Eurovision 2022 nerede yapılacak? Yarışma nerede düzenlenecek? İtalya’nın ev sahipliğini yapacağı 66. Eurovision Şarkı Yarışması hangi şehirde gerçekleşecek?

Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen 2021 Eurovision Şarkı Yarışması’nı İtalyanca sözlere sahip ”Zitti e Buoni” şarkısıyla yarışan Maneskin topluluğu kazandı. Böylece yarışma 30 sene gibi uzun bir süreden sonra İtalya’ya taşındı. Herkes, yarışmanın hangi şehirde düzenleneceğini merak ediyor. Şehirler, henüz yarışmanın üzerinden saatler geçmiş olmasına karşın birbirleriyle yarışa girdi bile!

İşte aday şehirler…

PalaLottomatica Arena, Roma, İtalya

Roma

Başkent Roma şehri, tüm Avrupa ülkelerine bağlantısı bulunan havalimanları sebebiyle lojistik açıdan ilk seçenek olarak düşünülebilir. 1991 Eurovision Şarkı Yarışması, İtalyanca’da ”Sinema Şehri” anlamına gelen ”Cinecittà”da düzenlenmişti.

PalaLottomatica Arena, 11 binin üzerinde seyirci kapasitesine sahip. 1960 yılında Olimpiyat Basketbol Turnuvaları’na ev sahipliği yapması için inşa edildi. Geçmişten günümüze; Rolling Stones, Dire Straits, Depeche Mode ve Iron Maiden gibi dünyaca ünlü starlar burada konserler verdi.

Roma belediye başkanı Virginia Raggi, Twitter hesabından Maneskin grubunu tebrik ederek, başkentin yarışmaya gururla ev sahipliği yapabileceğini söyledi ve adaylığını açıkladı.

Mediolanum Forum, Milano, İtalya

Milano

Başkent Roma’dan sonra bir diğer şehir seçeneği olarak akla ülkenin ikinci büyük şehri Milano geliyor. Avrupa’da ”Modanın Merkezi” olarak gösterilen Milano şehri, ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Şehir, 2015 yılında EXPO’ya ev sahipliği yaptı. Aynı yıl Türkiye’den İzmir şehri de aday olmuştu.

Mediolanum Forum, 12 bin seyirci ağırlayabilen kapalı bir spor merkezi. 2014 yılında Avrupa ligi final maçları burada gerçekleşmişti.

Milano şehir planlama, tarım ve yeşil alanlardan sorumlu belediye meclis üyesi Pierfrancesco Maran, yarışmanın önümüzdeki sene Milano’da olmasını umduğunu yazdı.

Unipol Arena, Bolonya, İtalya

Bolonya

Eurovision 2022’ye ev sahipliği yapmak için tartışılacak şehirlerden biri de ülkenin en kalabalık yedinci şehri olan Bolonya şehri. Şehir, ülkenin kuzeyinde bulunan Emilia-Romagna bölgesinde yer alıyor.

Unipol Arena, 20 bin seyirci kapasitesine sahip. Bu açıdan Eurovision’un düzenlenebileceği merkezlerden biri olarak düşünülebilir. Avrupa Yayın Birliği’nin basın merkezine de yer açabilmek amacıyla, çoğu zaman kalabalık merkezler yerine daha ufak arenaları tercih ettiğini de eklememiz gerekiyor.

Kentin kültür ve spordan sorumlu belediye meclis üyesi Matteo Lepore, Facebook üzerinden yayınladığı mesaj ile bir kampanya başlattı. İtalyan devlet televizyonu RAI’ye, Maneskin grubuna ve şehrin belediye başkanı Sergio Mattarella’ya bizzat yazacağını; Bolonya şehrinin bu yarışma için en uygun adaylardan biri olduğunu belirtti.

Vitrifrigo Arena, Pesaro, İtalya

Pesaro

Eurovision’a adaylığını açıklayan şehirlerden biri de Pesaro. Şehrin belediye başkanı Matteo Ricci attığı tweetle; Pesaro şehrinin UNESCO yaratıcı müzik şehirleri listesinde olduğunu vurgulayarak, yarışmaya Pesaro dışında bir şehrin ev sahipliği yapacağını düşünmenin hata olduğunu yazdı. Ricci aynı zamanda Vitrifrigo Arena‘yı işaret etti.

Vitrifrigo Arena, basketbol maçlarının oynandığı kapalı bir spor merkezi. 13 bin seyirci kapasitesine sahip arenada Rossini Opera Festivali de düzenlenmişti.

Stadio San Paolo, Napoli, İtalya

Napoli

İtalya Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki birinciliğini ilk defa 1964 yılında almıştı. 10. Eurovision Şarkı Yarışması, Napoli’de düzenlenmişti. Bu nedenle Napoli şehrini de yabana atmamalıyız.

Şehrin gençlerden sorumlu belediye meclis üyesi Alessandro Clemente, Napoli’nin ev sahipliği için çalışacağını belirten bir tweet paylaştı.

1990 FIFA Dünya Kupası’nın gerçekleştiği San Paolo Stadyumu, 20 bin seyirci kapasitesiyle öne çıkıyor. Fakat bu merkez bir futbol sahası görevi görüyor. Eurovision’a uygun hale getirilmesi için bir dizi işlemden geçmesi gerekiyor.

Pala Alpitour Arena, Torino, İtalya

Torino

Torino ismi Eurovision takipçilerine hiç uzak değil. Bildiğiniz gibi İtalya, 2015 yılından bu yana bu şehrin adını dillendiriyor. Yarışma finalinden bir kaç gün önce RAI genel müdür yardımcısı Caluido Fasulo, İtalya’nın kazanacağını umduğunu söylemiş, 2017 yılında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz sebebiyle Avrupa Yayın Birliği’ne Torino şehrini opsiyon olarak sunduklarını açıklamıştı.

Torino belediye başkanı Chiara Appendino, Maneskin’i tebrik eden bir tweet yayınlayarak, şehrin adaylığını açıkladı.

Torino’da üç seçenek ortaya çıkıyor: 12 bin seyirci kapasitesiyle Pala Alpitour Arena ve Torino Palavela; 8 bin seyirci kapasitesityle daha ufak bir merkez olan Oval Lingotto. Dünyaca ünlü şarkıcıların konserlerinde başkent Roma’dan sonra ikinci opsiyon olarak Torino şehrini seçtiğini belirtmekte fayda var.

Toskana, İtalya

Toskana

Şarap bağları ile ünlü Toskana şehri, resmi olarak adaylar arasında değil. Fakat; Toskana bölgesel konsey başkanı Antonio Mazzeo, Facebook üzerinden uzun bir mesaj yayınlayarak, ”Yarışma seneye Toskana’da düzenlense, çok güzel olmaz mı?” yazdı.

Bu istek, saf bir dilekten öteye geçemiyor. Çünkü Toskana’da yarışmayı düzenleyebilecek bir merkez bulunmuyor.

Daha fazla buna benzer yazı göster
Kullanıcısından Daha Fazla Yükle Uğur
Şuradan Daha Fazla Yükle Eurovision 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere de Göz Atın

Euovision 2021’i Nasıl İzleyebilirim?

Eurovision 2021’i nasıl izleyebilirim? Hangi kanallar yayınlayacak? Eurovision’…