Belçika’dan Eurovision Açıklaması

Belçika’dan Eurovision Açıklaması

Gelecek yıl Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması için Belçika devlet kanalı VRT önemli açıklamalarda bulundu.

VRT sözcüsü şarkının iç seçim ile belirleneceğini ve adayları seçmek için şarkıcı ve gruplarla görüşüldüğünü aktardı.

Şarkının halk tarafından bir ulusal final ile seçilip seçilmeyeceği sorusuna ise “Henüz bir kesinlik yok” cevabını verdi.

Bazı duyumlara göre Belçikalı şarkıcılar Natalia ve Billie’nin menajerleri Eurovision için VRT ile görüştü. Bu konu hakkında gelecek günlerde şarkıcılardan bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Eurovision’da Belçika

Belçika Eurovision’a ilk katılan ülkeler arasındadır. Şu ana kadar 59 kez katılmıştır, sadece 1994, 1997 ve 2001 yıllarında katılmamıştır. Katılmama sebebleri ise yarışmada alınan başarısızlıklardır.

Belçika’nın yarışmaya katılmasını sağlayan iki tane devlet kanalı vardır. Bunlardan biri Flaman Bölgesi yayımcısı olan VRT, diğeri ise Valon Bölgesi yayımcısı olan RTBF. Bu iki yayımcı da Eurovision Şarkı Yarışması için temsilci seçer. Her sene şarkı seçen kanal yer değiştirir.

VRT, Eurosong adında ulusal final düzenlerken, RTBF ise Doğrudan seçim yöntemini kullanır. Bu yüzden bu yıl şarkı seçimi yapacak olan VRT’nin ulusal final düzenlemesi bekleniyor.

Belçika'ya tek birinciliği Norveç'in kenti olan Bergen'de yapılan 1986 Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarışmış olan Sandra Kim'in seslendirmiş olduğu "J'aime La Vie" adlı şarkı ile getirmiştir. Sandra Kazandığında sadece 13 yaşındaydı ayrıca Sandra Eurovision Şarkı Yarışması'nın en genç birincisi ünvanını elde etmiştir.
Belçika’ya tek birinciliği Norveç’in kenti olan Bergen’de yapılan 1986 Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışmış olan Sandra Kim’in seslendirmiş olduğu “J’aime La Vie” adlı şarkı ile getirmiştir. Sandra Kazandığında sadece 13 yaşındaydı ayrıca Sandra Eurovision Şarkı Yarışması’nın en genç birincisi ünvanını elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.