Ana Sayfa Eurovision Şarkı Yarışması Eurovision 2020 Eurovision 2020’ye Ev Sahipliği Yapması Beklenen Şehirler

Eurovision 2020’ye Ev Sahipliği Yapması Beklenen Şehirler

16 dakikalık okuma süresi
0
0
412

İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenen 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nı ”Arcade” isimli parçasıyla Hollanda adına yarışan Duncan Laurence kazandı.

Eurovision severler, Eurovision 2020’ye hangi şehrin ev sahipliği yapacağını şimdiden merak eder oldu. Bazı şehirlerin belediye başkanlarından açık çağrı dahi geldi. Erkenden adayılığını beyan eden şehirler de oldu.

Hollanda şehirlerinin çoğu Eurovision’a ev sahipliği yapma konusunda istekli. Peki bu şehirler Avrupa Yayın Birliği’nin istediği gerekliliklere sahipler mi? Yayın birliği, yarışmaya ev sahipliği yapacak şehirlerde şu şartları arıyor:

  • Çoğu Avrupa şehrine uçuş bağlantıları olan uluslararası bir havaalanı
  • Şehir içi verimli çalışan bir ulaşım sistemi
  • En az 10.000 bin seyirci kapasitesine sahip kapalı ya da kapatılabilecek bir arena
  • Greenroom, basın merkezi ve delegasyon merkezi için gerekli altyapı ve lojistik
  • Heyetler, sanatçılar, basın ve yarışma hayranlarını ağırlayacak geniş otel kapasitesi
  • Açılış seremonisi ve Euroclub gibi sosyal program ve yan etkinlikler için altyapı ve lojistik

Eurovision 2020’yi organize edecek AVROTROS, NOS ve NPO televizyonları, Haziran ayında Avrupa Yayın Birliği ile bir araya gelerek, aday şehirler konusunda resmi başvuruları alacak. Bu süreçten sonra aday tüm şehirler sunumlarını gerçekleştirecek. Daha sonra ev sahibi yayıncı kuruluşlar ve yayın birliğinin ortaklaşa sürdüreceği değerlendirme süreci başlayacak. Eurovision 2020’nin ev sahibi şehri konusunda kesin kararın bu yaz sonunda verilmesi bekleniyor.

İşte Eurovision 2020’ye aday şehirler…

Amsterdam

1970 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapan başkent, en popüler ihtimallerden biri olarak görülüyor. Şehir; büyük bir altyapıya, geniş otel kapasitesine, uluslararası bir havaalanına ve verimli bir taşıma sistemine sahip. Amsterdam; kültürel, tarihi ve mimari yapısıyla binlerce turisti cezbeden Avrupa’nın önemli turizm merkezlerinden biri.

Amsterdam’da Avrupa’nın en sevdiği televizyon programına ev sahipliği yapabilecek üç potansiyel mekan bulunuyor: Ziggo Dome, RAI Kongre Merkezi ve Johann Cruijff Arena.

Ziggo Dome

Hollanda başkentinin kalbinde, 17.000 seyirci kapasitesine sahip ünlü bir konser alanı olan Ziggo Dome; Lady Gaga, Shaina Twain, U2, Elton John, Ariana Grande, Bruno Mars ve Madonna gibi birçok büyük ismin konserlerine ev sahipliği yaptı. En son teknolojinin kullandığı mekan, önümüzdeki sene Eurovision Şarkı Yarışması’nı düzenleyebilir.

RAI Kongre Merkezi

Amsterdam şehir merkezine 8 dakika uzaklıkta bulunan RAI Kongre Merkezi, şehirle mesafesi açısından yeterli bir konumda yer alıyor. Şehrin geri kalanına ulaşımı sağlayacak tren, tramvay ve metro gibi ağlar bu kongre merkezinin yakınından geçiyor. Merkez aynı zamanda Schiphol Uluslararası Havaalanı’na 15 dakika uzaklıkta. RAI, Amsterdam’da büyük çapta etkinliklere ve fuarlara ev sahipliği yapmakla ünlü, çok işlevli bir etkinlik mekanı. 1961’de kapılarını açan mekan yaklaşık 12.900 seyirci ağırlayabiliyor.

