İçeriğe atla

Eurovision'da Dil Konusu

Canala

Pinlenen İletiler

[align=center]EUROVISION'DA DİL KONUSU

Eurovision Şarkı Yarışması'nda dillerin katılımıyla ilgili kurallar, yarışma süresince birkaç kez değiştirildi.

1956'tan 1965'e kadar şarkıların dillerini kısıtlayan herhangi bir kural yoktu. Ancak, 1966 yılında katılımcıların yalnızca ülkelerinin resmi dilleriyle birer şarkı yapababileceklerini bildiren bir kural getirildi. Bir önceki yıl İsveç adına İngilizce bir şarkıyla yarışan Ingvar Wixell'ın ardından bu kuralın getirilmesi dikkat çekti.

1965

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
Ingvar Wixell - Absent Friends

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

Dil kısıtlaması 1973 yılında kaldırıldı ve tekrar sanatçıların istedikleri dilde şarkı söylemelerine izin verildi. ABBA da dahil olmak üzere, 1970'lerin ortasında yarışmayı kazananların çoğu anadilleri İngilizce olmamasına rağmen, İngilizce şarkılarla yarışmışlardır. 1977 yılında, yarışma organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU/UER), dil kısıtlaması uygulamasına geri dönmeye karar verdi. Bunun sonucunda, özel nedenlerden dolayı Almanya ve Belçika seçim formatlarını değiştirmek zorunda kaldılar.

1999 yılında, dil kuralı yeniden değişti ve dil seçiminde özgürlük tanındı. Bu iznin açılışını 2003 yılında tamamen kurgusal bir dilde olan "Sanomi" isimli şarkıyla Belçika yaptı. 2006 yılında Hollanda, yarışmaya yarısını İngilizce, yarısını yapay bir dilde seslendirdiği "Amambanda" isimli şarkıyla katıldı. Belçika, 2008 yılında yeniden "O Julissi" isimli, kurgusal bir dilde seslendirdiği şarkıyla katıldı.

2003

Gizlenmiş İçerik

Urban Trad - Sanomi

Gizlenmiş İçerik

2006

Gizlenmiş İçerik

Tremble - Amambanda

Gizlenmiş İçerik

2008

Gizlenmiş İçerik

Ishtar - O Julissi

Dil kuralı değiştikten sonra, pek çok ülke de, yarısı anadilinde, yarısı İngilizce şarkılarla yarışmaya katıldı. Bundan önce de, birkaç şarkıda çoğunlukla İngilizce olmak üzere anadili dışında (örneğin Hırvatistan'ın 1993'te yarışmaya katıldığı "Don't Ever Cry", 1997'de Avusturya'nın "One Step" ve Bosna-Hersek'in "Goodbye" isimli şarkıları) yabancı bir başlık kullanıldı.

1973'te gerçekleştirilen yarışmaya katılan Bendik Singers isimli Norveçli müzik grubunun "It's Just a Game" isimli şarkısı, çoğunluğu İngilizce ve Fransızca olarak söylenmesine rağmen, bazı sözleri İspanyolca, İtalyanca, Felemenkçe, Almanca, İrlandaca, Sırp-Hırvatça, İbranice, Fince, İsveççe ve Norveççe'dir.

1973

Gizlenmiş İçerik

Bendik Singers - It's Just a Game

Gizlenmiş İçerik

Fransız politikacı François-Michel Gonnot, Fransız televizyonunu eleştirdi ve Fransa'yı 2008 yılında temsil eden yarı İngilizce şarkı "Divine"ı, Fransız Parlamentosu'na şikayet ederek, resmi bir şikayet kampanyası başlattı.

Marija Šerifović'in "Molitva" isimli Sırpça şarkısı, Eurovision Şarkı Yarışması'nı Dana International'ın 1998'deki Diva isimli İbranice şarkısından sonra İngilizce olmayan ve kazanan tek şarkıdır.

1998

Gizlenmiş İçerik

Dana International - Diva

2007

Gizlenmiş İçerik

Marija Šerifović - Molitva

2012 yılına kadar yalnızca iki ülke kendi anadilinde bir şarkıyla yarışmaya katılmamıştır: Azerbaycan 2008 yılından beri yarışmaya katılmasına rağmen, şimdiye dek Azerice bir şarkıyla yarışmaya katılmamıştır ve Belarus, ilk katıldığı yıl olan 2004'ten beri yarışmaya Belarusça veya Rusça bir şarkıyla katılmamıştır.[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Halley ile zaman makinası adlı programa hoşgeldiniz

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Dahili numarayı biliyorsanız tuşlayın bilmiyorsanız padişahımız uğur beyin kellenizi almasını bekleyiniz

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlgimi çekti ben de paylaşmak istedim. Süsledim, püsledim : )

Eline yüreğine klavyene sağık yavrum

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlgimi çekti ben de paylaşmak istedim. Süsledim, püsledim : )

Eline yüreğine klavyene sağık yavrum

Gizlenmiş İçerik

Teşekkürler canım senin de gözlerine sağlık okudun o kadar

Gizlenmiş İçerik

dil konusu türkiye'de bir sorun olmaktan çıktı artık sonunda.

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Bizde o konu daha çok devam eder

Gizlenmiş İçerik

Her şey şu amcamızla başlamış hoşuma gitti "Ingvar Wixell"

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Harika bir konu olmuş yalnız cidden. Eline sağlık dost. Bu arada ''Sanomi'' , ''Amambanda'' ve '' O julissi'' şarkılarının üçünü de çok severim. Hatta Sanomi o gece tek favorimdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Harika bir konu olmuş yalnız cidden. Eline sağlık dost. Bu arada ''Sanomi'' , ''Amambanda'' ve '' O julissi'' şarkılarının üçünü de çok severim. Hatta Sanomi o gece tek favorimdi.

Çok teşekkür ederim Göksel.

Diğer ikisi pek güzel değil bana göre de Sanomi cidden hoş bir şarkı : )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel bir paylaşım olmus Can

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> Emeğine sağlık dostum

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel bir paylaşım olmus Can

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> Emeğine sağlık dostum

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Çok sağol dostum, beğenmene sevindim

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...