Merhaba Eurovision severler! Bugün İsrail’in aday şarkıları yayınlanınca dayanamadım (etnik şarkı severliğim tuttu) ve neden bir yorum yazısı yazmıyorum ki dedim. Malumunuz Linet elenince birçoğumuz üzüldü ve belki de İsrail’e küsmüştü ama hadi gelin İsrail ile ilişkileri düzeltelim. Buyrun yorumlara:

İsrail’de finale kalan 4 ismi biliyoruz. Sapir Saban, Eli, Inbal Bibi ve Michael Ben David. Bu isimlere verilen ikişer şarkıyı sizler için tek tek yorumladım. Keyifli okumalar.

Θ Zaza : Çok güzel olabilecekken olamamış. Nakarata kadar harika yükseliyor fakat nakaratta feci bir şekilde çöküyor. Neden böyle yapmışlar anlamadım. Revamp ile bu sorunu düzeltirlerse şarkı iş yapar. Yine de bu haliyle de şarkının son 45 saniyesi kurtarıyor.

Θ Breaking My Own Walls : Sapir’e yakışmış şarkı. Altyapıdaki Orta Doğu tınılarını daha çok duymayı isterdim. Hatta İbranice kısımlar da bu şarkıya güzel gidermiş.  Bu şarkı da son 45 saniyede farklı bir boyuta geçiyor. Genel olarak güzel olsa da çok benlik değil.

Θ Don’t : Neden bu kadar Batı müziği ??? Tamam, altyapı güzel; gümbür gümbür ama aşırı Batılı şarkıları duymak istemiyorum İsrail’den. Diğer şarkılarda az da olsa Orta Doğu etnik tınıları varken bu şarkıda hiç yok. Şarkıyı sevdim yine de fakat çok bir numarası yok.

Ο Blinded Dreamers : Bu da modern batı müzikli bir şarkı. Altyapı yine etkileyici, dolu dolu. Fakat şarkıda dikkat çeken bir taraf yok. Dinlenir güzel bir parça fakat etkileyici mi ? emin değilim.

♥ I M : İşte ulusal finalin en iyisi bu! Benim gibi hareketli şarkılara zaafınız varsa aradığınız şarkı budur. İnsanı yerinden kaldıran harika bir ritmi var. Evet bu da batı altyapılı fakat 1.50 deki darbukalı bölüm beni benden aldı. Etnik kısım eklenmiş batılı şarkılara bayılıyorum.  Ayrıca “You know I am” kısmı da çok etkileyici.

Ο Marionette : Fanların ayılıp bayılacağı slow şarkıyı bulduk. Tam olarak slow diyemeyiz aslında bu da altyapısı gümbür gümbür bir şarkı. Bağıran kadın görünce dayanamayan kitle bu şarkıya tapmıştır eminim ama ben onlardan değilim. Şarkı güzel bu arada ama o kadar.

Θ Nostalgia : Bir diğer slow şarkımıza gelelim. Sanırım en sönük şarkı bu olmuş. Şarkıda bir akıcılık problemi var. Bir müddet sonra sıktı beni. Sonuna kadar zor dinlediğim tek şarkı bu oldu. Sondaki kısım bile şarkıyı kurtaramamış.

♥ Head Up : Sapir ablama böyle oynak bir şarkı vereceklerini düşünmezdim. Olumlu anlamda şaşırdım. Melodi oldukça eğlenceli, hafif etnik ezgiler de eklenmiş. Ee daha ne olsun?  Etnik altyapı daha da abartılabilirdi bu şarkıya gidermiş. Darbuka eklenebilirdi vs.

Israel’s 4 finalists of their national selection for Eurovision 2022

 

Şarkılarla ilgili genel görüşüm, etnik tınıların eksikliği dikkat çekiyor. 2020 deki Şarkıları hatırlayın. Hepsinde etnik yerel dokunuşlar vardı. Bu sene de geçen seneki gibi daha batılı şarkılar seçmişler. Yine de 8 şarkı da dinlenebilir güzellikte olmuş.  İsrail bu sene dersine iyi çalışmış diyebiliriz. Aylardır adı öne çıkan Inbal Bibi’nin seçileceğini düşünüyorum ama sürprizlere de açık olmak lazım.


Kişisel Sıralamam:

  1. Michael – I M 
  2. Sapir Saban – Head Up
  3. Michael – Don’t
  4. Inbal Bibi – Zaza
  5. Eli – Blinded Dreamers
  6. Sapir Saban – Breaking My Own Walls
  7. Inbal Bibi – Marionette
  8. Eli – Nostalgia

Daha fazla buna benzer yazı göster
Kullanıcısından Daha Fazla Yükle Hakan
Şuradan Daha Fazla Yükle Eurovision 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere de Göz Atın

Torino’da Dev İsimler!

Eurovision 2022’ye sayılı günler kala yarışmada ara şov olarak yer alacak isimler de…