SON DAKİKA

Eurovision Birincileri (1956-2017)

Eurovision Birincileri (1956-2017)

Eurovision’un resmi adresi eurovision.tv, YouTube üzerinden 2017’den 1956’ya Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci olmuş tüm şarkıları içeren bir video yayınladı.

İlki 1956 yılında İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması, zamanla Avrupa’nın en büyük televizyon şovuna dönüştü. Yarışmadan ABBA, Celine Dion ve Johnny Logan gibi yıldızlar geldi, geçti.

2009 yılının Eurovision birincisi Alexander Rybak ve ekibi

Geçtiğimiz yıl Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen 62. Eurovision Şarkı Yarışması’nı Portekiz adına ”Amar Pelos Dois” şarkısıyla Salvador Sobral kazandı. Sobral, 2016 yılında ilk kez uygulanmaya başlanan yeni puan sistemine göre yarışma tarihinin en yüksek puanını alarak birinci oldu. 2009’da Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen yarışmayı ”Fairytale” şarkısıyla kazanan Norveçli şarkıcı Alexander Rybak, 1975’ten beri uygulanan klasik puanlama sistemi içinde puan rekorunu elinde bulunduruyordu.

2004 yılında İstanbul’da gerçekleşen Eurovision’un sunucuları Meltem Cumbul ve Korhan Abay

Eurovision’u 2003 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da ”Every Way That I Can” isimli şarkısıyla Sertab Erener kazandı. Erener, Türkiye’nin yarışmadaki ilk ve tek birinciliğini aldı. 2004 yılında yarışma Meltem Cumbul ve Korhan Abay’ın sunuculuğunda ve TRT’nin yapımcılığında İstanbul’da düzenlendi.

1947 yılında Eurovision’u ”Waterloo” şarkısıyla kazanan İsveçli ABBA topluğu

2005 yılındaki yarışmanın ardından 50. kez düzenlenen Eurovision’un şerefine Avrupa Yayın Birliği, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da ”Congratulations Eurovision” adıyla özel bir yarışma düzenledi. İnternette yapılan oylamalara göre yarışmanın o güne dek en iyi 14 şarkısı seçildi. Bu şarkılar içinde ”Every Way That I Can” de vardı. Her ülkenin kendi şarkısına da oy atabildiği yarışmada Erener 9. olurken, Eurovision’un 50 yarışmalık tarihinin en iyi birincisi, 1974 yılında İsveç’e ”Waterloo” şarkısıyla birinciliği getiren ABBA oldu.

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ocak 2019, 18:48

VIDEO: Eurovision You Decide 2019 Şarkılarını Dinledik

Birleşik Krallık, İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenecek 64. Eurovision Şarkı Yarışması’na göndereceği şarkıyı ”You Decide” adını verdiği ulusal finalle seçecek. 8 Şubat Cuma akşamı gerçekleşecek ulusal elemenin şarkıları dün BBC Radyo 2’de ve BBC Eurovision sitesinde yayınlandı. Ulusal finalde yarışacak 6 şarkıyı dinledik ve yorumladık. Reaksiyon videomuzu izleyin. YouTube kanalımıza...

Devamını Görüntüle
);