Amazon geçtiğimiz aylarda Prime üyeliğinin Türkiye sınırları içerisinde kullanıma açılmış olduğunu ve ücretinin aylık yalnızca 7.90 TL olacağını duyurmuş; bu haber, Türkiye’de online platformlardan dizi-film izlemeyi seven insanları oldukça sevindirmişti.
Amazon’un Prime adını verdiği premium üyelik seçeneği, Prime Video’dan dizi-film izlemenin yanısıra oyuncular için Prime Gaming ve Amazon online alışveriş sitesinde Ücretsiz Kargo/Aynı Gün Kargo veya Primelılara özel indirim şeklinde fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları özellikle pandemi döneminde sunmuş olması ile Amazon birçoğumuzun takdirini kazanmıştı.

Gelgelelim yazının ana noktasına… Prime Video’da nasıl yapımlar var, hangi yapımlar ne anlatıyor, izlenmeli mi yoksa direkt bakılmadan geçilmeli mi, bunları konuşalım…
Aşağıdaki bilgiler SPOILER içerebilir.

The Boys

Prime Video’nun en iddialı ve oldukça popüler yapımlarından biri olan The Boys, gerçek dünyada farklı farklı olağanüstü güçleri olan süper kahramanları ve bu kahramanları bünyesinde barındıran, reklamlarını yapan, çeşitli görevlere yollayarak devlete yavaş yavaş sızdırmaya çalışan bir şirketi konu alıyor. Elbette ki süper kahramanlardan rahatsız olanlar ve de kahramanların güçlerini kullanarak bulaştıkları pisliklerden ötürü muzdarip olan birçok karakter de dizimizde mevcut. Dizi bir süre sonra bu iki ana grubun savaşına doğru ilerliyor.

The Boys, Prime Video

Hayatında süper kahramanlar ile ilgili hiçbir şey izlememiş ve izlemeyi de düşünmeyen benim bile önyargılarımı kırdı diyebilirim bu dizi. Çünkü diziyi izlerken kahramanların güçlerinden ziyade güçlü ile güçsüzün savaşını hissediyorsunuz. Süper kahramanların olağanüstü güçleri de göze hiç batmıyor, sanki gerçekten de böyle güçler üretilmiş ve insanlara entegre edilmiş izlenimi yaratıyor.
Diziyi bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


Parks and Recreation

Henüz tamamını izlemediğim ama izlediğim kısmına bile bayıldığım müthiş bir durum komedisi: Parks and Recreation.
İsmi oldukça garip olsa da dizinin ana hattı gerçekten de Parklar ve Bahçeler…Dizi, Amerika’nın Indiana eyaleti, Pawnee kasabasının Parklar ve Rekreasyon Müdürlüğü’nde çalışan Leslie Knobe ve çevresinde gelişen olayları konu alıyor. Leslie Knobe, müthiş mimikleri, hazır cevapçılığı, yaptıkları ve düşünceleriyle insanı içten güldürmeyi başarıyor.
Parks and Recreation, Pawnee kasabasında yaşayan bir kadının evinin arka bahçesindeki geniş ve derin çukurdan rahatsız olması ve Parklar ve Rekreasyon Müdürlüğü’ne şikayeti ile başlıyor. Leslie, bu alana park yapmak istiyor ancak bazı politik engellemelerle karşılaşıyor. Bu çukur dolayısı ile gelişen arkadaşlıklar, garip aşklar, ofis ortamındaki politik hicivler ve kişiler arası nüktedan ilişkiler izlemeye değer.

PARKS AND RECREATION – Photo Credit: © 2013 Chris Haston/NBC.

Dizi, 2009-2015 arasında NBC’de yayınlanmış. 125 bölüm ve 7 sezondan oluşuyor. Her bölümü yaklaşık 25 dakika…

Ayrıca yıllar yıllar önce Leslie’nin çukurdan düşme anının GIF’ini sık sık görür ancak hiç araştırma gereği duymazdım. Dizide bu anı canlı canlı görünce içim bir hoş oldu, geçmişe gittim. İşte o meşhur GIFler:

Leslie Knobe – Falling Into The Pit GIF – Parks and Recreation
Leslie Knobe – Falling Into The Pit GIF – Parks and Recreation – 2

Diziyi bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


HANNA

2011 yapımı aynı adlı filmden TV’ye uyarlanan Hanna dizisi, ilgimi çeken bir diğer yapım. Dizi, doğumundan hemen sonra Polonya’daki bir ormana götürülmüş ve yetişkinliğine kadar burada babası tarafından her konuda yetiştirilmiş Hanna’nın orman hayatından sıyrılıp gerçek hayatın keşmekeşine girişini anlatıyor.

