Norveç’ten Eurovision rekoru geldi. Ülkenin resmi devlet kanalı NRK’nın, ülkenin ulusal finali Melodi Grand Prix’in son yıllarda aldığı eleştirilerin önüne geçmek ve Eurovision’da bir kez daha iddialı olmak için aldığı önlemler başarılı oldu. Melodi Grand Prix’te yarışmak üzere yaklaşık olarak 1200 şarkı başvurdu.

Geçtiğimizin iki yılın düşük Melodi Grand Prix reytinglerinin ardından, NRK yarışmanın müzik direktörünü değiştirmişti. Bu konuyla ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Yeni müzik direktörü ve yapımcı Stig Karlsen konu hakkında şunları söyledi;

En başarılı isimler, Norveç’e dünyanın en büyük müzik yarışmasında birincilik getirecek şarkıyı yazmak için kolları sıvadı. Eurovision pop müziğin, Olimpiyatlara en benzer örneği ve altın madalya için geliyoruz.

 

Norveç’in 4 senedir kullandığı Melodi Grand Prix logosu

 

Norveç, Eurovision’un en çok ilgi gördüğü ülkelerden bir tanesi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz senenin düşük Melodi Grand Prix reytingleri de bu durumu değiştirmedi. Eurovision Şarkı Yarışması, geçtiğimiz sene tam bir milyon üç yüz elli dört bin Norveçli tarafından izlendi. Bu da yarışmanın ülkede yüzde yetmiş sekiz share almasını sağladı. Bu rakam on iki, on dokuz arası hedef yaş grubuna geldiğinde ise daha da yükseliyor ve yüzde doksana ulaşıyor.

 

Ne Olmuştu?

NRK, ünlü şarkı yazarları Eurovision’a yeterince ilgi göstermediği için şarkı seçim süresini uzatmıştı ve daha 2017 Melodi Grand Prix şarkılarını duyurmadan önce, 1 Şubat 2017 tarihinde Melodi Grand Prix 2018 başvurularını açmıştı. Bu hamleyle birlikte, geçen sene alınan 1035 şarkı başvurusunun ardından rekor bir kez daha kırılmış oldu.

Norveç, geçtiğimiz sene JOWST tarafından “Grab the Moment” isimli şarkıyla temsil edildi. 158 puan toplayan ülke, 10. olmayı başardı. Ülkenin son birinciliği ise, 387 puan toplamayı başaran Alexander Rybak’ın “Fairytale” isimli şarkısıyla gelmişti.

Daha fazla ilgili haber göster
Bu yazarın daha çok yazısını göster: Semih
Buradan daha fazla gösterilsin: Eurovision 2018

3 Yorumlar

 1. Ugur Ceylan

  12 Eylül 2017 at 09:20

  Norveç bu yıl kazanmaya geliyor gibi.

  Cevapla

 2. […] Norveç, MGP başvurularını geçtiğimiz günlerde bitirmişti. Bu konudaki haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Fakat fotoğraf önceden çekilmiş ve hedef şaşırtmak için yeni […]

  Cevapla

 3. […] açıklanmadan önce başlamıştı. Erken başlayan sürecin de etkisiyle, başvuru sayısında Norveç rekoru kırılmıştı. MGP’nin yeni müzik direktörü Stig Karlsen, şarkı seçim sürecini de hızlı tutmaya […]

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Bunu Okudunuz mu?

Eurovision’un ilk birincisi Lys Assia hayatını kaybetti

1956 yılında düzenlenen ilk Eurovision’a ülkesi İsviçre adına katılan ve Eurovision&…