SON DAKİKA

Quiz: Türkiye’nin Eurovision puanlarını doğru hatırlayabilecek misin?

Quiz: Türkiye’nin Eurovision puanlarını doğru hatırlayabilecek misin?

Ülkemiz son yıllarda Eurovision’a katılmasa da köklü bir Eurovision geçmişine ve kültürüne sahip olduğumuz çok açık. Sizi biraz geçmişe götürelim ve hafızanızı test edelim. Testi çözüp sonuçları yorum kısmından bizlerle paylaşın…

1. Türkiye'nin ilk büyük başarısı... 1997'de Şebnem Paker & Grup Etnik - Dinle 3. sırada yer almıştı. Peki, puanları kaçtı?

2. Türkiye'nin ilk ev sahipliği deneyimi... 2004'te Athena, For Real demişti ve kendi ev sahipliğimizde gayet güzel bir başarıya imza atarak 4. olmuştu. Size bir ipucu daha: Bu puan Türkiye'nin aldığı en yüksek Eurovision puanıdır.

3. 1987'de Seyyal Taner ve Grup Lokomotif, "Şarkım Sevgi Üstüne" adlı şarkı ile ülkemizi temsil etmişti. Peki kaç puan almışlardı?

4. Türkiye'mizin superstarı Ajda Pekkan bundan tam 38 yıl önce Petrol adlı şarkı ile Eurovision sahnesindeydi. Ajda Pekkan'ın aldığı puanı hatırlıyor musun?

5. 2006 yılında Superstar adlı şarkı ile Türkiye'yi temsil eden Sibel Tüzün, hem yarı finalde hem de finalde aynı puanı almıştı. Peki, kaç puan almıştı?

6. Yarı finalli sistemde Türkiye'nin tek başarısızlığı 2011 yılındaydı. Yüksek Sadakat, "Live it Up" adlı şarkı ile maalesef yarı finalde 13. olarak elenmişti. Peki, kaç puanla finale çıkamadığımızı hatırlıyor musun?

7. Türk popunun dev gruplarından MFÖ, 1985 ve 1988 yıllarında ülkemizi Eurovision'da temsil etmişti. "Diday diday day" adlı şarkıları ile 1985'te 14. olan MFÖ, kaç puan almıştı?

8. Ve son sorumuz... Türk popunun bir dev ismi daha Eurovision'da ülkemizi temsil etmişti: Nilüfer. 1978 yılında Grup Nazar ile birlikte "Sevince" adlı şarkıyı seslendiren Nilüfer kaç puan almıştı?

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Eylül 2017, 17:53

Test: Eurovision birincilerinin puanlarını doğru tahmin edebilecek misin?

Hafızamızı tazeleme zamanı: Eurovision’u kazanan ülkelerin kaç puanla kazandığını bilebilecek misin? Haydi, testimizi çöz ve kaç doğru yaptığını haberin altındaki yorum alanında paylaş!

Devamını Görüntüle
);