Sırbistan: ”Beovizija” Geri Dönüyor!

Sırbistan: ”Beovizija” Geri Dönüyor!

Sırbistan devlet televizyonu RTS, Sırbistan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki katılımcısını belirlemek üzere 2007-2009 yılları arasında düzenlediği ”Beovizija” isimli ulusal finalin geri döneceğini açıkladı.

2003 yılından bu yana RTS’de eğlence programlarından sorumlu olan Olivera Kovačević‘in yaptığı açıklamaya göre Sırbistan, Lizbon’da düzenlenecek 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki katılımcısını ulusal finalle belirleyecek.

Sırbistan devlet televizyonu RTS’nin eğlence programları sorumlusu Olivera Kovačević

Olivera Kovačević, 20 Ekim 2017’ye kadar şarkı alımlarını kabul edeceklerini bildirdi. Sırbistan ulusal finalinde yarışmacı olmak isteyen adayların Sırp vatandaşı olması gerektiğini de ekledi. Kovačević, ulusal finali 2018’in Şubat ayında düzenlemeyi düşündüklerini, birincinin jüri ve halk oyuyla seçileceğini de söyledi. Bununla birlikte, daha fazla ayrıntının önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

Sırbistan Eurovision Şarkı Yarışması’nda -Karadağ’ın ayrılmasından önce- ilk kez 2004 yılında yarıştı. İstanbul’daki ilk yarışmasında Zeljko Joksimovic’in ”Lane Moje” şarkısıyla ikinci olan Sırbistan, 2007 yılında Karadağ’sız ilk yarışmasında ”Molitva” isimli şarkıyla birinci oldu. 2008’de yarışma başkent Belgrad’a taşındı.

Sırbistan’ın 2009’da düzenlediği son ulusal finali Beovizija’nın logosu.

2004-2006 yılları arasında kanal ”Evropesma” isimli ulusal finali düzenlerken, 2007’den 2009’a kadar ”Beovizija” isimli ulusal finali düzenledi. Kanal tam 8 sene aradan sonra ”Beovizija”ya geri dönüş kararı aldı.

Sırbistan Eurovision Şarkı Yarışması’nda 2013 yılından sonra kan kaybetmeye başladı. Malmö’de düzenlenen yarışmada Moje 3 topluluğunun ”Ljubav je svuda” isimli Sırpça şarkısıyla elenen Sırbistan, 2014 yılında yarışmadan çekildi. 2015’teki dönüşünde Bojana Stamenov’un ”Beauty Never Lies” şarkısıyla 10. olsa da tekrar eski başarılarını yakalayamadı. Son olarak geçtiğimiz yıl Kiev’de Tijana Bogićević, ”Into The Deep” şarkısıyla ulusal finali 11. tamamlayarak final biletini alamadı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.