Müslüman Babaya Yazılan Eurovision Şarkısı

Müslüman Babaya Yazılan Eurovision Şarkısı

12 Eylül 1992’de İtalya’nın Milano şehrinde doğan Alessandro Mahmoud, ya da bilinen adıyla Mahmood, San Remo adlı şarkı yarışmasının 2019 versiyonunu “Soldi” isimli şarkıyla kazandı. Böylece şarkıcı, ülkesi İtalya’yı Eurovision’da temsil etme hakkı da kazanmış oldu.

“Soldi” ne anlatıyor?

Soldi şarkısının sözleri çoğunlukla İtalyanca fakat şarkı Arapça sözler de barındırıyor. Şarkının Türkçe çevirisini okumay için buraya ya da aşağıdaki habere tıklayınız.

Şarkıyı kimin için yazdı?

Mahmood, İtalyan bir anne ve Mısırlı Müslüman bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Şarkıcı 6 yaşına geldiğinde ise babası, ailesini terk etti. Daha sonra 3 evlilik daha yapan babasının dünyanın farklı bölgelerinde çocukları oldu. Vanity Fair’e konuşan şarkıcı “Baba figürünün ne olduğuna dair bir fikrim var ama çok net değil. Hayatım hep böyle, bir boşluğu doldurmaya çalışmakla geçti.” ifadelerini kullandı.

Şarkıcı Arapça bilmiyor. Şarkıdaki Arapça sözler ise, babasıyla geçirdiği çocukluğundan, ona geri kalanlar. Mahmood, babasının kendisini bu sözler eşliğinde sevdiğini hatırlıyor.

Waladi waladi habibi ta’aleena
(Oğlum, oğlum, canım benim buraya gel)

“Soldi” ne demek?

İtalyanca’da “Soldi” kelimesi, para anlamına geliyor. Şarkının anlamını bilmeyen bir çok kişi, bunun para aşığı eski bir sevgiliye yazılmış, basit bir şarkı olduğunu düşündü önce. Fakat Mahmood, Soldi’nin gerçek manasını fanpage.it’e şu şekilde açıkladı; “(Şarkım) Materyal düzeyde bir parayı anlatmıyor. Paranın aile içi ilişkileri nasıl değiştirebileceğini anlatıyor.”.

Pensavi solo ai soldi, soldi
(Sadece parayı umursuyorsun, parayı)
Come se avessi avuto soldi, soldi
(Sanki paran varmış gibi)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.