Norveç Şarkılarını Seçti

Norveç Şarkılarını Seçti

Norveç Şarkılarını Seçti! Norveç’in devlet kanalı NRK, Eurovision Şarkı Yarışması’na göndereceği şarkıyı belirlemek için düzenlediği Melodi Grand Prix isimli ulusal finalde yarışacak 10 şarkıyı belirledi.

Melodi Grand Prix 2018’in şarkı alım süreci, Melodi Grand Prix 2017 şarkıları dahi açıklanmadan önce başlamıştı. Erken başlayan sürecin de etkisiyle, başvuru sayısında Norveç rekoru kırılmıştı. MGP’nin yeni müzik direktörü Stig Karlsen, şarkı seçim sürecini de hızlı tutmaya karar verdi. Bu sene Norveç’i temsil etmek için yarışacak 10 şarkı, geçen seneye kıyasla 2 ay erkenden belirlendi. Karlsen konu ile alakalı olarak şunları söyledi;

Bütün şarkılar seçildi. 10 sanatçıdan 9 tanesi de belirlendi. Şarkı ve sanatçıları erken seçmek gibi bir hedefimiz yoktu fakat bu durum bize huzur veriyor ve işimize odaklanmamızı sağlıyor.

 

Melodi Grand Prix müzik direktörü Stig Karlsen

 

Şarkılar Nasıl Seçildi?

Norveç seçmelerinin geçtiğimiz sene fanlar üzerinde hayal kırıklığı yaratması üzerine, bu sene şarkı seçim yöntemi değişti. MGP’de yer alacak şarkılar, bu sefer küçük bir jüri heyeti tarafından seçilmedi. Ön elemeyi geçen şarkı sayısı yüksek tutuldu ve bu şarkılar NRK’nın müzik dairesinin yanında, Eurovision fanlarından seçilen bir grup ve çeşitli odak gruplarına dinletildi. Stig Karlsen konu hakkında şunları söyledi;

Başvurular arasında bütün gruplarda öne çıkıp, daha büyük bir etki yapan bir şarkı olup olmadığını görmek için böyle bir uygulama yaptık.

Şarkıları dinleyen ve değerlendiren gruplara şarkıcı ve şarkı yazarlarının isimleri söylenmedi. Böylece sadece şarkıların ön planda tutulması hedeflendi. Şarkıcı seçim sürecinde, rekor başvuruya ek olarak yapımcılar ve plak şirketleriyle de iletişim kuruldu ve çeşitli isimler sürece dahil edildi.

Her deles det hemmeligheter! 🙊Teamet som skal lage Melodi Grand Prix 2018 var nylig samlet for å sparke i gang forberedelsene til neste års Melodi Grand Prix 🎶🎉 #nrkmgp #mgp2018

Melodi Grand Prix (NRK) (@nrkmgp)’in paylaştığı bir gönderi ()

Şarkı Tanıtımı da Erkene Alındı

Norveç’in şarkı açıklama yöntemleri tarih içerisinde bir çok kez değişti. 70’ler ve 80’lerde şarkılar son ana kadar sır olarak saklanmaya çalışıyordu. 90’larda ise şarkılar MGP öncesi diğer eğlence programlarında boy göstermeye başladılar. Yarı finalli dönemde şarkılar yarı finalin olduğu hafta açıklanıyordu. Son yıllarda ise şarkıların ilk önce 15’er saniyelik kısımlarını duyuruluyor, tam versiyonları birkaç hafta sonra yayımlanıyordu. Bir çok blog yazarı ve müzik eleştirmeni bu durumu, şarkıların değerini yansıtmadığı ve sadece şarkıcı isimlerini öne çıkardığı için eleştiriyordu. Geçtiğimiz sene Melodi Grand Prix şarkılarının yarışma öncesi radyolarda kendilerine yer bulamaması da NRK’yı harekete geçirdi.

Bu senenin MGP temsilcileri ve şarkılarının tamamı 15 Ocak tarihinde NRK’nın Store Studio isimli stüdyosunda kamuoyuna tanıtılacak. Şarkıların tamamı, normalden bir ay önce tanıtılmış olacak. Böylece şarkıları değerlendirmeleri için Norveç halkına daha uzun bir zaman tanınmış olacak. Stig Karlsen, kararla ilgili şunları söyledi;

Herkes şarkıları daha önce duyurmamızı istiyordu. Şarkılar hakkında ipucu veremem fakat 15 Ocak’taki tanıtımı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

 

Melodi Grand Prix Ne Zaman?

Norveç ulusal finalinin düzenleneceği tarih de belli oldu. MGP 10 Mart’ta, yani 12 Mart’taki delegasyon toplantısından bir önceki cumartesi akşamı düzenlenecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.