İsveç ve Norveç İkizler İçin Kapışıyor

İsveç ve Norveç İkizler İçin Kapışıyor! Üç başarılı albümle, erken yaşta İskandinavya müziğinin zirvesinde yer bulan Marcus ve Martinus kardeşlerin adı şimdi de Eurovision Şarkı Yarışması ile anılmaya başlandı. İkili 2012 senesinde katıldıkları, o sene Tooji (Norveç 2012) tarafından sunulan Melodi Grand Prix jr. yarışmasını kazanarak üne kavuşmuştu. Bir başka MGP jr. birincisi Agnete de 2016 senesinde ülkesini temsil etmişti.

Önümüzdeki şubat ayında 16 yaşını dolduracak olan ikizler, böylece Eurovision’a katılmalarının önündeki tek engeli de kaldırmış olacaklar. İkilinin hayranlarının büyük bir kısmı da, onları Eurovision sahnesinde görmek için sabırsızlanıyor. Kısa bir süre önce Norveçli rapçi ve radyo sunucusu Sirius, ikizlerin stüdyoda kayıt yaptığını gösteren instagram paylaşımı ile Marcus ve Martinus hayranlarını meraklandırdı. Fotoğrafın kilit noktası ikizlerin stüdyoda olması değil, stüdyoda birlikte kayıt yaptıkları kişiydi. Eurovision severlerin yakından tanıdığı Linnea Deb, ikilinin yanıbaşındaydı. Linnea, Robin’in “You (2013 İsveç)” ve Mans Zelmerlöw’ün Eurovision birincisi şarkısı “Heroes (İsveç 2015)” de dahil olmak üzere tam 11 Melodifestivalen şarkısına imzasını atmış bir şarkı yazarı. Ünlü besteci kısa süre sonra aynı fotoğrafı kendi instagram hesabından da paylaştı.

Session!

Kristian Rønning/Sirius (@sirius_official)’in paylaştığı bir gönderi ()

Peki tüm bunlar ne demek oluyor?

İkizler Eurovision 2018’de Norveç’i temsil etmek için Melodi Grand Prix’te yarışacak olabilirler. Norveç, MGP başvurularını geçtiğimiz günlerde bitirmişti. Bu konudaki haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Fakat fotoğraf önceden çekilmiş ve hedef şaşırtmak için yeni paylaşılmış ya da demo sürümü teslim edilen şarkının üzerinde çalışılıyor olabilir. Ayrıca mesele ünlü şarkıcılar olduğunda, ulusal final sürelerinde esneme yapılabildiğini biliyoruz. Linnea Deb de Melodi Grand Prix’e yabancı bir isim değil. Kendisinin “Thunderstruck” isimli şarkıcı MGP 2015’te Erlend Bratland tarafından seslendirilmiş ve ikinci olmuştu.

İkizler, geçtiğimiz sene sürpriz bir şekilde Eurovision finalinde Norveç jürisinin oylarını açıklayan isimler olmuşlardı.

 

Peki ya İsveç?

Norveç’te üç albümleri de listelerin ilk sırasına kadar tırmanan Marcus ve Martinus’un, diğer İskandinav ülkelerinde de ciddi bir hayran kitlesi bulunuyor. Son çalışmalarından “Together” İsveç’te listelere girmiş durumda. Geçmişte “Elektrisk” şarkıları da ülkede oldukça popüler olmuştu. İkilinin diğer İskandinav ülkelerinde de başarılı olma çabalarını, geçtiğimiz sene Finlandiya ulusal finali Uuden Musiikin Kilpailu 2017’de yer almalarından da anlayabiliyoruz. Melodifestivalen’in başındaki isim Christer Björkman’ın yabancı katılımcılara sıcak baktığını da biliyoruz. Finlandiya’nın eski temsilcilerinden Krista Siegfrids ve Norveç’in eski temsilcilerinden Maria Haukaas Storeng (Mittet) de geçtiğimiz yıllarda Melodifestivalen’de yer almışlardı. Ayrıca “What Does the Fox Say” parçalarıyla ünlenen Norveçli komedi ikilisi Ylvis de, geçtiğimiz senelerde Melodifestivalen finalinde konuk sanatçı olarak yer almıştı.

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir