France: Seemone: I’m Neither Favorite Nor The Losing One | Ne Favoriyim ne de kaybedenim

France: Seemone: I’m Neither Favorite Nor The Losing One | Ne Favoriyim ne de kaybedenim

English is below.

Seemone: Ben ne favoriyim, ne de kaybedenim

Destination Eurovision büyük finalinde Bilal Hassani ile birincilik için savaşacağı ön görülen Seemone 20 Minutes’e konuştu:

“Şarkımı güçlü yapan duygusallığı değil sadeleği ve piyanodaki sesidir, üzerine daha fazla bir şey eklemek istemedik, Eurovision denince akla böyle bir şarkı gelmiyor, daha enerjik, dans olan bir şey geliyor. Şarkımın güçlü yanı belki de budur.”

Hassani ile kıyaslanmamız saçma!

“O da kendi karakterine ben de kendi karakterime sahibim. Bizler birer seçeneğiz, ben sadece Fransız halkının seçeneği olmak için buradayım, dahice tasarlanmış sosyal medyam yok ve iki kendime ait işten başka bir referansım da yok. Halk ve jüriler kimi seçerse o kazanır. Kendimi favori yada şimdiden kaybetmiş olarak da görmüyorum. Her şey sadece seçimden ibaret. Sonuçlar beni kimsenin üstüne koymayacağı gibi altına da indirmez”.

“Yarı finale bir hafta kala sosyal medyadan da uzaklaşmıştım. Finalde de aynısı olacak.”

Seemone: I’m Neither Favorite Nor The Losing One

Seemone, finalist contestant at Destination Eurovision who is predicted to race with Bilal Hassani in the grand final on victory, interviews to 20 minutes:

“It’s not just the story behind that makes my song strong but its simplicity and the sound of the piano, we didn’t want to add anything on it. Probably this is the strength of my song.”

The comparison with Hassani is non-sense!

“I have my own character and Bilal Hassani has his own character. We’re just options, I’m just here to be the choice of the French people, I don’t have a geniously designed social media accounts and I have two original titles, that’s all.

People and juries are going to make their choices on options. I don’t see myself as a favorite or as if I already lost it.

Everything is just about a selection. The results don’t put me down or upon the other singers.One week before the semi-finals, I stayed away from social media. It will be the same in the final.”

Source/Kaynak: 20minutes.fr
Translate/Çeviri: Yücel Çolaklar
Editor/Editör: Çağatay Türk


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.