Belarus Halk Oylamasını Neden Kaldırdı?

Belarus bu sene düzenlediği ”Belarus Decides” isimli ulusal finalde, geçmiş senelerde olduğu gibi %50 halk ve %50 jüri oylaması dengesini, %100 jüri oylaması şeklinde değiştirmiş, bu durum tepkilere yol açmıştı.

Belarus delegasyon başkanı Ivan Eismont, konuya açıklık getirdi. Belarus 1’de konuşan Eismont, ulusal finalde kazananın önceden belirlendiği iddialarına karşın; yarışmada halk oylamasının kaldırılması isteğinin katılımcılardan geldiğini açıkladı.

Ivan Eismont

Teleoylamayı sanatçıların ve yapımcıların talebi üzerine kaldırdık. Jüride yetkin kişiler ve bazı ünlüler vardı. Mesela Koldun oradaydı! Biz sadece, ”Gözlerinizi kapatın, ülkenizi Eurovision’da kimin temsil edebileceğini düşünün” dedik.

Belarus Decides isimli yarışmayı ”Like It” şarkısıyla Zena kazandı. Zena, jürinin verebileceği maksimum puan 70 iken, 69 puan almayı başararak birinci seçilmişti. Bu durum bazı eleştirileri de beraberinde getirmişti.

Zena, ”Like It” isimli çalışmasıyla 14 Mayıs Salı akşamı gerçekleşecek Eurovision 2019 birinci yarı finalinde ilk yarıda sahne alacak.

Uğur Ceylan

Eurovision Time web sitesinin iki kurucusundan biri. Başkent Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema mezunu. 25 yaşında. Ankara'da yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TR: Reklam engelleyici kullandığınız için bu uyarıyı alıyorsunuz. Sitemiz reklam gelirleri ile yayın hayatına devam etmekte.
Lütfen reklam engelleyici yazılımınızı kapatın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin.

EN: You are using Ad-Block software. Our website keeps alive via advertisement monetizes.
Please disable your adblocker software or add our web site to its white list.