Ana Sayfa Liste Festival di Sanremo: Geçmişten Günümüze

Festival di Sanremo: Geçmişten Günümüze

8 dk. okuma
4
1,389

Festival di Sanremo: Geçmişten Günümüze… Her yılın Şubat ayının ilk haftalarında yapılan bu kült yarışma, yayınlandığı hafta boyunca bizlere sanki yıllarca sürüyormuş gibi hissettiren Sanremo hakkında geçmişe yolculuk yapmazsak eksik kalır. İlki Sanremo, Eurovision’un atası. 1951 yılında, Ocak ayının son haftasında başlayan bu organizasyon, ilk yapılmaya başlandığında, Eurovision Şarkı Yarışması’nın temeli olacağını kim bilebilirdi ki… İtalyan haklı genel olarak Eurovision’u çok önemsemez, hatta ve hatta Sanremo; Eurovision’un gölgesinde kaldığı için İtalya’nın önde gelen müzik otoriteleri bu durumdan rahatsız olmaya başladılar. Bu yarışmaya katılan çoğu yarışmacı; kendilerini Avrupa arenasında göstermek için katılıyor, ancak tamamen sadece “Festival di Sanremo”yu kazanmak için de katılanlar var. Geçtiğimiz yıllarda bir kaç Sanremo birincisi, Eurovision’a katılmayı reddetmişti ve böylelikle temsil etme halkı ikinci gelen kişiye ve ya Festival di Sanremo’nun genç kategori birincisine geçmişti.

Sanremo hakkında yazılacak, söylenecek o kadar çok şey var ki! İlk yapılmaya başlandığı yıldan beri inanılmaz kaliteli şarkılar bu yarışmayı kazandı, bir çok şarkı tüm dünyada hit oldu. Ve bunlar kısa süreli hitler de değildi. Örneğin “Felicita” veya “Volare” dendiğinde bir çok insan sözleri bilmese bile melodiyi mırıldanabilir.

Lafı daha fazla uzatmadan; benim için en iyi 10 Sanremo şarkısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Sıralama bir şey ifade etmiyor, hepsini eşit derecede seviyorum.

 Il Volo – Grande Amore

Açılışı, Il Volo’suz yapamazdım. Bana göre hem Eurovision’da hem de Sanremo’da hakkı yenen bir parça. (2015 Sanremo birincisi oldu bu şarkı ama Eurovision’da yaşadıkları Jüri Katliamı!!‘nı Sanremo’da da yaşadılar.) Eurovision Şarkı Yarışması’nın son yıllarda gördüğü en kaliteli şarkı.

Marco Mengoni – L’essenziale

İkinci sırada ise, Marco Mengoni’nin kulaklarımızın pasını silen, bana göre çok tatlış bir şarkı olan L’essenziale var. Eurovision’da da çok güzel bir derece almıştı.

Bianca Atzei – Ora Esisti Solo Tu

Bir sonraki şarkımız ise Bianca Atzei’den. Sözlerini Moda grubundan “Francesco Silvestre”‘nin yazdığı bu şarkı, bence Sanremo 2017’de çok daha iyi bir derece elde edebilirdi.

Eduardo de Crescenzo – Ancora

Şimdi de 1980’lere gidiyoruz. Günümüzde bu şarkının bir çok coverı var, özellikle İtalya’da hala oldukça sevilen ve dinlenilen bir şarkı. Ben her ne kadar orijinal versiyonunu çok beğenmesem de, sözleri çok güzel olduğu için bu listede yer buluyor.

Laura Pausini – La Solitudine 

Laura Pausini de kariyerinin başlarında yolu Sanremo’dan geçenlerden biri. Kendisi bu şarkıyı bugünlerde verdiği konserlerde de hala söylüyor.

Lele – Ora mai 

Geçmişle çok fazla içli dışlı olmadan biraz da şimdiki zamana dönelim. 2017 yılının “Genç Kategori” birincisi olan bu şarkı, bence ana kategori birincisi olan “Occidentali’s Karma”dan çok daha kaliteli bir şarkı. Lele’yi müzik kariyeri boyunca iyi yerlerde izleyebiliriz umarım.

Fiorella Mannoia – Quello che le donne non dicono

Hatırlarsanız; Fiorella, 2017 Sanremo’sunda da yarışmıştı “Che sia benedetta” diye harika bir şarkıyla. Bu şarkı İtalyan halkının ve jürisinin favorisiydi, daha sonra dengeler bir şekilde değişti ve Francesco Gabbani birinciliği elde etti. Fiorella’nın bu şarkısı da bence çok güzel, klasik bir şarkı. Ne kadar da gençmiş!

Michele Zarillo – Cinque Giorni

Bu şarkı o kadar klasik bir aşk şarkısı ki, kendinizi dinlemekten alamıyorsunuz. Bir çok cover versiyonu mevcut bu şarkının da. Yarıştığı dönemki Sanremo’yu 5. sırada bitirse de, günümüzde hala bu şarkıyı çalan ve dinleyen insanlar bulabilmek mümkün.

Listenin son iki sırasını ise Felicita ve Volare şarkılarına ayırıyorum. Keyifli dinlemeler! 🙂

Al Bano & Romina Power – Felicita

Domenico Modugno – Volare

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Uğur Ceylan
Bu kategoriden daha fazla yükle: Liste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlara da Bakın

Eurovision 2021’de 41 Ülke Yer Alacak

Mayıs ayında Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleştirilmesi beklenen 65. Eurovis…