Eurovision’a Katalonya Geliyor!

6 dk. okuma
0
149

Avrupa Yayın Birliği, 2019 Eurovision Korolar Yarışması (Eurovision Choir of the Year) için, Katalonya’nın katılım isteğini dikkate alacaklarını duyurdu.

EBU, Katalan yayıncı kuruluş TV3’ün Eurovision Korolar Yarışması’na katılıp katılmayacağı hakkındaki sorulara yanıt verdi. TV3, şu anda Avrupa Yayın Birliği üyelerinden değil, ancak Katalonya’nın yarışmaya katılması için çalışmaların sürdüğü duyuruldu.

Avrupa Yayın Birliği, bu yıl Göteborg’da düzenlenecek Eurovision Korolar Yarışması’na Katalonya’nın katılım isteğini değerlendiklerini açıkladı.

2019 Eurovision Korolar Yarışması için katılımcı listesi zaten yayınlandı. Yayıncı kuruluşu birliğe üye olmayan bir istasyon, bu gösteriye katılmakla ilgilendiğini ifade ederse, önceden karar verilmiş son katılım tarihlerini dikkatte alarak, katılımı göz önünde bulunduracağız.

Yayıncı kuruluşun Eurovision Korolar Yarışması’na katılmak için Avrupa Yayın Birliği’ne başvuruda bulunması gerekiyor. Katalonya’nın yarışmaya katılımının onaylanması dahilinde, İskoçya ve Galler’den sonra Eurovision için adı geçen ülkelere bir yenisi eklenmiş olacak.

Aralık ayında Katalan parlamentosu, Avrupa Yayın Birliği üyeliği için bir teklif vermeyi sağlayacak yasayı onaylamıştı.

Katalonya’nın yayın birliğine katılmak için başvuruda bulunacak televizyonu Televisió de Catalunya (CCMA), yedi ayrı kanal üzerinden yayın yapıyor. Ülkenin radyo istasyonu Catalunya Ràdio ise dört şebeke üstünden yayınlarını gerçekleştiriyor. Kuruluşlar, Avrupa Yayın Birliği’ne tam üyelik için gerekli şartları taşıyor.

CCMA, 2020 yılında tam üye olma umuduyla gelecek yıl üyelik başvurusunu yapmayı hedefliyor.

Andorra Destek Verdi

Andorra devlet televizyonu genel müdürü, Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmak için Katalan yayıncısı ile işbirliği yapmaya istekli olduklarını dile getirdi.

Andorra’nın 2004’ten bu yana Avrupa Yayın Birliği üyesi yayıncı kuruluşu RTVA, Eurovision Şarkı Yarışması’na geri dönmeye karar vermesi durumunda, Katalan yayıncı TV3 ile işbirliği yapabileceklerini söylerken, genel müdür Xavier Mujal :

Gösteriye dönmeye karar verisek değer veririz.

açıklamasında bulundu.

Eurovision 2004 Andorra

Andorra heyetinin eski üyesi Agusti Mas, Andorra’nın Eurovision’a giriş yaptığı 2004 yılında Katalan yayıncısının desteğinin çok takdir edildiğini söyledi. TV3, İstanbul’daki Eurovision Şarkı Yarışması için Andorra’nın şarkı seçim sürecinde RTVA ile birlikte çalışmış, Katalonya’daki izleyiciler de Andorra’yı temsil edecek şarkının seçiminde söz sahibi olmuşlardı.

RTVA genel müdürü daha önce katılım maliyeti nedeniyle Eurovision Şarkı Yarışması’na ya da ilgili EBU etkinliklerine geri dönüş yapmamıştı.

Eurovision ya da herhangi bir EBU etkinliğine katılmayacağız. Bu sadece, bizim gibi küçük bir kurum için çok büyük olan bir yarışmanın katılım maliyetiyle ilgili.

Andorra, Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan ve finalde hiç yarışamayan tek ülke konumunda. 2004 yılında katılmaya başladıkları Eurovision’a 2009’a kadar her sene katılmaya devam ettiler.

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: Eurovision Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021: Turkish Fans’ Voting Results

As 9-year-old Turkish Eurovision fan web site and forum, we have arranged Eurovision semi-…