Johann Cruijff Arena

Ziggo Dome’un hemen yanında yer alan arena, Hollanda’nın en büyük stadyumu. Merkez, yaklaşık olarak 55 bin ile 68 bin arası seyirci kapasitesine sahip. Bu sayı merkezde düzenlenen konserlerde 35 bin kapasitede kalıyor. Arena 1996 yılında Hollandalı majesteleri Kraliçe Beatrix tarafından açıldı. Stadyum, dünya standartlarında bir çok uluslararası spor etkinliğine ve çeşitli konserlere ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda stadyumun tepesinde açılıp kapanabilen bir çatı sistemi kullanılıyor. Johann Cruijff Arena önümüzdeki yıl, Euro 2020 futbol karşılaşmasına da ev sahipliği yapacak.

Rotterdam

2007 yılında Junior Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapan Rotterdam, Hollanda’nın başkent Amsterdam’dan sonra en büyük ikinci şehri. Şehir aynı zamanda ülkenin en büyük lojistik merkezi. Avrupa’nın en büyük limanına sahip olan Rotterdam, eşsiz mimarisiyle göz kamaştıran görkemli bir silüete sahip. Çoğu Avrupa şehrine doğrudan bağlantı sağlayabilen Rotterdam Lahey Havaalanı ve çok sayıda otelin oluşuyla Rotterdam, Eurovision 2020 için önemli adaylardan bir diğeri.

Rotterdamlı politikacılar geçtiğimiz hafta açık bir çağrı yaparak, yarışmanın bu şehirde düzenlenmesi için gereken desteği vereceklerini söylediler. Rotterdam’ın seçilmesi durumunda Rotterdam Ahoy’un yarışmaya ev sahipliği yapma ihtimali yüksek.

Rotterdam Ahoy

Rotterdam’ın merkezinde yer alan ve kapılarını 1971 yılında açan Rotterdam Ahoy, bir konser boyunca 15 bin seyirci ağırlayabiliyor. Son yıllarda büyük çapta konserlere de ev sahipliği yaptı: Lady Gaga, Shakira, Kylie Minogue, Gloria Estefan, U2, Mariah Carey ve Britney Spears gibi dünyaca ünlü yıldızlar burada konserler verdi.

Lahey

1976 ve 1980 olmak üzere Eurovision Şarkı Yarışması’na iki defa ev sahipliği yapan Lahey, üçüncü defa yarışmayı düzenlemeyi çok istiyor. Lahey; Amsterdam ve Rotterdam’dan sonra Hollanda’nın üçüncü büyük şehri. Hollanda hükümeti ve parlamentosu Lahey’de konumlanıyor. Uluslararası Adalet Divanı, Interpol ve birçok uluslararası kurum ve kuruluş Lahey’de yer alıyor. Rotterdam tarafından işletilen Lahey, havaalanıyla beraber etkin çalışan demiryolu ve otobüs sistemlerine sahip.

ADO Stadyumu (Cars Jean Stadyumu)

Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmakla ilgilenen ADO Stadyumu, maalesef kapanabilen bir çatı sistemine sahip değil. Rekabeti sürdürmek için stadyuma bir çatı kurulması gerekiyor. Bu durum Lahey’in ev sahipliği konusunda büyük bir dezavantaj doğuruyor. Stadyumun üzerine bir çatı eklemek pahalı ve uzun sürecek bir çalışma. 2007 yılında tamamlanan ve 15 bin seyirci kapasitesine sahip ADO, Lahey’in güneydoğusunda yer alıyor ve şehir merkezine sadece 6 dakika mesafede yer alıyor. Şehir merkezinden hafif raylı sistemlerle stadyuma ulaşmak mümkün.

