Ana Sayfa 🇬🇧 Birleşik Krallık Birleşik Krallık Eurovision Kararını Açıkladı

Birleşik Krallık Eurovision Kararını Açıkladı

4 dk. okuma
95

 

 

Birleşik Krallık devlet televizyonu BBC, Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması için kararını ESCToday’e açıkladı.

Birleşik Krallık ulusal finali You Decide’ın logosu.

Geçtiğimiz iki yıl Eurovision’daki temsilcisini ”You Decide” adını verdiği ulusal elemeyle seçen BBC’nin, resmi Eurovision sayfası BBC Eurovision’da 13 Mayıs 2017’den bu yana paylaşımda bulunmaması Birleşik Krallık’ın yarışmadan çekilebileceği söylentilerini doğurmuştu.

BBC’nin ESCToday‘e verdiği bilgiye göre Birleşik Krallık bu yıl da Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak. Böylece; ”Big 5” olarak adlandırılan referans ülkelerinin tamamnının bu sene de eksiksiz bir şekilde yarışmada yer alacağı kesinleşmiş oldu.

Portekiz’deki yarışmaya katılmak için Avrupa Yayın Birliği’ne resmi başvurular 15 Eylül 2017‘ye kadar devam edecek. Birlik, cezaya tabii tutulacak son başvuruları 10 Ekim’e kadar almaya devam edecek.

Efsane İngiliz sunucu Terry Wogan ve Birleşik Krallık’ın son Eurovision birincisi Katrina

Birleşik Krallık’ın Yarışmadaki Yakın Geçmişi

Birleşik Krallık yarışma tarihinde ilk defa 2011 yılında iç seçimi tercih ederek, milenyum çağında Avrupa ve dünyada ün kazanan Blue isimli topluluğu görevlendirmiş; ”I Can” Düsseldorf’taki yarışmayı 11. sırada tamamlamıştı. Bu, Birleşik Krallık’ın 2009 yılında ”My Time” şarkısıyla aldığı 5.likten sonra son dönemde aldığı en iyi derecelerden biri olarak tarihe geçti. 2016’da ulusal final sistemine geri dönen BBC’nin Portekiz’deki yarışma için nasıl bir sistem belirleyeceği henüz belli değil. Detayların bu sene de BBC Eurovision Facebook sayfasından paylaşılacağı öngörülüyor.

Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’ı temsil eden Lucie Jones ve şarkısının yazar kadrosunda yer alan Danimarkalı Eurovision birincisi Emmelie de Forest

Geçtiğimiz yıl Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen yarışmada Lucie Jones’un seslendirdiği, içinde Danimarkalı Eurovision birincisi Emmelie de Forest’in de bulunduğu bir yazar kadrosunun hazırladığı ”Never Give Up On You” isimli şarkı ise bekleneni veremeyerek, jüri oylarının desteğiyle 15. olabilmişti. Birleşik Krallık 1997’de komşu İrlanda’da düzenlenen yarışmayı ”Love Shine A Light” isimli şarkıyla kazanarak son birinciliğini almış; 2003 yılında ”Cry Baby” şarkısıyla sıfır çekerek gerileme dönemine girmişti.

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur Ceylan
Bu kategoriden daha fazla yükle: 🇬🇧 Birleşik Krallık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

San Remo 2021 Seyircili Yapılacak

İtalya ulusal yayıncı kanalı RAI, San Remo’nun 2021’de seyircili bir şekilde d…