İsrail Televizyonu KAN Geri Adım Attı


Bu yıl 64.sü düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’nı organize edecek İsrail televizyonu KAN, ”Douze Points” isimli yapım konusunda geri adım attı.

Yediot Aharonot Gazetesi‘nde yayınlanan habere göre, üç bölümden oluşacak kara komedi türündeki ”Douze Points” adı verilen yapımın Eurovision döneminde yayınlanması bekleniyordu. Ancak kanal, Avrupa Yayın Birliği ile ters düşmemek için yayını Eurovision 2019 sonrasına erteledi.

Yapım, ”EuroTone” adı verilen yarışmaya katılmak için seçilen Müslüman asıllı Fransız bir eşcinsel şarkıcının IŞİD terör örgütü ve Mossad ile yaşadığı karmaşık ilişkileri konu ediniyor.

Bilal Hassani (Eurovision 2019 Fransa temsilcisi)

Yapım; bu yıl Fransa’yı Eurovision’da Fas asıllı eşcinsel şarkıcı Bilal Hassani’nin temsil edecek olması üzerine, Fransız yayıncı ve KAN arasında bazı tartışmaların yaşanmasına neden olmuştu. Fransız televizyonları, Şubat ayı sonunda çekimlerinin tamamlanması üzerine programı EBU’ya rapor etti.

Avrupa Yayın Birliği konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

EBU, Eurovision Şarkı Yarışması’nın ifade özgürlüğü ve itibarınının önemini vurgulamaktadır. Sonucun her iki tarafı da memnun etmesini sağlamak için yapım hakkında Eurovision 2019’un ana yayıncısı KAN ile görüşmelerimiz sürecek.

KAN genel müdürü, ”Douze Points”in ertelenmesi konusunda istekli olmamasına rağmen, Fransız televizyonundan ve yayın birliğinden gelen talepler üzerine erteleme kararı verdi.

Yapım, Eurovision 2019 sonrası yayınlanacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.