Eurovision 2018 🇭🇷 Hırvatistan

HRT Duyurdu: Hırvatistan Lizbon’da Yarışacak Mı?

Hırvatistan Lizbon’da yarışacak mı? Hırvatistan Devlet Televizyonu HRT, 2018’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması için kararını açıkladı.

Hırvatistan yarışmaya 2016 yılında Nina Kraljic’in ”Lighthouse” parçasıyla geri dönmüştü.

Eurovision Şarkı Yarışması’na 1993 yılından bu yana katılan Hırvatistan ilk kez 2014’te Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen yarışmada yer almama kararı vererek, çekilmişti. 2004 yılından bu yana düzenlenen yarı finallerde 5 defa elenen Hırvatistan iki yarışmalık aranın ardından 2016 yılında Stokcholm’deki yarışmaya Nina Kraljic’in ”Lighthouse” isimli şarkısıyla geri dönmüş ve uzun bir aranın ardından finale yükselebilmeyi başarmıştı. Geçtiğimiz yıl Jacques Houdek’in ”My Friend” parçasıyla ise oy tablosunun sol tarafında yer bulabilmişti.

Hırvatistan’ı geçtiğimiz yıl ”My Friend” şarkısıyla Jacques Houdek temsil etmişti.

Beklenen açıklama eurosong.hr sitesinden geldi. HRT adına yapılan açıklamaya göre Hırvatistan, Portekiz’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışacak. Kurumun şarkıcı ve şarkı seçiminde Hırvat ağırlıklı bir seçim yapacağı ise notlar arasında yer alıyor. Fakat seçimin ne şekilde yapılacağına dair net bir bilgi henüz verilmemiş durumda.

Hırvatistan’ın Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde en iyi derecesi; 1999 yılında İsrail’in Kudüs şehrinde düzenlenen yarışmada Doris Dragovic’in seslendirdiği ”Marija Magdelena” isimli şarkıyla aldığı 4.lük.

Uğur Ceylan

Eurovision Time web sitesinin iki kurucusundan biri. Başkent Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema mezunu. 25 yaşında. Ankara'da yaşıyor.
Follow Me:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir