İçeriğe atla

1982 : Hani?

Uğur

Pinlenen İletiler

Eurovision'da ulkemizi temsil etmis sarkilar yeniden yorumlansin baskalari tarafindan toplama album yapilsin

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 42
  • Açılış
  • Son yanıt

Bu Konuya En Fazla Mesaj Atanlar

Bu Konuya En Fazla Mesaj Atanlar

Guest schlagerman

Eurovision'da ulkemizi temsil etmis sarkilar yeniden yorumlansin baskalari tarafindan toplama album yapilsin :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aman şarkılar böyle kalsın.hiç kimse orjinalliğini bozmasın.sanırsınız ki şarkıları söyleyecek olanlar akon,pitbull,shakira,hardwell,britney.......gibi sanatçılar olsa anlarım yine bizim ali,hüseyin,osman söyleyecek.hem zaten söylediğin imkansız gibi birşey telif hakları işin içine giriyor,besteci,sanatçı,TRT ve de plak şirketi yeni yorumlayacak şarkıcı işin içine girince iş çözümsüzlüğe gidiyor......

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

TRT genel muduru olsam boyle bir proje yapabilirdim.

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

TRT genel muduru olsam boyle bir proje yapabilirdim. :(

yapamazsın çünkü herşey senin elinde değil mesela yıllardır Türkiye ulusal finallerinin DVDsini çıkaramadılar çünkü telif hakları çok zor.mesela besteci öldü diyelim 3 çocuğu mirasçı hepsini halletmen lazım bu da yetmiyor sanatçının rızası olması gerekir hatta bazı parçaların telif hakkının kimde olduğu belli değil ama onun yerine eurovision şarkılarının Türkçe coverlarını dinleyebilirsin.Bir ara Türk hafif müziği yabancı şarkıların aranjmanından oluşuyordu.Yabancı beste hazır gelir,bunun üzerine Türkçe yazılarak sanatçı da bunu albümünde okuyordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

TRT'ye ait degil mi Turkiye Ulusal Finalleri'nde yarisan sarkilarin telif haklari?

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> En azindan yaristigi donem icerisinde. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

TRT'ye ait degil mi Turkiye Ulusal Finalleri'nde yarisan sarkilarin telif haklari? :D En azindan yaristigi donem icerisinde. 

Benim bildiğim 3 yıl için geçerli o da 2001 Eurovision şartnamesinde yazıyordu yani 1970 ve 1980lerde Türkiyede telif hakları pek önemsenmemiş o yüzdende böyle bir maddenin koyulduğunu bile sanmıyorum.zaten dikkat et Ayşe Neco ile birlikte söylemiş şarkıyı.Necosuz şarkıyı söyleyebileceğini sanmıyorum.Nilüfer ve melankoliyi Kayahan izin verdiği için okudu.

Şebnem Pakerde hemen albüm yapamamasının nedeni bu 3 yıl kuralıydı.Besteciler ve plak şirketleri 3 yılı fazla buluyordu.(herşey TRT'nin elindedir).bunun üzerine Dinle şarkısı hem TRT engelini aşmak hemde söz yazarının iznini aşmak için değiştirildi ve öyle piyasaya sürüldü.dikkat edin albümle ESC versiyonundaki sözler farklıdır.hatta sonra yeni sözlerde tam şarkıya uygun olsun diye şarkıda değiştirildi.sözde remix oldu :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Seninle Bir Dakika, Sevince, Donme Dolap, Petrol gibi 70 ve 80'lere dair parcalar cogu kez coverlandi, telif haklarinda bir sikinti yasanacagini sanmiyorum boyle bir proje icin.

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Istenilirse yapilamayacak sey yok.

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

Istenilirse yapilamayacak sey yok. :D

Buna bende katılıyorum ama zaten bitmek üzere olan bir yarışmayı kim ne yapsın ki zaten old-fashioned bir şov :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

Eurovision niye bitsin ki? Ulke sayisi azqlmasina ragme izleyen sayisi falan artiyo. Bati ulkelerinde izlenme oranlari/ilgi de yukseldi.

