İçeriğe atla

Classical Music

Pixel

Pinlenen İletiler

[align=center]Merhaba Arkadaşlar [/align][align=center]

[/align][align=center]Sitemizde yarışma gereği zaten birçok tarzı dinleyebilme olanağına sahibiz. ETSC yarısmasında dogaldır ki klasik eserleri goremiyoruz. Buradaki amacım klasik müzigi seven , sevmeye ya da öğrenmeye calısan üyelerimiz için bir klasik müzik sayfası oluşturmak. Kendi bölümüm olduğu için sizlere , sevebileceginiz eserleri , elimden geldigi kadar paylaşmaya çalışacagım. Tabiki de isteyen herkes ''klasik müzik-eser'' adı altında kabul edilebilen eserleri paylaşabilir. Bence farklı ve yararlı bir çalışma olacak. Umarım paylaşımlarımdan memnun kalırsınız.Sevgiler...[/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align][align=center]İlk olarak Mendelssohn Mi Minör keman konçertosunun 1. bölümünü paylaşmak istiyorum.Keman konçertoları arasında dünyada en sevilen konçertolardan biri olan Mi Minör keman konçertosunu, dünyada en iyi yorumlayan kemancılardan biri Koreli kemancı Sarah Chang. Daha henüz dört yaşındayken orkestra eşliginde konserini veren Sarah , Mendelssohn'un dünyaca ünlü bu konçertosunu gerçekten de yaşına ragmen , büyük bir olgunlulukla yorumluyor. Ozellikle solo kısımlarda , tonu ve yorumu ile herkesin begenisini kazanmıştır.[/align][align=center]

[/align][align=center]Mendelssohn E minor Violin Concerto Movement 1 [/align]

[align=center][video=youtube]

[/align]

[align=center]İyi dinlemeler...[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bölümden ziyade Zigeunerweisen Pablo de Sarasate'nin ünlü keman eseri.... Çok da severim Her sene mutlaka okulumuzda bir çalan oluyor. Canlı dinlemesi çok daha bir hoş elbet. Sarah Chang de çekik gözlü diye tabir edebilecegimiz Uzak Dogulu insanların klasik eserler üzerinde teknik delisi olmaktan çok ''duygulu ve hissederek de'' çalabilecegini gosteren degerli bir sanatçı gerçekten. Paylaşım için çok teşekkürler Muzaffer...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]Biliyorsunuz ki birçok film müzigi de klasik eser gibi yani bir orkestra ile seslendiriliyor. Star Wars , Spider Man , Titanic ,Pirates of Caribbean , Lord of the Rings , Harry Potter , Inception gibi filmlerin hepsi böyle . Bir çoğunun seslendirilmesini de Dünyaca ünlü orkestralar , Berlin Filarmoni , Londra Filarmoni , Prag Senfoni Orkestrası, New York filarmoni gibi önemli orkestralar üstlenmekte. Film müzikleri gerçekten üzerinde çalışmak istediğim bir konu. [/align]

[align=center] Bu konuda ilk paylaşımım şu ana kadar beni en çok etkileyen , film müzikleri arasında en farklıları ve güzelleri arasına koyabilecegim bir eser.Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filminden ( The Fellowship of the Ring) olan , ve yüzük kardeşliğinin oluşturulduğu bölümü anlatan bir soundtrack. Klasik eserlerin yanısıra bu eserde,kadın solistin elf dilinde sanki ''mırıldanıyormuş'' gibi soyledigi kendi partisi insanı derinden etkiliyor.Eser olabildigine durağan başlıyor ve kadın solistin insanı büyüleyen sesi ile gittikçe zirveye taşınıyor. En sonda ise Yüzüklerin Efendisi filminin ana teması olan melodi ile tamamen zirvede kalıyor. İyi dinlemeler...[/align]

[align=center]''THE COUNCIL OF ELROND'' - THE FELLOWSHIP OF THE RING SOUNDTRACK ''10''[/align][align=center]

[/align][align=center][video=youtube]

[/align]

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

[/align]

[align=center]İşte o bölümü anlatan sahneden muhteşem bir kare...[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]

[/align][align=center]

