İngiliz Sanatçılardan BBC’ye Boykot Çağrısı!

İngiliz Sanatçılardan BBC’ye Boykot Çağrısı!

İngiliz sanatçılar Eylül ayında tüm ülkeleri Eurovision’u boykot etmeye çağırmıştı. Bugün ikinci boykot çağrısı Birleşik Krallık için yapıldı.

50’den fazla sanatçının bir araya gelerek oluşturduğu platform, 7 Eylül 2018’de The Guardian’da yayınlanan açık mektupla ülkeleri; bu yıl İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot etmeye çağırmıştı.

Aralarında Peter Gabriel (Genesis), Ken Loach, Mike Leight, Julie Christe, Maxine Peake, Roger Waters (Pink Floyd) gibi isimlerin yer aldığı platform, 8 Şubat’ta Eurovision şarkısını seçecek olan BBC’ye boykot çağrısında bulundu.

İsrail halkı, Netta’nın Eurovision başarısını kutlarken (2018, Tel Aviv) (Kaynak: Reuters)

”BBC, Eurovision’un İsrail’den Taşınması İçin Baskı Yapmalı” başlığıyla verilen mektupta, Avrupa Yayın Birliği’nin ”işgal altındaki” Kudüs yerine Tel Aviv’i ev sahibi şehir seçmesinin boykotu geri çekmek için bir sebep olmadığı vurgulandı. BBC’nin 8 Şubat’ta düzenleceği ”You Decide” isimli elemenin bir karar aşaması olduğu, Tel Aviv’de Birleşik Krallık bayrağının dalgalanmaması gerektiği söylendi.

BBC tüzüğünde ”ifade özgürlüğü” tanımının çoğu yerde geçtiğini hatırlatan platform, BBC’nin ilkelerine göre hareket etmesinin en doğru olacağını, Eurovision’un özgürlüğe karşı suç işlenmeyen bir ülkeye taşınması için Avrupa Yayın Birliği’ne baskı yapması gerektiğini ifade etti.

Eurovision You Decide 2019 Yarışmacıları (Kaynak: BBC)

BBC, geçtiğimiz hafta ”You Decide” adını verdiği ulusal elemede yarışacak şarkıları basın toplantısı sonrası yayınlamıştı. 3 şarkının, 3 farklı versiyonla 6 şarkıcı tarafından seslendirileceği gece 8 Şubat Cuma akşamı yayınlanacak. Gece sonunda Birleşik Krallık’ı İsrail’deki Eurovision’da temsil edecek şarkı seçilmiş olacak.

You Decide 2019’da yarışacak şarkıları buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Yarışmada yarışacak şarkıları dinlediğimiz ve yorumladığımız reaksiyon videosunu da izleyebilirsiniz :


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.