Evet Semih sana katılıyorum.yarışmayı izleyenlerde bir artış var ama malesef tüm avrupa nufusuna oranla veya dünya nufusuna oranla azalma var.istatistikte bir söz vardır sayılar önemli değil onları yorumlayan önemlidir diye.TV izleme oranları ratingle ölçülür.rating ise bize %(yüzde) ile belirtir.mesela Yaprak dökümü dizisi % 12.3 izlenme oranına sahip olmuş derler.EurovisionTV aslında çok güzel insanları yanıltıyor.2012 yılında 100 milyonun üstünde,2013te 170 milyon,2014te 195 milyon kişi izlemiş.bu rakamlar çok güzel ama şöyle bir sorun var.Artık yarışmayı sadece Avrupa değil Avustralya,çin,ABD yayınlıyor ve şimdide Kanada yayınlayacak yani tabiki bu izlenme sayısının artacağı anlamına geliyor.Bunu bilen EBU daha da ilgiyi çekmek için uğraş veriyor.Wurst'un birinci olması normalde ilginin artmasına neden olacaktı.Bunu da başardılar.şarkı kötü demiyorum,ama arkadaki dekor ışıklara dikkat edin.Batı Avrupada bu yarışmanın itibarı halen yok.sadece suni şeylerle ilgi artıyor.

Birde The secret History of eurovision DVDsini(SBS yapımı) izleyin ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.isteyen arkadaşlara NTVden kaydettiğim DVDyi koyarım.maalesef o eski Eurovisionlar kalmadı evladım :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

BK'da 10 milyon ustu bir izlenmeyle gece birincisiydi. Fransa'da yillar sonra gece 2.si oldu ve adamlar daha itibarli bi kanala aldilar yarismayi. Almanya'dan bahsetmiyorum, Iskandinavlardan hic hic bahsetmiyorum (Norvec'te 80-90 share aliyor, rekor resmen).Batiilgisiz demek mantiksiz olur cunku dogu ulkeleri bu kadar eksikken oranlar ortada. Televizyonculuk acisindan bakarsak spor organizasyonlarini gormezden gelirsek inanilmaz bi basari bu rakamlar. Eurovision gunumuzde prestijli bir yarisma degil, populer kulturun bi parcasidir ama muzigin genel olarak bulundugu nokta bu. Grammy Odulleri dahi bu durumda.

Nufus konusuna gelirsek, Avrupa'nin batisinin artan bi nufusu yok bildigim kadariyla. Bu yarisma Kanada'da ya da Avusturalya'da onceden de yayinlaniyodu (Kanada ara vermisti). Izleyici sayisini iki katina katlamak bu kadar kolay aciklanamaz bence, Avrupa'nin yarisinda olmus bir yarisma yeniden canlandirildi resmen 3-4 sene icerisinde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

o değil de, böyle okuyunca sanki dünyadaki tüm televizyon reytingleri aynı kalmış da eurovision düşmüş zannediyor insan, 80lerde-90larda amerikada bir dizi 10 milyon reyting alsa ilk sezon sonrası muhtemelen bitiyorken şimdinin en çok izlenen dizileri 16-18 milyonlarda, ki avrupanın (BK hariç) böylesine bir televizyon tarihi yok.Aynı şekilde BK'da bugün en çok izlenen dizilerin reytingleri 12-15 milyon arasındayken eurovision finalini 10 milyondan fazla kişinin izlemiş olması olağanüstü bir başarı.Sadece bilgileri değil düşünce yol ve tarzını da güncellemek gerek, 2010larda olup 80ler kafasıyla düşünmek olmuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

öncelikle her hafta yayınlanan bir dizi ile Eurovisionu kıyaslamamız doğru olmaz.hadi kıyasladık diyelim 12 milyon yine de 10 milyondan büyüktür.hatta biride çıkıp dünya kupası finalini kaç kişi izlemiş Eurovisionu kaç kişi izlemiş demek gibi bir olay.

Eurovision'un izlenme sayısını arttıran en önemli faktör internetten yayınlanması ve çin'in Eurovisionu yayınlamasıdır.1.5 milyar insan var % 10u izlese 150 milyon yapıyor zaten.Bana göre Eurovision'un izlenme oranı az,bilmiyorum sizi tatmin ediyor mu? 6 milyar insan var AVRUPA'NIN EN ÇOK İZLENİLEN TV ŞOVU (bunu ben değil EBU söylüyor) her yıl 1 defa yapılan bir organizasyon 30 kişinin 1'i bunu izliyor.Bana az geliyor.

Bu arada bilmediğim için soruyorum MTV AVRUPA müzik ödüllerini kaç kişi seyretti bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gecen seneyi bulamadim ama 2012'de 39,4 milyon kisi izlemis EMA'yi. Avrupa'da kaale alinan bi odul toreni degil zaten. Tahminimce o sayinin ciddi bir kismi Avrupa disindan gelmistir. Cin'in %10'una Eurovision izletmek ise hayal bence. Adamlar kendileri yarissa o kadar izlemezler. ABU TV festivalini televizyonda yayinlayamiyolar Asya'da. Avrupa disindan tek ciddi reyting katkisi Avusturalya'dan geliyor o da 4 milyon civarinda bildigim kadariyla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...