Norveç Şarkıcılarını Tanıttı! Ülkenin resmi yayıncı kanalı NRK, uzun zamandır beklenen Melodi Grand Prix adaylarını düzenlediği bir basın toplantısıyla basına tanıttı. İşte o isimler ve şarkıları;

 

Charla K – Stop The Music
Charla K

Tønsbergli Charlotte Kjær şu anda İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşıyor. 2009 senesinde X Factor Norveç isimli yarışmaya Shackles isimli grupla katılsı. 2013 senesinde iki kişi kalan Shackles grubu ile Melodi Grand Prix’e katıldı. MGP için İsveçli Roxette’in üyelerinden Gessle ile birlikte çalıştı.

 

Alejandro Fuentes – Tengo Otra
Alejandro Fuentes

30 yaşındaki şarkıcı Şili’de doğdu ve Kristiansand’de büyüdü. İlk kez 2005’te katıldığı Popstar yarışmasının Norveç versiyonunda tanındı. Hem “De Nye Gitarkameratene” isimli grubuyla, hem de solo olarak başarılı bir kariyere sahip oldu. Grubuyla 2006 senesinde Norveç’in en prestijli müzik ödülü olan Spellemannprisen’i aldı. MGP’de İspanyolca şarkı Tengo Atra ile yarışacak.

 

Alexander Walmann – Talk To The Hand
Alexander Walmann

32 yaşındaki Walmann, Porsgrunn şehrinden. Adını ilk kez 2012 senesinde katıldığı O Ses Norveç yarışmasıyla duyurdu. Esas bilinirliğine ise, geçtiğimiz sene JOWST ile MGP’yi kazandığında kavuştu. İkili Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Grab the Moment” isimli şarkıyla 10. olmayı başardı.

 

Stella & Alexandra – You Got Me
Stella & Alexandra
31 yaşındaki Stella Mwandi ve 21 yaşındaki Alexandra Rotan, NRK tarafından bir araya getirildi. Norveç’in aynı şehrinden gelen ikili, güçlerini MGP için birleştirdi. Kenya asıllı rapçi Stella 2011 senesinde ülkesini “Haba Haba” isimli şarkıyla temsil etmişti. Alexandra ise ülkenin ünlü DJ’lerinden Alan Walker’ın solistliğini yapan isimlerden bir tanesi.
Vidar Villa – Moren Din
Vidar Villa

Oslolu 26 yaşındaki şarkıcı, Spotify’da milyonlarca kez dinlenmiş bir isim. One Night Stand isimli şarkısı, geçtiğimiz yaz Norveç’in en büyük hitlerinden birisi oldu. 2017 senesinde şarkıları 27 milyon kez stream edildi ve ülkenin 1 numaralı ismi oldu. Vidar, arkadaşının annesine aşık olan bir adam hakkında olan şarkısını Norveççe olarak seslendirecek.

 

Tom Hugo – I Like I Like I Like
Tom Hugo

Kristiansandlı 38 yaşındaki şarkıcı kariyerini Norveç ve Almanya’da sürdürdü. Ayrıca Almanya ve Japonya’daki bir çok şarkıcı için şarkı yazdı. 2013 senesinde “Det er du back” isimli şarkıyla MGP’ye katıldı fakat finale kalmayı başaramadı.

 

Ida Maria – Scandilove
Ida Maria

Nesna’lı 33 yaşındaki Ida, pop punk şarkıcısı ve bestecisi olarak ünlendi. Avrupa’da bir çok konser veren şarkıcının şarkıları Amerikan dizilerinde de kullanıldı. 2008 senesinde çıkardığı ilk albümü Spellemann Ödülü kazandı. Ida aynı zamanda geçtiğimiz sene MGP’de yarışan Mamma’s Boy’u yazmıştı.

 

Rebecca – Who We Are
Rebecca

19 yaşındaki Oslolu şarkıcı geçtiğimiz sene liseden mezın oldu. Geçmişte P3 Urørt U16 isimli 16 yaş altı şarkıcı adaylarının yarıştığı yarışmayı kazanan Rebecca, Isac Elliot ve Donkeyboy gibi isimlerin altında sahne aldı. Genç ismin şarkısı ise, 2015 senesinde “A Monster Like Me” isimli şarkıyla Norveç’i temsil eden Kjetil Mørland tarafından yazıldı.

 

Nicoline – Light Me Up
Nicoline
Bærum’dan gelen 28 yaşındaki şarkıcı Nicoline Berg Kaasin, 2015 senesinde O Ses Norveç finaline kalarak adını duyurdu. 2016 senesinde yayımladığı “No Suitcase” isimli şarkısıyla başarısının devamını sağladı. Aynı sene katıldığı Stjernekamp isimli yarışmada da finale kaldı. Nicoline aynı zamanda 2013 senesinde Margaret Berger’in arka vokallerinden bir tanesiydi.
Alexander Rybak – That’s How You Write A Song
Alexander Rybak

31 yaşındaki şarkıcı, 2009 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması’nı “Fairytale” isim şarkısıyla rekor puanla kazanmasının ardından Avrupa çapında tanınırlık kazanmıştı. Minsk doğumlu şarkıcının albümü tam 25 ülkede yayımlanmıştı. Ailesi 5 yaşındayken Oslo’ya taşınan Rybak, genç yaşta keman çalmayı öğrenmişti.

 

Melodi Grand Prix 2018 yarışmacıları

 

Şarkılar Yayımlandı

Dana önceki haberimizde bahsettiğimiz gibi, Norveç adaylar duyurulduğu gibi şarkıları da yayımladı. Spotify listesine şuradan ulaşabilirsiniz;

 

 

Bazı isimler şarkılarını youtube üzerinden de yayımladı;

Daha fazla ilgili haber göster
Bu yazarın daha çok yazısını göster: Semih
Buradan daha fazla gösterilsin: Eurovision 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu Okudunuz mu?

Eurovision 2019’a Hangi Ülkeler Katılıyor?

Dana International’ın zaferinden tam yirmi yıl sonra Eurovision Şarkı Yarışması tekr…