Ana Sayfa Liste Mariah Carey’in 2000’lerdeki En İyi 5 Performansı

Mariah Carey’in 2000’lerdeki En İyi 5 Performansı

10 dk. okuma
0
462

Merhaba Lambs, bu yazımda son zamanlarda iyice sardığım Mariah Carey’in kendimce en sevdiğim 5 performansını sizlere tanıtacağım. Tabii bu performansları tanıtmadan önce Mariah’nın başarılarla dolu kariyerini ufak hatırlayalım…

1970 doğumlu Mariah Carey, annesinin opera sanatçısı olmasından dolayı müzikle haşır neşir büyümüş biri. Bir röportajında ben 4 yaşımdan beri şarkı söylüyorum diyor. Bu ilgisinin ve çabasının meyvelerini de 20 yaşında yayımladığı ilk singleı “Vision of Love“ın listelerde anında 1. sıraya oturmasıyla toplamaya başlamış.

Mariah Carey 1990 yılında Patrick Swayze’nin sunduğu SNL (Saturday Night Live) Show’da

Çıkış yaptığı 1990 yılından bugüne:

  • Billboard Hot 100’de 19 adet teklisi 1. sıraya ulaşmış. Bu alanda Beatles‘ın ardından 2. sırada geliyor. Beatles’ın ise 20 adet teklisi 1. sıraya ulaşmış…
  • Billboard Hot 100’ün 1. sırasında en çok vakit geçiren sanatçı olmuş. (82 hafta)
  • Billboard’da 11 yıl boyunca ardışık olarak 1 numaraya ulaşmış en az bir singleı bulunan tek sanatçı!
  • Singleları Top 10‘da en fazla vakit geçiren 2. şarkıcı (283 hafta), bu alanda 1. ise Rihanna.
  • Billboard Hot 100’de haftalarca birinci sırada kalmayı başaran birçok şarkısı var ancak 16 hafta boyunca 1. sırada kalan “One Sweet Day (ft. Boyz II Men)” ve 14 hafta boyunca 1. sırada kalan “We Belong Together”, rekor niteliğinde olan teklilerinden. Hatta 2019 yılında Lil Nas X’in “Old Town Road” şarkısı yayımlanmadan önce bu alanda rekor One Sweet Day’indi.
  • 2005 yılında yayımladığı “Emancipation of Mimi” adlı albümünün çıkış teklisi “We Belong Together“, Mariah Carey’in 2000lerin başında yaşadığı ufak düşüş sonrası tekrar fırtına gibi esmeye başladığının kanıtı olarak görülüyor. Öyle ki Billboard Müzik Ödülleri’nde “2000li yılların en iyi şarkısı” seçiliyor.
  • 1994 yılında yayımladığı Christmas şarkısı “All I Want Christmas for You“, ilk zamanlarında pek büyük başarılar elde edemese de yıllar boyu daha da çok sevilmeye başlandı. Özellikle son 3-4 senedir Christmas dönemlerinde mutlaka 1. sıraya oturuyor bu şarkısı. Bu şarkının 26 yıldır bitmeden devam eden başarısı sebebiyle Mariah’ya “Christmas Queen” lakabı bile takıldı.

Carey’nin başarıları saymakla bitmez, dilerseniz 2000li yıllardan  (2000-2009) seçtiğim en iyi 5 performansını izleyelim:


5. Touch My Body, 2008, Good Morning America

2005 yılındaki büyük çıkışından sonra 2008’de yayımladığı “E=MC2” adlı albümünün çıkış teklisi “Touch My Body” ile de 1. sıraya yerleşen Mariah, Good Morning America’da sergilediği performansıyla büyük olay yaratmıştı. Sahneye çıktığı anda back trackin karmaşık bir şekilde sahneye verilmesi sonucu sinirlenen ve şaşıran Mariah, “So Many Things Yeah Yeah Yeah” diyerek bu sesi bastırmış ve şarkıya giriş yapmıştır.😂 Fakat talihsizlikler bununla bitmemiş, 2. nakarat sonrasında bu karmaşa, back vokallerle birlikte tekrar ortaya çıkmıştır. Mariah bu sefer iyice sinirlenip “Stop Singing My Part Now, Baby” diyerek yaratıcılığını konuşturmuştur.😉 Performansın bitiminde de sahnenin arkasına gülerek “Sizinle Görüşeceğiz” bakışı atıp seyircilere dönerek “Azıcık değişik ve yaratıcı bir performans sunmak istedik” diyerek hiç bozuntuya vermemiştir. 😁 Bu eğlenceli anları izleyelim…

4. Through The Rain, 2002, Oprah

Mariah’nın çalkantılı ve oldukça zor bir hayat yaşadığı 2000lerin başında yayımladığı ve yeterince ilgi görmeyen “Charmbracelet” adlı albümünün çıkış teklisi “Through The Rain”in Oprah Winfrey’in programında sergilediği performansı, vokaller açısından çok başarılı. Özellikle son kısımdaki “sustain” notalar izleyeni mest ediyor!

3. Vision of Love, 2005, BET Awards

Mariah, bu camiaya adım attığı “Vision of Love” şarkısını 15 yıl sonra BET Ödülleri’nde canlı söyledi. Şarkının sonlarına doğru yaptığı hızlı nota geçişleri, Mariah’nın ne kadar renkli bir sese sahip olduğunun, ne müthiş bir yetenekle donatıldığının ispatı. Performansı izledikten sonra herkesin yorumu aynı oldu: Hâlâ ilk günkü gibi harika söylüyor!

2. I Wanna Know What Love Is, 2009, Alan Carr

2009 yılında ünlü müzik grubu Foreigner’ın çok sevilen şarkısı “I Wanna Know What Love Is”i coverlayan Mariah, Alan Carr’ın programında bu şarkıyı canlı seslendirdi. Şarkının sonlarına doğru “whistle” notalarıyla eşsiz bir ziyafet sunan Carey, yeteneğinden hiçbir şey kaybetmediğini tekrar tekrar ispatlarken eleştirmenlerden de tam not aldı.

1. sıraya geldik:  We Belong Together & Fly Like A Bird, 2006, Grammys

We Belong Together kısmında oldukça gergin ve heyecanlı olan Mariah, Fly Like A Bird şarkısı devreye girdiğinde fabrika ayarlarına dönüyor ve sahneyi ateşe veriyor 🤣 Harika “placement”ları ve “whistle” notalarıyla yine herkesi şaşkına çeviriyor. O gece 3 adet ödül alan Mariah’nın yine de hakkının yendiğini düşünüyorum. Bu kadar satış yapan, bu kadar liste başarısı gösteren bir sanatçı 1990dan bu yana o Grammylerin 2-3 kat fazlasını hak ediyordu bence. Neyse, bu müthiş performansı mutlaka izlemelisiniz:

Bir ekstra performans daha…

Şarkının en sonundaki “togetheeeeeeeeeeeeeeeeeer” kısmıyla 10 saniyelik bir trans yaşamak isterseniz mutlaka izlemelisiniz ❤

Yeri gelmişken Mariah’nın son çalışması “Save The Day“i de dinlemeyi unutmayın efenim:

#StreamSaveTheDay #StreamMariahCarey

Daha fazla benzer yazı göster
Bu yazardan daha fazla yazı göster: Blackout
Bu kategoriden daha fazla yükle: Liste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir