Eurovision 2020 Finali 23 Mayıs’ta Mı Düzenlenecek?


Geçtiğimiz haftasonu İsrail’in başkenti Tel Aviv’de 64.sü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması tamamlandı. Yarışmayı Hollanda adına Duncan Laurence, ”Arcade” isimli şarkısıyla kazandı.

Eurovision severler şimdiden 2020 için planlara başladı bile. En merak edilen konulardan biri de yarışmanın hangi tarihlerde düzenleneceği. İşte olasılıklar…

2 Mayıs Cumartesi

Mayıs ayının ilk Cumartesi günü 2 Mayıs tarihine denk geliyor. Böyle bir durumda yarı finaller 28 ve 30 Nisan’da düzenlenebilir. Bu durum Hollanda’nın yarışmaya hazırlanma sürecini kısalttığından mümkün görünmüyor.

Hollanda kral ve krailçesi, 2019 ulusal anma törenleri etkinliğinde

9 Mayıs Cumartesi

Hollanda’da 4 ve 5 Mayıs günleri ”Anma ve Kurtuluş Günü” etkinlikleri yapılıyor. Anma törenlerinin 4. günü 9 Mayıs tarihine denk geliyor, bugün ise Hollanda’da sessizlik protestosu gerçekleşiyor. 9 Mayıs’ın olasılık dışı kalmasının bir diğer sebebi ise, 9-10 Mayıs tarihlerinde başlaması planlanan Forumula 1 etkinlikleriyle yaşanacak olası bir çakışma. 

Formula 1 yarışlarına, 2020 yılında Hollanda ev sahipliği yapacak.

16 Mayıs Cumartesi

Forumla 1 yarışları bu haftasonu da devam ediyor. F1 yarışları daha önce belirlendiği gibi 9-10 Mayıs tarihlerinde başlayacaksa ve Eurovision finali 16 Mayıs finalinde gerçekleşecekse, yarışmanın açılış töreninin 10 Mayıs Pazar günü gerçekleşmesi, yine F1’le çakışacağı anlamına geliyor.

Eurovision 2019’u kazanan Duncan Laurence ve ekibi.

23 Mayıs Cumartesi

Bu tarih en az sorunsuz tarih gibi görünüyor. Alman Kupa Finali 23 Mayıs’ta düzenleneceğinden, Formula 1’in 10 Mayıs yerine 17 Mayıs’ta başlaması pek olası değil. Provalar, 23 Mayıs’ta yapılacak bir yarışma için Hollanda’daki anma etkinlikleriyle de çakışmıyor. Fakat; ikinci yarı finalin düzenlenebileceği 21 Mayıs Perşembe günü ”Yükseliş Günü” etkinlikleri var. Bu etkinlik anma günü gibi, canlı bir müzik organizasyonuna ev sahipliği yapılmasına engel değil.

Eğer ev sahipliği görevi Lahey şehrine verilirse, 16 Mayıs’a kadar ”Invictus Oyunları” etkinliği şehirde süreceğinden; Lahey’in ev sahipliği ihtimali de düşük görülüyor.

F1 yarışlarının tarihinde bir değişiklik olmaz ise (ki olması beklenmiyor) yarışma 19, 21 ve 23 Mayıs tarihlerinde düzenlenebilir.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.