İçeriğe atla

Eurovision 1981 | İrlanda

Mustafa

Pinlenen İletiler

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
[/align]

[align=center]26. Eurovision Şarkı Yarışması 4 Nisan 1981 tarihinde İrlanda'nın Dublin şehrinde gerçekleştirilmiştir. Dublin'de 1971'den sonra ikinci kez yapılan yarışmadır. Kıbrıs ilk katılımını yaşarken; Jean Claude Pascal yıllar sonra Eurovision'a Lüksemburg'u temsil etmek üzere yeniden dönmüş. Almanya, dört puan farkla o yarışmasının favorisi olan şarkı Johnny Blue ile ikinci gelmiştir. Türkiye'yi o yıl Modern Folk Üçlüsü ve Ayşegül Aldinç in Dönme Dolap adlı şarkısı temsil etmiştir. O seneki puanlama çok heyecanlı geçmiştir, çünkü son ülkenin oylarının açıklanmasına kadar Almanya, Büyük Britanya ve İsviçre aynı puandalardı. Ama İsviçre'nin jürisi Almanya'nın şarkısına puan vermeyerek Büyük Britanya'nın dördüncü kez zafere ulaşmasına yol açmıştır. İsviçre temsilcileri Peter, Sue ve Marc Almanya'nın şarkıcısı Lena Valaitis'den özür dilemiştir, çünkü Almanlar tarafından bir skandal olarak görülmüştür.[/align]

[align=center]Sunucu: Doireann Ní Bhriain[/align]

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
[/align]

[align=center]Mekan: RDS Simmonscourt Pavilion (Şimdiki adıyla RDS Arena)[/align]

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

[align=center]Kazanan: Birleşik Krallık: Bucks Fizz - "Making Your Mind Up"[/align]

[align=center][video=youtube]

[/align]
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra...
  • 2 yıl sonra...

Herkese selamlar

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Evde boş boş oturduğum bugün sıkıntımı gidermek için bu yarışmayı izledim.

İrlanda ikinci ev sahipliğinde postcardlar ve diğer tüm canlı yayın harici görsellerini ülkeyi tanıtmak için kullanmış (ki o yıllar için oldukça olağan bir durum).

Doireann Ní Bhriain çok sade ve şık bir sunum gerçekleştirmiş bütün gece boyunca; sunucular espri yapmak için zorlamadan sadece sunumlarını yapınca daha güzel olduğu kanaatindeyim.

Sahne 1980 yılına göre kötü hazırlanmış.

Interval gösterinin yarısı kayıta alınmış yarısı canlı bir dans gösterisinden oluşuyordu; pek ilgimi çekmediği için atlayarak izledim.

O yıllarda kural gereği tüm ülkelerin kendi dillerindeki şarkılarla yarıştığını hatırlatmam gerekiyor.

1. Şarkı - Avusturya (Marty Brem - Wenn du da bist)

"Sen buradayken" anlamına geliyor şarkı. Güzel bir ballad. Almanca şarkıları genelde sevmem ama bu şarkıya bayıldım.

2. Şarkı - Türkiye (Ayşegül Aldinç & Modern Folk Üçlüsü - Dönme Dolap)

En sevdiğim temsilcilerimizden. Sözler muhteşem yazılmış orkestrayı da Onno Tunç yönetmiş (Allah rahmet eylesin). Çok başarılı.

3. Şarkı - Almanya (Lena Valaitis - Johnny Blue)

Çok "catchy" bir nakarata sahip. Bir kere nakaratı duyduktan sonra rahatlıkla eşlik edebiliyorsunuz. Yine çok beğendim.

Bu arada şarkı engeli nedeniyle arkadaşları tarafından dışlanan görme engelli bir çocuk hakkında.

4. Şarkı - Lüksemburg (Jean-Claude Pascal - C'est peut-être pas l'Amérique)

"Amerika olmayabilir." Jean-Claude Pascal 1961 yılında yarışmayı kazanmış ve 20 yıl sonra tekrar katılmış. Şarkı Avrupa'yı övüyor ve Amerika her şey değildir diyor.

5. Şarkı - İsrail (Hakol Over Habibi - Halayla)

O gece şarkının adı "Layla" olarak geçiyor ama Wikipedia'da "Halayla" olarak geçtiği için böyle aldım."Halayla" bu gece anlamına geldiği için daha doğru olur tabi. İçinde "Leyla" ismi geçip de sevmediğim şarkı yok şu an için. Bu şarkı da çok hoşuma gitti.

6. Şarkı - Danimarka (Tommy Seebach ve Debbie Cameron - Krøller eller ej)

"Düz ya da kıvırcık" küresel bir birlik için yazılmış. Dünya üzerindeki tüm çocukları sevelim deniyor şarkıda. Eğer Norveç'in Habba Habba şarkısını seviyorsanız bu şarkıyı da seversiniz gibi geliyor ama çok benzettim.

