İçeriğe atla

Eurovision 2021 ''Open Up''

Pinlenen İletiler

Uğur, 1 dakika önce yazdı:

Kaç defa yarıştı ki Bulgaristan zaten? :bilemiyorum:

Sırf etnik unsurlar olsun da değil bence sorun. Mesela; koskoca Almanya'nın ihtiyacı mı var Borislav Milanov'a, hele Fransa'nın John Lundvik'e? Kendilerinden bir şeyler çıkartabilirler bence ortaya gayet. Sorun, yarışmanın git gide tekelleşmesi.

Yahu ben vermedim ki Bulgaristan örneğini. Eskiden kötü pop şarkılar yapıyolardı, artık iyi pop şarkılar yapıyolar. Dünya genelinde çok dinlenen tarzlarda müzik yapmaları anormal değil bence. Üstelik Bulgar ekiplerle yapıyorlar bu işi.

• Ağzımızın Tadı Bozulmasın 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bulgaristan'ın eskiden gönderdiği pop şarkıların içinde etnik tınılar vardı,  kimisinde yoktu tabi ki. Ama şimdi ki gibi fabrikasyon hangi ülkeden çıktığı belli olmayan pop şarkılar yapmıyordu. Demek istediğim buydu. Duyduğunda yerel bir dokunuş hissettiriyordu şarkılar. Sadece bulgaristan için de geçerli değil bu. 

Mesela 2007,2006,2013 Bulgaristan ile 2016 sonrası ya da 2009 moldova ile bu seneki moldova arasında dağlar kadar fark var. Şunu diyebiliriz dönem dönem ülkelerde bu değişimler olabilir evet ama bazı ülkeler tamamen başarıya giden yolu "modern" pop şarkılarda buldu. 

• Beğendim 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Züreyfa, 4 dakika önce yazdı:

Dünya genelinde çok dinlenen tarzlarda müzik yapmaları anormal değil bence.

Bunu sürekli aynı bestecilerin, koreografların hazırlaması bence mesele. Çıkmış 2-3 adam yönetiyor resmen yarışmayı. Bir dönem Karen Kavaleryan, Thomas G:son modası vardı şimdi Milanov'lar falan başladı, zaten artık takip edemez oldum bir senede kaç şarkılarının yarıştığını. Sahneleme desen zaten İsveçli abla geçiriyor hepsini elinden.

Her ülke kendi bestecisinden, "kendinden" bir şeyler ortaya koysa keşke, dünya trendini takip edelim diye bunlara yönelmek zorunda kalmasa. Ki bence ondan değil tamamen derece yapan bu diye yöneliyorlar da, neyse.

• Beğendim 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Asıl mesele şu; Malta, Bulgaristan bazen Gürcistan ve türevi ülkeler neden milletin ulusal finaline bile seçilmeyen tamamen aynı elden çıkmış şarkıları alıyor? Bu ülkelerde besteci mi kalmadı. En basitinden aklıma gelen Malta 2016'da herhalde MF'e seçilmeyen bir şarkı ile yarışmıştı.

• Beğendim 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakan, 2 dakika önce yazdı:

Bulgaristan'ın eskiden gönderdiği pop şarkıların içinde etnik tınılar vardı,  kimisinde yoktu tabi ki. Ama şimdi ki gibi fabrikasyon hangi ülkeden çıktığı belli olmayan pop şarkılar yapmıyordu. Demek istediğim buydu. Duyduğunda yerel bir dokunuş hissettiriyordu şarkılar. Sadece bulgaristan için de geçerli değil bu. 

Mesela 2007,2006,2013 Bulgaristan ile 2016 sonrası ya da 2009 moldova ile bu seneki moldova arasında dağlar kadar fark var. Şunu diyebiliriz dönem dönem ülkelerde bu değişimler olabilir evet ama bazı ülkeler tamamen başarıya giden yolu "modern" pop şarkılarda buldu. 

Doğru... Hatta 2013 ya da 2014'dü yanlış hatırlamıyorsam, etnik müzik yapacağız diye gecenin o saatinde sahneye yaşlı köylü Bulgar teyzeleri çıkarmışlardı. 

• Teşekkürler 1
  • Anırdım 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahçevan, 1 dakika önce yazdı:

Malta 2016'da herhalde MF'e seçilmeyen bir şarkı ile yarışmıştı.

Ve o şarkı jüri oylamasında derece yapmıştı, diğer İsveç prodüksiyonları gibi.

Bu seneki şarkıları da MF'den çıkma bu arada.