Utrecht

Hollanda’nın en büyük dördüncü şehri olan Utrecht etkin bir ulaşım sistemine sahip. Utrecht’e trenle sadece 30 dakika içinde Amsterdam’da bulunan Schiphol Uluslararası Havaalanı’na ulaşmak mümkün. Bu şehre bir diğer ihtimalle, trenle 1 saat süren Eindhoven Haavaalanı ile de ulaşabiliyorsunuz.

Jaarbeurs Kongre ve Sergi Merkezi

Utrecht’te bulunan Jaarbeurs Kongre ve Sergi Merkezi, müzik festivallerine ve büyük çaplı etkinliklere ev sahipliği yapması için açıldı. Tesis, Utrecht merkez istasyonunun hemen yanında yer almasıyla, şehir içi ulaşım ağının rahatça kullanılabileceği bir pozisyon haline geliyor. 11 salon sunan merkez, 100 bin metrekarelik bir alana yayılmış durumda.

Maastricht

Maastricht, 2020 Eurovision Şarkı Yarışması’nı düzenlemek için yerel medya aracılığıyla resmen başvurduğunu duyurdu. Limburg’un başkenti olan şehir, Hollanda’nın güneydoğusunda yer alıyor. Şehir, Brüksel ve Köln’den yaklaşık 90 dakikalık sürüş mesafesine sahip. Birkaç uluslararası varış noktasına uçuş yapan Maastricht Aachen Haavalanı, bu konuda kafaları karıştırıyor.

Leeuwarden

Leeuwarden, 2020 Eurovision Şarkı Yarışması için ev sahipliği yapmayı planlayan şehirlerden bir diğeri. Hollanda’nın kuzeyinde yer alan şehir; uluslararası fuarlar, partiler, etkinlikler, toplantılar, seminerler ve sempozyumlar için önemli bir merkez. Leeuwarden’e üç havaalanı üzerinden ulaşım mümkün. Başkent Amsterdam’da yer alan Schiphol Uluslararası Havaalanı ve Eelde Havaalanı ile Leylstad Haavalanı’nı kullanarak şehre ulaşabiliyorsunuz. Şehir, 2018 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti seçilmişti.

Arnhem

Hollanda’nın doğusunda bulunan Gelderland’ın başkenti Arnhem, 2020’de Eurovision Şarkı Yarışması’nı düzenlemeye ilgi gösteriyor. Şehir, Gelredome Stadyumu’nda yarışmaya ev sahipliği yapmak için yarışıyor. Arnhem, Alman sınırına çok yakın bir konumda yer alıyor. Aynı zamanda Frankfurt ve Düsseldorf ile demiryolu bağlantısı var.

Gelredome Stadyumu

Hollanda’nın en büyük ve modern stadyumlarından biri olan Gelredome Stadyumu 1998 yılında hizmete açıldı. 25 bin seyirci kapasitesine sahip stadyumun açılıp kapanabilen bir çatı sistemi de mevcut. Rihanna, Celine Dion, Justin Timberlake, Rihanna, Justin Bieber ve Tina Turner gibi isimlerin konserlerine de ev sahipliği yaptı. Stadyum, Arnhem merkez istasyonuna sadece 30 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Stadyumdan şehir merkezine otobüsle kolayca ulaşılabiliyor.

Zwolle

Hollanda’nın kuzeyinde yer alan Zwolle, Eurovision Şarkı Yarışması’nı düzenlemek isteyen şehirlerden bir başkası. Hollanda’nın kuzeyindeki Overijssel’in başkentinde bulunan Zwolle, yarışmayı Ijsselhallen Kongre Merkezi’nde gerçekleştirmek istiyor. 1972 yılında inşa edilen merkez 20 bin metrekare alana sahip. Geçmişte bu tesiste birkaç konser düzenlendi.

Daha fazla buna benzer yazı göster
Kullanıcısından Daha Fazla Yükle Uğur
Şuradan Daha Fazla Yükle Eurovision 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere de Göz Atın

Eurovision 2022 Nerede Yapılacak?

Eurovision 2022 nerede yapılacak? Yarışma nerede düzenlenecek? İtalya’nın ev sahipli…