda finali kazandıktan sonra çalışmalara başlayacağız.

Hollanda, Avrupa’nın en karmaşık yayıncı yapılarından birine sahip. Hollanda’daki yayıncılık ağı ikiye bölünmüş durumda. Her iki yayıncı da kendi politik ve manevi değerleri çerçevesinde bir birliktelik halinde. AVROTROS’u oluşturmak için bir araya gelen iki yayıncı kuruluşun, Eurovision ev sahipliğinde nasıl bir yol izleyeceği belirsizliğini koruyor.

Temel olarak Eurovision’un organizasyon ve finansman işleriyle NPO’nun ilgilenmesi bekleniyor. Çünkü NPO, Avrotros’un ana kuruluşu konumunda. NPO, RTL Nieuws’a yaptığı açıklamada, kesin galibiyet sonrası Avrupa Yayın Birliği ile bu konuyu mutlaka tartışacaklarını söylüyor.

Hollandalılar, Eurovision 2020’ye ev sahipliği yapmaya tam olarak hazır görünüyorlar, elbette kazanmayı başarabilirlerse. Hollanda Eurovision’daki son galibiyetini, Türkiye’nin ilk kez Eurovision’a katıldığı senede almıştı. 1975 yılında ”Ding a Dong” şarkısıyla Teach-In topluluğu Hollanda’ya yarışma tarihindeki son birinciliğini kazandırdı. Hollanda 80’li yıllardan bu yana Eurovision galibiyetini bekliyor.

Duncan Laurence, ”Arcade” isimli şarkısıyla 16 Mayıs Perşembe akşamı düzenlenecek ikinci yarı finalin ikinci yarısında sahne alacak. Final biletini aldıktan sonra Hollanda adına finalde birincilik mücadelesi verecek.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Duncan Laurence: ''Şarkımı Duyunca İnsanlar Ağlamaya Başlıyor'' – Eurovision Time Turkey
  4 sene önce

  […] durumunda hazırlıkların şimdiden başladığını açıklamıştı. Konuyla ilgili haberimize buraya tıklayarak […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Hollanda Eurovision Ev Sahipliğine Hazırlanıyor!