Norveç’ten Eurovision Rekoru

Norveç’ten Eurovision Rekoru

Norveç’ten Eurovision rekoru geldi. Ülkenin resmi devlet kanalı NRK’nın, ülkenin ulusal finali Melodi Grand Prix’in son yıllarda aldığı eleştirilerin önüne geçmek ve Eurovision’da bir kez daha iddialı olmak için aldığı önlemler başarılı oldu. Melodi Grand Prix’te yarışmak üzere yaklaşık olarak 1200 şarkı başvurdu.

Geçtiğimizin iki yılın düşük Melodi Grand Prix reytinglerinin ardından, NRK yarışmanın müzik direktörünü değiştirmişti. Bu konuyla ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Yeni müzik direktörü ve yapımcı Stig Karlsen konu hakkında şunları söyledi;

En başarılı isimler, Norveç’e dünyanın en büyük müzik yarışmasında birincilik getirecek şarkıyı yazmak için kolları sıvadı. Eurovision pop müziğin, Olimpiyatlara en benzer örneği ve altın madalya için geliyoruz.

 

Norveç’in 4 senedir kullandığı Melodi Grand Prix logosu

 

Norveç, Eurovision’un en çok ilgi gördüğü ülkelerden bir tanesi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz senenin düşük Melodi Grand Prix reytingleri de bu durumu değiştirmedi. Eurovision Şarkı Yarışması, geçtiğimiz sene tam bir milyon üç yüz elli dört bin Norveçli tarafından izlendi. Bu da yarışmanın ülkede yüzde yetmiş sekiz share almasını sağladı. Bu rakam on iki, on dokuz arası hedef yaş grubuna geldiğinde ise daha da yükseliyor ve yüzde doksana ulaşıyor.

 

Ne Olmuştu?

NRK, ünlü şarkı yazarları Eurovision’a yeterince ilgi göstermediği için şarkı seçim süresini uzatmıştı ve daha 2017 Melodi Grand Prix şarkılarını duyurmadan önce, 1 Şubat 2017 tarihinde Melodi Grand Prix 2018 başvurularını açmıştı. Bu hamleyle birlikte, geçen sene alınan 1035 şarkı başvurusunun ardından rekor bir kez daha kırılmış oldu.

Norveç, geçtiğimiz sene JOWST tarafından “Grab the Moment” isimli şarkıyla temsil edildi. 158 puan toplayan ülke, 10. olmayı başardı. Ülkenin son birinciliği ise, 387 puan toplamayı başaran Alexander Rybak’ın “Fairytale” isimli şarkısıyla gelmişti.


“Norveç’ten Eurovision Rekoru” için 3 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.