HANNA, Prime Video

Hanna, aslında gözüktüğü kadar sıradan bir kız değildir. Hanna’nın annesi, hamileyken, Hanna’nın babası sanılan Eric vasıtasıyla, CIA’in UTRAX adını verdiği bir programa kaydolur ve UTRAX gözetiminde doğumunu gerçekleştirir. Ancak Eric ile Hanna’nın annesi arasında başlayan aşk, olayları farklı bir boyuta taşır.

Orman hayatından kaçıp gerçek hayata karışan Hanna’yı CIA rahat bırakacak mıdır? UTRAX programı neyi amaçlıyor? Bu program vasıtasıyla doğmuş onlarca çocuk şimdi ne yapıyor? Hanna, peşine çıkan tüm engelleri nasıl aşacaktır? Eric’in gerçek babası olmadığını öğrenecek mi? Hanna’nın gerçek annesi ve babası kimdir? Tüm sorular bu aksiyon dolu yapımda…

HANNA, Prime Video

Diziyi bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


The Missing

The Missing, özellikle Netflix’teki birçok dizide sıklıkla gördüğümüz bir tema üzerinde ilerlese de kendini izletmeyi başaran bir diğer odağımda olan dizi.

The Missing, Prime Video, Sezon 1

Dizinin ilk sezonunda, tek çocuklu bir İngiliz ailenin Fransa’daki tatilleri esnasında, esrarengiz bir şekilde kaybolan çocuklarını arama çalışmaları anlatılıyor. Anne-babanın en ufak bir parçadan bütüne ulaşma azimleri, kamuoyu baskısı, dedektifler, polisler, kamera kayıtları, sorgulamalar derken yıllar geçiyor. Elle tutulur hiçbir sonuca ulaşamayan çift İngiltere’ye dönüyor ancak evlilikleri çekilmez bir noktaya geliyor.
Yıllar sonra babanın inat etmesi ve Fransa’ya davayı tekrar açtırmaya gitmesi sonucunda bulduğu bir ipucu, çocuğun annesi ile tekrar işbirliği yapmasını sağlıyor ve çeşitli sonuçlara ulaşmayı başarıyorlar. Çocuğa ne olduğu bulunana kadar oldukça sürükleyici geçen dizi,  2. sezonunda bambaşka bir konu ile izleyici karşısına çıkıyor.

The Missing Sezon 2, Prime Video

Dizinin ikinci sezonu, oldukça kalabalık bir caddede üstü başı harap olmuş ve yorgunluktan bitap düşmüş bir kızın bayılması ile başlıyor. Kız, ambulansla hastaneye kaldırılırken ismini sayıklıyor ve görevliler isminden yola çıkarak ailesine ulaşıyor. Kızın, yıllar önce gizemli bir şekilde kaybolduğu ve bir adamın himayesinde senelerce bir odada tutulduğu anlaşılıyor. Ancak olaylar hiç de sanıldığı gibi çıkmıyor. Dizinin ilk sezonunda da izlediğimiz dedektifimiz, bu vakayı çözmek için Irak’a kadar bile gidiyor. İlk sezonu kadar olmasa da oldukça heyecanlı ve sürükleyici geçen ikinci sezonu da izlemenizi tavsiye ediyorum…

The Missing Sezon 2, Prime Video

Diziyi bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


Mr.Robot

İzlemeye devam ettiğim bir diğer muhteşem yapım ise Mr. Robot.
Mr. Robot, 2015 yılında başlamış ve 2019’da 4. sezonu ile final yapmış, 19 ödülü ve 78 adaylığı olan oldukça sevilen, popüler bir dizi.

Mr. Robot

Bir bilgisayar ve internet güvenliği firmasında (AllSafe) yazılımcı olarak çalışan Elliot, bilgisayar konusunda oldukça yetenekli bir gençtir. Bu yetenekleri ile girmediği bilgisayar, mail adresi, Facebook hesabı kalmamıştır. Ancak özel hayatında ise iletişim yeteneği zayıf, çeşitli haplara bağımlı ve psikolojik açıdan dengesiz biridir.
Elliot ve çocukluk arkadaşı Angela’nın aynı firmada çalışmalarının yanısıra ortak bir acıları da vardır. Elliot babasını Angela ise annesini bir şirkete ait fabrikadan sızan zehirli kimyasallar sonucu kanserden kaybetmiş fakat bu olayları, şirket örtbas etmiştir. Artık hem Elliot hem de Angela için intikam vaktidir.

