Finlandiya’nın Eurovision Şarkısı Belli Oldu!

Finlandiya’nın Eurovision Şarkısı Belli Oldu!

Finlandiya’yı İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenecek 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek şarkı bu akşam düzenlenen ulusal finalle seçildi.

Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) isimli ulusal finalde, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de aynı şarkıcının üç şarkısı yarıştı. Geçtiğimiz yıl Saara Aalto’ya teklif götüren Finlandiya devlet televizyonu YLE, bu sene Finlandiyalı DJ Darude ile anlaşmıştı.

Darude ve Sebastian Rejman’ın hazırladığı ”Release Me”, ”Superman” ve ”Look Away” isimli üç şarkı bu akşam düzenlenen yarışmada ilk kez canlı seslendirilerek görücüye çıktı.

Geceden kısa notlar…

Yarışmanın sunucuları arasında Finlandiya’yı 2013’te İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen Eurovision’da ”Marry Me” şarkısıyla temsil eden Krista Siegfirds de yer alıyordu. Krista, gecenin açılışında Fince seslendirdiği ”Toy” performansıyla göz doldurdu.

2013 yılında Eurovision’u ”Only Teardrops” şarkısıyla kazanan Danimarkalı şarkıcı Emmelie de Forest gecenin konuğuydu. Forest, Eurovision birincisi şarkısını seslendirdi.

Oylamalara geçildi ve…

Performanslar sonrası uluslararası jürilerin oylamasına geçildi. Birleşik Krallık, Norveç, İspanya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, İrlanda, Danimarka ve İsrail adına jüriler oylarını 12, 10 ve 8 puan şeklinde kullandı.

Tüm uluslararası jüriler 12 tam puanını ”Look Away” isimli parçadan yana kullandı. 96 puan alan ”Look Away”i, 74 puanla ”Superman” ve 70 puanla ”Release Me” takip etti.

Sonrasında Finlandiya’nın halk oyları alındı. En düşük halk oyunu ”Release Me” aldı.

İşte Finlandiya’yı Eurovision’da temsil edecek şarkı…

Gece sonunda Finlandiya’yı bu yıl Eurovision’da temsil edecek şarkı belli olmuş oldu. Darude ve Sebastian Rejman ikilisi Tel Aviv’de ”Look Away” diyecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.