Ana Sayfa Eurovision Şarkı Yarışması Eurovision 2018 HRT Duyurdu: Hırvatistan Lizbon’da Yarışacak Mı?

HRT Duyurdu: Hırvatistan Lizbon’da Yarışacak Mı?

3 dk. okuma
0
200

Hırvatistan Lizbon’da yarışacak mı? Hırvatistan Devlet Televizyonu HRT, 2018’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması için kararını açıkladı.

Hırvatistan yarışmaya 2016 yılında Nina Kraljic’in ”Lighthouse” parçasıyla geri dönmüştü.

Eurovision Şarkı Yarışması’na 1993 yılından bu yana katılan Hırvatistan ilk kez 2014’te Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen yarışmada yer almama kararı vererek, çekilmişti. 2004 yılından bu yana düzenlenen yarı finallerde 5 defa elenen Hırvatistan iki yarışmalık aranın ardından 2016 yılında Stokcholm’deki yarışmaya Nina Kraljic’in ”Lighthouse” isimli şarkısıyla geri dönmüş ve uzun bir aranın ardından finale yükselebilmeyi başarmıştı. Geçtiğimiz yıl Jacques Houdek’in ”My Friend” parçasıyla ise oy tablosunun sol tarafında yer bulabilmişti.

Hırvatistan’ı geçtiğimiz yıl ”My Friend” şarkısıyla Jacques Houdek temsil etmişti.

Beklenen açıklama eurosong.hr sitesinden geldi. HRT adına yapılan açıklamaya göre Hırvatistan, Portekiz’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışacak. Kurumun şarkıcı ve şarkı seçiminde Hırvat ağırlıklı bir seçim yapacağı ise notlar arasında yer alıyor. Fakat seçimin ne şekilde yapılacağına dair net bir bilgi henüz verilmemiş durumda.

Hırvatistan’ın Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde en iyi derecesi; 1999 yılında İsrail’in Kudüs şehrinde düzenlenen yarışmada Doris Dragovic’in seslendirdiği ”Marija Magdelena” isimli şarkıyla aldığı 4.lük.

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur
Bu kategoriden daha fazla yükle: Eurovision 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Portekiz Eurovision 2021’e Katılımını Onayladı: Festival da Canção’daki değişiklikler neler?

Eurovision 2021’e katılımını onaylayan son ülke de Portekiz oldu… Portekiz ulu…