Mr. Robot’s F Society

F Society adını verdiği bir hacker grubu ile birlikte Dünyayı değiştiren Elliot’ın hikayesini bu linkten izleyebilirsiniz.


The Upside

Türkçeye “Olacak İş Değil” olarak çevrilen 2017 yapımı filmde Breaking Bad’in meşhur kimya hocası “Bryan Cranston” başrolde oynuyor. Bryan Cranston’a Nicole Kidman ve Kevin Hart eşlik ediyor. Zaten oyuncu isimlerini gördüğüm an ilgimi çeken film, izlemeye başladığım an beni kendine bağladı.

The Upside

Geçirdiği bir paraşüt kazasından sonra tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Philip, şirketi olan ve New York’ta harika bir evde yaşayan oldukça zengin bir adam. Yvonne ise Philip’in şirketteki yardımcısı ancak Philip’in geçirdiği kazadan sonra onunla yakından da ilgilenen oldukça iyi kalpli ama bir o kadar da prensipli ve tatlı sert bir kadın. Philip, özel hayatındaki gereksinimleri için bir yardımcı aramaya karar verir, Yvonne ile bir iş ilanı açarlar ve adayları mülâkata çağırırlar. Birçok deneyimli adayı dinlemelerine rağmen Philip’in içine hiçbiri sinmez ta ki Dell, kapıdan içeri girinceye kadar.

The Upside

Dell, hayatın sillesini yemiş, hapisten gözetimle çıkmış ve bir işte çalıştığına dair imzaya ihtiyacı olan genç bir baba. Aslında Philip ve Yvonne ile mülakat yapma sebebi sade ve sadece bir imza almak ancak işler tahmin ettiği gibi ilerlemez. Philip, Dell’i çok canayakın ve farklı bulur ve onun yardımcısı olması için teklif götürür. Dell, ilk önce kem küm etse de sonunda kabul eder ve aralarında güzel ve aksiyonlu bir arkadaşlık ilişkisi gelişir. Filmin devamını bu linkten izleyebilirsiniz.


Absentia

Absentia, Prime Video

Türkçede “yokluk/devamsızlık” gibi anlamlara gelen Absentia, FBI ajanı Emily Byrne’ın Boston’ın en azılı katillerinden birini yakalamasının akabinde, arkasında hiçbir iz bırakmadan kayboluşunu ve 6 yıl sonra hafızasını kaybetmiş bir şekilde dağbaşında bir evde bulunmasıyla başlıyor. Kendisine ne olduğunu anlamaya ve hafızasını tekrar kazanmaya çalışan Emily, kayboluşunun öncesinde sahip olduğu şeyleri yitirdiğini görünce daha da yıkılıyor. Emily’nin eşi, psikolog bir kadın ile evlenmiş ve Emily kaybolduğunda oldukça küçük olan oğlu, başka bir kadına anne diyerek büyümüştür. Hem oğlunu hem işini kazanmaya çalışan Emily, kendisine olanların peşini de bırakmayaya kararlıdır.

Absentia, Prime Video – Emily inside the water tank.

Yavaş yavaş hafızası günyüzüne çıkarken Emily’nin hatırladığı en önemli şey 6 yıl boyunca bir su tankı içerisinde tutulduğudur. Bazen su, tüm tankı kaplamış ve Emily boğulmamak için mücadele vermiştir. Fakat ona bunu kim neden yapmıştır, ne amaçlamıştır? İşte bütün bu soruların cevaplarını bulmak için Emily, canını dişine takar ve olaylar akılalmaz boyutlara ulaşır.

Absentia, Prime Video

Prime Video ile varlığını öğrendiğim bu diziyi izlediğim için kendimi şanslı sayıyorum. 2018 yılında ilk sezonu çekilen dizi 2020 yılında 3. sezonu ile izleyicilerin karşısındaydı. Henüz devam edip etmeyeceği belli değil ama devam etmese de umarım dizinin oyuncularını başka yapımlarda da görme fırsatımız olur diyorum. Diziyi izlemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Daha fazla buna benzer yazı göster
Kullanıcısından Daha Fazla Yükle Blackout
Şuradan Daha Fazla Yükle Köşe Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere de Göz Atın

Kelly Clarkson Arcade şarkısını coverladı

Dünyaca ünlü Grammy ödüllü ABDli pop şarkıcısı Kelly Clarkson, Emmy ödüllü televizyon prog…