Ana Sayfa English EBU working on some countries to make them return the contest | EBU küskün ülkeleri döndürmeye çalışıyor

EBU working on some countries to make them return the contest | EBU küskün ülkeleri döndürmeye çalışıyor

8 dakikalık okuma süresi
0
0
344

TÜRKÇE

EBU (Avrupa Yayın Birliği), Eurovision Şarkı Yarışması dahil birçok medya organizasyonunu yürüten İsviçre merkezli kuruluş. EBU’nun en ses getiren organizasyonu kuşkusuz Eurovision. Eurovision’a katılım 40-43 ülke civarında seyretse de EBU, tüm EBU üyesi ülkeleri yarışmada görmek istiyor. Avrupa’nın en büyük organizasyonu olan Eurovision’a bir süredir katılmayan ülkeler üzerinde de bazı ciddi çalışmalar yapmaya başladı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nda uzun bir geçmişe ve oldukça başarılı sonuçlara sahip olan ülkemiz, bu konuda üzerinde en fazla efor sarfedilen ülkelerden. TRT, 2013 yılında yaptığı açıklama ile “Big 5” ve oylama sistemini eleştirmiş ve haksız sonuçlara mahal veren bu sistemler değişmedikçe yarışmaya katılmayacağını bildirmişti. Nitekim o yıldan beri de yarışmaya katılmıyoruz.

Kısaca “Big 5” dediğimiz EBU’nun “Referans Grubu Ülkeleri”nin başkanı Dr. Frank-Dieter Freiling, Türkiye’nin yarışmaya dönmesi için sıklıkla çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı.

Eurovision’un Türkiye’nin Değerlerine ve Kültürüne Uymadığını Söylediler

Dr. Freiling, Facebook’taki canlı yayında üç dört kez Ankara’da bulunduğunu; yerel kanallar ve TRT ile bazı istişareler yaptığını; bu istişareler sonucunda hep “Eurovision, değerlerimize ve kültürümüze uygun değil” yanıtını aldığını söyledi.

Freiling, Türkiye’nin yarışmaya asıl katılmama nedeninin Conchita’nın yarışmayı kazanması olduğunu söylerken Eurovision’un temsil ettiği çeşitliliği sorgulayan ülkelerin yarışmada yer almaması gerektiğini belirtti. Ancak yine de Türkiye yarışmaya geri dönerse her zamankinden daha fazla bir memnuniyetle karşılanacağını da ekledi.

TRT Genel Müdür EBU Yönetim Kurulu’na Girmişti

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren geçtiğimiz aylarda EBU’nun yönetim kuruluna girmişti. Haberi okumak için tıklayın!

Dr. Eurovision ve Freiling’in Yaptığı Röportajı İzleyin:

Jetzt live: Das "Dr. Eurovision"-Special mit dem Vorsitzenden der Reference Group, Dr. Frank-Dieter Freiling. #eurovision #referencegroup #dreurovision #unescon

Dr. Eurovision paylaştı: 20 Ocak 2019 Pazar

Big 5 Kuralı Kalacak Fakat Kural Genişletilebilir

Eurovision Şarkı Yarışması’na en fazla maddi katkıda bulunan İspanya, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya’nın yarı finalde yarışmadan direkt olarak finalde yer almasını sağlayan “Big 5/Referans Grubu Ülkeleri” sistemi, 2000 yılından beri uygulanıyor.

Canlı yayında fikirlerini aktaran Freiling’e göre bu sistem, iyi işleyen bir sistem. Büyük nüfuslu ülkelerden daha fazla oy geliyor ve yarışmaya katılım konusunda halkın da daha motive olduğunu söylüyor.

Freiling, bu mantık doğrultusunda Türkiye ve Rusya gibi çok yüksek nüfuslu Avrupa ülkelerinin de elbette Big 5 ülkesi olabileceğini ve bunun üzerinde EBU’nun ciddi çalışmalar yürüttüğünü de aktardı.


ENGLISH

The chairperson of EBU Reference Group, Dr. Frank-Dieter Freiling joined Dr. Eurovision’s live stream on Facebook. He declared some important news about countries that not participated for a while. Without doubt, Turkey is the main point for us.

Turkey hasn’t participated in Eurovision since 2013. General director of TRT has explained several times why Turkey is not gonna be in the contest. Firstly TRT was complainant about “Big 5” and “voting” systems because of them unfair. Then after Conchita win the contest, general director of TRT made an explanation: “Eurovision is not conform to our country’s values and culture”. This has caused our country seems homophobic.

Anyway, according to Freiling, EBU has been working on some countries to make them come back to contest. Especially the most important point is about Big 5 system. Freiling said reference group system is good and about budget and voting motivation so it must be pursued. And he said “We can expand this system. Turkey and Russia has big population and of course they will become the countries take part in reference group”

Dr. Frank-Dieter Freiling, the chairperson of EBU Reference Group.
Daha fazla buna benzer yazı göster
Kullanıcısından Daha Fazla Yükle Blackout
Şuradan Daha Fazla Yükle English

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere de Göz Atın

Kelly Clarkson Arcade şarkısını coverladı

Dünyaca ünlü Grammy ödüllü ABDli pop şarkıcısı Kelly Clarkson, Emmy ödüllü televizyon prog…