• Beğendim 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahçevan, Şimdi yazdı:

Asıl mesele şu; Malta, Bulgaristan bazen Gürcistan ve türevi ülkeler neden milletin ulusal finaline bile seçilmeyen tamamen aynı elden çıkmış şarkıları alıyor? Bu ülkelerde besteci mi kalmadı. En basitinden aklıma gelen Malta 2016'da herhalde MF'e seçilmeyen bir şarkı ile yarışmıştı.

Malta'yı Gürcistan'ı boşver. Geçen sene UK ve Fransa bile gitti İsveçten şarkı aldı. Lundvik denen şahıstan. 

• Beğendim 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakan, Şimdi yazdı:

Malta'yı Gürcistan'ı boşver. Geçen sene UK ve Fransa bile gitti İsveçten şarkı aldı. Lundvik denen şahıstan. 

Ben o kadar detaylı bilmiyorum ama bu beste aldıkları adam sanki Eurovision'da defalarca derece yapmış. Cidden arka planda çok başka işler dönüyormuş.

• Beğendim 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahçevan, Şimdi yazdı:

Ben o kadar detaylı bilmiyorum ama bu beste aldıkları adam sanki Eurovision'da defalarca derece yapmış. Cidden arka planda çok başka işler dönüyormuş.

İyi para kırıyolar bu şekilde. Aynı şarkıyı birden fazla ülkeye pazarladıkları oluyor hatta. Geçen seneki Azerbaycan'ın "Cleopatra"sı önce San Marino'ya verilmişti. "Colors" diye bir şarkı vardı; Malta'nın, Bulgaristan'ın elinden geçti, en sonunda bu sene Hırvatistan'ın ulusal finaline aldılar ama seçilmedi.

• Beğendim 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uğur, 1 dakika önce yazdı:

Bunu sürekli aynı bestecilerin, koreografların hazırlaması bence mesele. Çıkmış 2-3 adam yönetiyor resmen yarışmayı. Bir dönem Karen Kavaleryan, Thomas G:son modası vardı şimdi Milanov'lar falan başladı, zaten artık takip edemez oldum bir senede kaç şarkılarının yarıştığını. Sahneleme desen zaten İsveçli abla geçiriyor hepsini elinden.

Her ülke kendi bestecisinden, "kendinden" bir şeyler ortaya koysa keşke, dünya trendini takip edelim diye bunlara yönelmek zorunda kalmasa. Ki bence ondan değil tamamen derece yapan bu diye yöneliyorlar da, neyse.

Bu ayrı bi mesele ama eskiden de farklı değildi bu. İsimlerini hatırlayamadım ama Slovenyalı mı ne bi kadın vardı, her sene 3-4 şarkısı olurdu. Zeljko Balkanlara şarkı dağıtıyordu. Bunlar yeni değil ki. Ha bu zaten bambaşka bir konu şu ana kadar konuştuğumuzdan o ayrı. Sen bana de ki şarkıyı yazan ekibin en az %50 o ülkenin vatandaşı olması lazım, işte o zaman derim ki haklısın.

Kendinden bir şey ortaya koymayı da tam olarak anlamıyorum. Bulgar insanlar uzayda mı yaşıyor? Onlar da Bili Ayliş dinliyolar, Dua Lipa seviyolar. İlla Türkülerle Türkiye mi olmalı yarışma? Popüler müzik yarışması sonuçta bu özünde.

• Beğendim 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uğur, 6 dakika önce yazdı:

İyi para kırıyolar bu şekilde. Aynı şarkıyı birden fazla ülkeye pazarladıkları oluyor hatta. Geçen seneki Azerbaycan'ın "Cleopatra"sı önce San Marino'ya verilmişti. "Colors" diye bir şarkı vardı; Malta'nın, Bulgaristan'ın elinden geçti, en sonunda bu sene Hırvatistan'ın ulusal finaline aldılar ama seçilmedi.

Baktım da şimdi, o kadar çok isveç ki şarkı.

• Beğendim 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakan, 13 dakika önce yazdı:

Voda bildiğin elektronik parça, dili Bulgarca sadece. Let me cry'da da Bulgar kültürü göremiyorum ben. Belki biraz Arap esintisi olabilir, o da çok hafif. Moldova diyorsun, onların 15 yıllık geçmişlerinde de 2 tane falan böyle şarkı var. Ki ülkeler hala yerel esintili şarkılar yolluyorlar. Moldova bu sene yollamaz, seneye yollamaz, sonraki sene yollar. Eskiden de bu böyleydi. Sadece Türkiye, Bosna gibi ülkeler takılmıştı her sene birbirine benzer şeyler yollamaya.

• Ağzımızın Tadı Bozulmasın 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...