7. Şarkı - Yugoslavya (Seid Memić "Vajta" - Lejla)

Bir Leyla'lı şarkı daha ilk başlarda beğenmedim ama sonuna doğru ısındım ve sevdim ama yine de diğer şarkılar arasında sönük kalıyor. "Kimse seni benim kadar sevemez" gibi klişe sözler var şarkıda.

8. Şarkı - Finlandiya (Riki Sorsa - Reggae OK)

Reggae müziği öven bir şarkı. Beğenmediğim ilk şarkı şu ana kadar.

9. Şarkı - Fransa (Jean Gabilou - Humanahum)

Şarkı 3000li yıllarda bir galakside geçiyormuş. Yaşlı bir adam çocuklara savaşlar yüzünden artık yaşanılamaz hale gelen dünyadaki hayatı anlatıyormuş. Sözleri anlamlı fakat şarkıyı genel olarak çok beğenmedim.

10. Şarkı - İspanya (Bacchelli - Y sólo tú)

"Ve sadece sen" çok sıradan bir düzenlemeye, sözlere sahip bir şarkı benim gözümde. Beğenmedim.

11. Şarkı - Hollanda (Linda Williams - Het is een wonder)

"Bu bir mucize" çok tatlı bir şarkı ve modern bir düzenlemeye sahip.

12. Şarkı - İrlanda (Sheeba - Horoscopes)

"Gezegenlerin hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Gökle ilgili yalanlar yerine doğruluğa inanın. Burçları yazan biziz gökteki yıldızlar değil." burçlardan nefret eden bir insan olmamdan sanırım çok sevdim bu şarkıyı. Sanki sahnede 90'lı yıllardan gelen bir girlband vardı.

13. Şarkı - Norveç (Finn Kalvik - Aldri i livet)

"Hayatımda asla" ABBA'nın Norveç'e kurduğu bir sabotaj resmen. Çünkü şarkıyı var eden ABBA'nın ta kendisi. Şarkıcı da tam anlamıyla Nicole'ün erkek versiyonu.

14. Şarkı - Birleşik Krallık (Bucks Fizz - Making Your Mind Up)

Bu şarkı hala zil sesim. Waterloo ve Save Your Kisses For Me'yle beraber en sevdiğim 3 Eurovision birincisi. Düzenleme orkestraya göre yapılmadığı için bazı sorunlar olmuş. Kızlardan biri de pek güzel söyleyememiş final gecesi ama yine de muhteşem. Şarkıyı duyduğum her an dans edesim geliyor.

15. Şarkı - Portekiz (Carlos Paião - Playback)

Eğer Sheldon Cooper Eurovision'da yarışsaydı nasıl olurdu diye merak ediyorsanız kesinlikle izleyin. Şarkıcıyı ben aynı zamanda feci bir şekilde Mans Zelmerlöw'e benzettim tip olarak. Kostümler 80'leri çok iyi yansıtmış.

16. Şarkı - Belçika (Emly Starr - Samson)

Sahneye baya bir çalışılmış. Şarkı Antik İsrail'in son hakimlerinden biri olan Samson için yazılmış ama o dönem MFÖ ya da Seyyal Taner bu şarkıyı alıp "Samsun" diye coverlasa nasıl olurdu diye düşündüm durdum performansı izlerken.

17. Şarkı - Yunanistan (Yiannis Dimitras - Feggari Kalokerino)

"Yaz ayı" uydu olan aydan bahsediyoruz tabi Haziran, Temmuz, Ağustos falan değil. Güzel bir şarkı fakat öncesinde çıkan hareketli şarkılar yüzünden sönük kalmış.

18. Şarkı - Güney Kıbrıs (Island - Monika)

Güney Kıbrıs'ın Eurovision'daki ilk şarkısı. Tam bir ada şarkısı, adanın sıcaklığını çok güzel yansıtıyor izleyenlere.

19. Şarkı - İsviçre (Peter, Sue and Marc - Io senza te)

Peter, Sue and Marc İsviçre'yi tam 4 defa temsil etmiş bu şarkıda son Eurovision şarkıları. Daha da ilginci bu dört şarkının dördününde dili farklı. İsviçre o sene yarışmayan İtalya'dan rol çalmış resmen. Çok güzel bir ballad. Muhteşem bir melodi.

20. Şarkı -  İsveç (Björn Skifs - Fångad i en dröm)

Gecenin son şarkısı öncesinde çıkan İsviçre'nin gölgesinde kalıyor. Ortalama bir şarkı.

Oylama tam anlamıyla sürprizlerle dolu. Yugoslavya'nın oylarını veren hanımın oyların onda olmadığını söylemesi, oy vermeyen son iki ülke kaldığında 120 puanla üç ülkenin liderliği paylaşması, İsviçre'nin bariz bir şekilde Almanya'yı birincilikten etmesi, İsviçre'nin 5 ülkeden 12 almasına rağmen sadece 4. olması, Yunanistan G. Kıbrıs'a 12 puan verirken G. Kıbrıs'ın Yunanistan'a sadece 6 puan vermesi, kazanan Birleşik Krallık'ın tüm ülkelerden puan almayı başarması...

Eğer eski Eurovisionlara meraklıysanız izlemenizi öneriyorum

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...