Yunanistan: Ellinikos Telikos’ta Folk Rüzgarı

Yunanistan: Ellinikos Telikos’ta Folk Rüzgarı

Yunanistan’ın Lizbon’da düzenlenecek 63. Eurovision Şarkı Yarışması için temsilcisini ”Ellinikos Telikos” isimli ulusal finalle seçeceği bilgisini bu haberimizde paylaşmıştık.

Yunan devlet televizyonu ERT, 20 Ekim 2017 gününe kadar şarkı başvurularını almaya devam etmiş, ulusal finale gönderilecek kayıtların dilinin Yunanca olması ve Yunan müziğini temsil etmesi şartı koşmuştu. ERT’nin INFE Greece’e verdiği resmi açıklamayla bu tarihin 27 Ekim’e çekildiği duyuruldu. ERT’nin şu ana kadar gönderilen kayıtlardan etkilenmediği için süreyi uzattığı da söylentiler arasında yer alırken, kurum ”Güçlü bir ses ve yüksek yetenek” aradıkları bilgisine resmi açıklamada bir kez daha yer verdi.

Panagiotis Tsakalakos

Ellinikos Telikos isimli ulusal finalde yarışacağı iddia edilen ilk isim Yunanistan’daki Idol yarışmasını kazanan Panagiotis Tsakalakos olmuştu. Tsakalakos ile ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Areti Ketime

Daha sonra, Yunan kaynaklar folk tarzda müzik yapan Areti Ketime’nin de ulusal finale katılacağını iddia etmişti. Ketime ile ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şarkı gönderimleri için son başvuru tarihi bir hafta daha ertelenmiş olsa da, ulusal finale şarkı gönderdiğini doğrulayan isimler 5’e yükseldi. Tsakalakos ve Ketime dışında ERT’ye şarkı gönderdiğini açıklayan isimler :

  • Stereo Soul & DJ Koncept
  • Xorostalites Band
  • Vasiliki Stefanou
Stereo Soul

Stereo Soul & Dj Koncept

Geçtiğimiz sene ”This Is Love” şarkısıyla Yunanistan’ı temsil eden Demy’e karşı ERT’ye şarkı gönderen Stereo Soul bu sene şansını yeniden deniyor. Temmuz ayında DJ Koncept’in önerisiyle şarkı hazırlıklarına başlayan topluluk, şarkıyı İngilizce hazırladıklarını fakat Yunanca zorunluluğu getirilmesi üzerine Yunanca’ya çevirmek zorunda kaldıklarını duyurdu. Topluluk üyelerinden Panagiotis Pallis hazırladıkları şarkının ”Atmosferik, orta tempo ve elektronik-pop ballad” tarzda olduğunu söyledi.

Xorostalites Band

Xorostalites Band

Spider Music, bünyesinde yapımcılığını üstlendiği Xorostalites grubunun elemelere şarkı gönderdiğini doğruladı. 6 kişiden oluşan ve şarkılarında Yunan geleneksel müziğinin örneklerini veren grup hazırladıkları şarkı için: ”Yunanistan haritasını, Trakya’dan Girit’e kucaklıyoruz” cümlesini kullanarak, şarkının ”Yunanistan’ın bir ucundan diğerine müzikal bir yolculuk” olduğunu açıkladı.

Vasiliki Stefanou

Vasiliki Stefanou

Müzikoloji öğrencisi Vasiliki Stefanou da Ellinikos Telikos’a şarkı gönderdiğini doğrulayan isimlerden. Konuyla ilgili INFE Yunanistan’a konuşan Stefanou, şarkısı ile ilgili: ”Epir (Yunanistan’ın önemli Arnavut nüfusu bulunan batı kesimi) ‘in melodik motiflerini temsil eden; aynı zamanda etnik unsurlarla geleneğe yeni bir ivme kazandırarak, klarnetin geleneksel sesi ile çerçevelenen bir aşk şarkısı” tanımını yaptı. Yunanistan ve Kıbrıs’ta çeşitli müzikallerde sahne alan Stefanou, Giorgos Dallaras, Eleni Vitali ve Costas Macedonas gibi ünlü isimlerle de işbirliği yapıyor.

Böylece Ellinikos Telikos için şarkı gönderdiğini doğrulayan isimlerin sayısı beşe yükseldi.

Uzman müzik adamlarının yer alacağı jüri 27 Ekim’den sonra bir kez daha toplanarak gönderilen kayıtları inceleyecek ve süreç sonunda ERT, ulusal finalde yarışacak isimleri duyuracak. Ulusal finalin henüz hangi tarihte düzenleneceği netlik kazanmadı fakat sistem hakkında önemli bilgilere yer verildi. Ellinikos Telikos 2018’de oylamalara jüriler etki edemeyecek, birinci %100 halk oylaması ile seçilecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.