İsrailli pop yıldızı, Şabat nedeniyle Eurovision’da yer almayı reddetti

İsrailli pop yıldızı, Şabat nedeniyle Eurovision’da yer almayı reddetti

İsrailli pop şarkıcısı “Ömer Adam”, 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalinde sahneye çıkması için teklif aldı. Fakat final gününün Şabat’a denk gelmesi sebebiyle bu teklifi reddetti.

Ömer Adam yaptığı açıklamada İsrail’in yayıncı kuruluşu KAN’dan aldığı tekliften onur duyduğunu fakat dindar bir kişi olmamasına rağmen Şabat gününde sahneye çıkamayacağını belirtti. Yahudi geleneklerine göre cuma güneş battıktan sonra başlayan Şabat günü, cumartesi güneşin batmasıyla sona eriyor. Eurovision 2019 finalinin provaları ise cumartesi sabah saatlerinde yapılıyor.

Omer Adam kimdir?

Omer Adam, 22 Ekim 1993 Amerika doğumlu aslen İsrailli şarkıcıdır. Şarkılarında genel olarak Orta Doğu ezgileri ile Batı müziğinin harmanı hakimdir. Adam, 2009 yılında katıldığı “Kokhav Nolad” ile tanındı. 2003 yılında başlayan ve 2012’de sona eren bu yarışma, ülkemizdeki Pop Star ve Amerika’daki Pop Idol gibi yarışmaların İsrail versiyonuydu.

Şarkıcı yarışmada gayet güzel ilerlerken 6. haftada yaşının küçük olması sebebiyle yaşanan tartışmalar sonucunda diskalifiye edildi.

Yarışmadan diskalifiye olmasının ardından birden popüler olan ve halkın takdirini kazanan Omer, aynı yıl içerisinde 150’den fazla konsere çıktı ve 2009 yılının sonunda çıkış teklisi “Lost in the wind”i yayımladı. Sanatçı ilerleyen yıllarda müziğini yapmaya devam etti ve ününü yıldan yıla tazeledi. En son 2017 yılındaki “Maccabiah Oyunları”nın açılış şovunda performans sergilemiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.