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

[/align][align=center]Film müziklerinden devam ediyoruz...Size bu türde yapımı inanılmaz güçlü ve mükemmel derecede olan bir eseri dinletmek istiyorum. Zaten herkesin bildigi ve dinledigi ama farkında olamadıgı bir müzik. Örümcek Adam serisinin tema müziginden bahsediyorum. Ünlü film müzigi bestecisi ''Danny Elfman'' inanılmaz bir yapıma imza attı gerçekten de. Müzik hem film ile mükemmel bir şekilde örtüşmekte hem de içinde kullanılan enstrumanlar ile kulağa ve kalbe hitap etmekte. [/align][align=center]

[/align][align=center]SPIDER MAN - MAIN TITLES SOUNDTRACK[/align][align=center]

[/align]

[align=center]Bir sonraki paylaşımım yine Dünyaca ünlü bir besteci olan Yann Tiersenn ve film müziklerini yaptıgı ünlü film Amelie'nin soundtrack'leri olacak....[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

[align=center]Ünlü Fransız filmi Amelie... Tam adı ile ''Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain'' ( Amelie Poulain'in Masalsı Kaderi).Modern Paris hayatının idealize edilmiş alaycı bir yorumudur.Bu dünyaca ünlü romantik komedinin film müziklerini ise yine dünyaca ünlü Fransız besteci Yann Tiersen üstlenmiştir.World Soundtrack Academy tarafından 2011 yılında en iyi film müzigi seçilmiştir. Yaptıgı müzikler ile ve bir çok enstrümanı profesyonel olarak çalmasıyla ünlü bestecinin en çok sevilen ve üne kavuşan yapıtı kuşkusuz bu olmuştur. Filmin genel atmosferine uygun olarak her zamanki gibi keman ailesi , piyano , akordeon ve gitarı kullanmıstır.Amelie'nin inanılmaz hayatına eşlik eden bu müzikler gerçekten de onun masumlugunu , yaşadıklarını , yaşıyor olduğu hayatı inanılmaz bir şekilde dile getirmiştir belki de... [/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align][align=center] Yann Tiersen * La Valse d'Amelie (Orchestre) Soundtrack[/align][align=center]

[/align]
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

[align=center]Bir meleğin , bir kalp cerrahına aşkını anlatan inanılmaz bir film. Başrollerini Nicolas Cage ve Meg Ryan'ın paylaştığı filmde müzisyenligi Gabriel Yared üstlenmiştir. Filmin soundtrackleri arasında yer alan ve Alanis Morisette'in seslendirdiği ''Uninvited'' gerçekten paylaşılmaya değer.Dinlemekten büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. İyi dinlemeler ...[/align][align=center]

[/align][align=center]''UNINVITED''- CITY OF ANGELS SOUNDTRACK[/align][align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align][align=center]Başları klasik Amerikan filmi gibi, birkaç züppe arkadaş kendilerine kendi tabirleri ile ucube bir çocuk üzerinden eğlence yaratırlar... ancak bu olay beklenmedik şeylerin yaşanmasına sebebiyet verir ve filmin formatı tamamıyla değişir. Normal yaşamlarında bambaşka pozisyonlarda olan Landon ve Jamie arasında yakınlaşmalar başlar... filmi izlemenizi tavsiye ederim... [/align][align=center][video=youtube]

[/align]
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align][align=center]Başları klasik Amerikan filmi gibi, birkaç züppe arkadaş kendilerine kendi tabirleri ile ucube bir çocuk üzerinden eğlence yaratırlar... ancak bu olay beklenmedik şeylerin yaşanmasına sebebiyet verir ve filmin formatı tamamıyla değişir. Normal yaşamlarında bambaşka pozisyonlarda olan Landon ve Jamie arasında yakınlaşmalar başlar... filmi izlemenizi tavsiye ederim... [/align][align=center][video=youtube]

[/align]
[align=center]Bu güzel şarkıyı dinledikten sonra ben de Sinan'ın tavisyesi ile indiriyorum filmi. Bakalım ne olacak. Fikirlerimi ben de burada paylaşacağım. Bu arada kesinlikle şarkıyı dinlemenizi tavsiye ediyorum.

[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra...

[align=center] Life-of-Pi-2012-Rip.jpg

[/align]

[align=center]Life of Pi[/align]

[align=center]2012 yapımı muhteşem film. Görsellik bakımından yılın en iyi filmi olduğu tartışılamaz bir gerçek. Hikayesi ile de insana bir o kadar dokunan ve kişinin mitoloji, din ve ruhsallık ile olan bağını da aldığı haz eşliğinde eşdeğer seviyeye getiren mükemmel bir yapım. Film kendi mükemmeliğinin yanında müzikleri ile de duyusal bir şölen sunuyor insana. İzleyenleriniz bilir. Filmin görselliği ile inanılmaz bir şekilde bütünşelen müzikleri o atmosfere girmemize ve hissetmemize yardımcı oluyor. Şahsen ben filmin en çok, müziklerinin kendisi ile bütünleşmesini sevdim.İzlemeyenlere de şiddetle tavsiye ediyorum.[/align][align=center]

[/align][align=center]Film bilindiği ya da bilinmediği üzere Hindistan'dan Kanada'ya bir yük gemisi ile ailesiyle göç eden Pi Patel'in, Pasifik Okyanusu'ndaki fırtına sonucu geminin batması ile ailesini kaybetmesi, daha sonra da yanında bir Bengal kaplanı ile okyanustaki yaşam mücadelesini anlatıyor. Filmde Hint müziğine büyük bir yer verilmiş. Kulağımızın duymaya pek de alışık olmadığı bu tarz, filmlerde çıkıyor karşımıza genellikle. Gerek armoni, gerekse ezgisel olarak bize yakın bir formda olmayan Hint müziğinin insanı etkileyememesi için sanırım sağır olması gerek.(En azından ben böyle düşünüyorum) Soundtrack formunda orkestra ile seslendirilen film müziklerinde yine Hint müziğine özgü enstrümanlar eşlik ediyor.[/align][align=center]

[/align][align=center]Life of Pi Soundtrack - Pi's Lullaby[/align][align=center][video=youtube]

[/align]

[align=center]Çok beğendiğim soundtrack ya da klasik batı müziği eserlerini paylaşamaya devam edeceğim.[/align][align=center]

[/align][align=center]Sevgiler![/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align][align=center]

[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align][align=center]

[/align][align=center]The Piano, feminist kadın yönetmen Jane Campion'un en önemli eserlerinden biri. Piyanosuna aşık dilsiz bir kadının Coğrafi Keşif döneminde Yeni Zellanda'da yaşayan bir Baron ile evlendirilmesini anlatan filmde aşkın ve kadın ruhundaki kırılganlığın tüm nüvelerini Holly Hunter ve Anna Paquin farklı iki kuşaktan çok yalın bir şekilde taşıyarak can verdikleri karakterlerle Oscar almışlardı. [/align][align=center]

[/align][align=center]Filmin eşsiz soundtrack'ı da akıllardan hiç çıkmadı. Piyanist Michael Nyman harika bir sihir kattı filme.[/align]

[align=center][video=youtube]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

[align=center]The+Piano.png

[/align][align=center]

[/align][align=center]The Piano, feminist kadın yönetmen Jane Campion'un en önemli eserlerinden biri. Piyanosuna aşık dilsiz bir kadının Coğrafi Keşif döneminde Yeni Zellanda'da yaşayan bir Baron ile evlendirilmesini anlatan filmde aşkın ve kadın ruhundaki kırılganlığın tüm nüvelerini Holly Hunter ve Anna Paquin farklı iki kuşaktan çok yalın bir şekilde taşıyarak can verdikleri karakterlerle Oscar almışlardı. [/align][align=center]

[/align][align=center]Filmin eşsiz soundtrack'ı da akıllardan hiç çıkmadı. Piyanist Michael Nyman harika bir sihir kattı filme.[/align]

[align=center][video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0dPS-EHl-FE

[/align]

Burada soundtrack paylaşan birini görmek. Aman Allah'ım Egemen çok mutlu oldum. :pray:

Bu piyanistin eserlerini yolladıgında çok sevmiştim. Hatta indirecegim albümleri varsa. Paylaşım için çok teşekkürler. Herkese dinlemesini tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align][align=center]

[/align][align=center]Adam Hurst - Elegy[/align][align=center]

[/align][align=center]Çello bu kadar leziz olmamıştı. Adam Hurst bir çello sihirbazı. Yaydan çıkan her tınıda ayrı bir evrene yolculuk, ayrı bir anının geri dönüp kalbimde sızlaması. [/align][align=center]

[/align][align=center] Adam Hurst'un bu albümü bir şaheser.[/align][align=center]

[/align]
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...