MGP 60. Yaşına Altı Aşamalı Yarışmayla Girecek

MGP 60. Yaşına Altı Aşamalı Yarışmayla Girecek

Norveç ulusal finali Melodi Grand Prix (MGP) önümüzdeki yıl 60. defa düzenlenecek.

MGP direktörü Stig Karlsen, şimdiden hazırlıklara başladıklarını; 2020 yılında düzenlenecek yarışma için büyük sürprizler olacağını açıkladı.

MGP’nin 60. yıl dönümünü altı geceyle kutlayacağız!

Melodi Grand Prix önümüzdeki sezon beş yarı final ve büyük final olmak üzere altı aşamada düzenlenecek. 6 geceden oluşacak gösterinin tamamı başkent Oslo’da gerçekleşecek.

Ülkenin dört bir yanından, harika müzik katılımları iletmeyi dört gözle bekliyoruz.

Ülkenin dört bir yanından gelen şarkıcıların her biri, bir bölgeyi temsilen yarışmada yer alacak. Kuzey Norveç, Orta Norveç, Güney Norveç, Batı Norveç ve Doğu Norveç olmak üzere beş bölgeden farklı şarkıcılarla, yepyeni bir sistem ortaya konuyor.

Stig Karlsen (MGP Direktörü)

Her yarı finalde 10 şarkı yarışacak. Norveçli televizyon izleyicileri beş şarkıyı finale gönderecek. Norveç devlet televizyonu NRK başkanlığında oluşturulacak jüri, finalde yarışacak diğer beş şarkıyı belirleyecek. Böylece büyük finalde 10 şarkı yer alacak. Norveç halkının oyları, on sanatçıdan hangisinin büyük finali kazanacağına karar vererek, Eurovision’da ülkeyi temsil edecek şarkıyı seçecek.

MGP 2020 sistemi nasıl olacak?

Şu ana kadar belli olan anahatlarıyla, kısa bir özet geçmemiz gerekirse;

  • Yarışma 5 yarı final ve 1 final olmak üzere altı geceden oluşacak.
  • Yarışmanın her aşaması başkent Oslo’da düzenlenecek.
  • Her yarı finalde 10 şarkı yarışacak.
  • Her yarı finalden 1’er şarkı halk oylarıyla finale kalacak.
  • Finalde yarışacak diğer 5 şarkıyı jüri oyları belirleyecek.
  • Finalde toplamda 10 şarkı yer almış olacak.
  • Finalde kazananı halk oyları belirleyecek.

Gelecek yıl Melodi Grand Prix’te yarışacak şarkının belirlenmesi için başvurular kısa süre önce açılmıştı. Başvurular, Eurovision 2019 finalinden sadece bir gün önce -17 Mayıs günü- sona erecek. Norveç, 2020 yılındaki Eurovision’da yarışacak şarkısını henüz bu senenin yarışması tamamlanmadan bulmuş olacak.

Keiino (Eurovision 2019 Norveç Temsilcisi)

Bu yıl düzenlenen MGP finalinde 230 bin oy toplayarak birinci seçilen Keiino topluluğu, Eurovision hazırlıklarına tüm hızıyla devam ediyor.

Norveçli-Sami üçlüsü, ulusal finali kazanmalarından bu yana Spotify’da iki milyonun üzerinde dinlenme aldı. ”Spirit of the Sky” isimli şarkı Eurovision fanlarının da beğenisini kazandı. Topluluk; 6 Nisan’da Amsterdam, 14 Nisan’da Londra ve 20 Nisan’da Madrid’te düzenlenecek Eurovision partilerine de katılacak.

Karlsen, bu seneki Eurovision Şarkı Yarışması’yla ilgili, ”Amacımız Norveç’in Tel Aviv’de en yüksek puanı toplayabilmesi” derken; topluluk üyelerinden Tom Hugo, ”Avrupa kentleri çevresinde yeni hayranlar edinme şansı yakalayabileceğimizi düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

Norveç temsilcisi Keiino, ”Spirit of the Sky” isimli şarkılarıyla 16 Mayıs Perşembe akşamı düzenlenecek ikinci yarı finalin ikinci yarısında sahne alacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.