İçeriğe atla

1982 : Hani?

Uğur

Pinlenen İletiler

Guest schlagerman

Gecen seneyi bulamadim ama 2012'de 39,4 milyon kisi izlemis EMA'yi. Avrupa'da kaale alinan bi odul toreni degil zaten. Tahminimce o sayinin ciddi bir kismi Avrupa disindan gelmistir. Cin'in %10'una Eurovision izletmek ise hayal bence. Adamlar kendileri yarissa o kadar izlemezler. ABU TV festivalini televizyonda yayinlayamiyolar Asya'da. Avrupa disindan tek ciddi reyting katkisi Avusturalya'dan geliyor o da 4 milyon civarinda bildigim kadariyla.

Evet Avustralya en çok izlenme katkısı veren ülkelerden hatta kendi kendilerine televoting yapıyorlar.2010da Avustralyada biz kazanmıştık.gerçi jüri ne yapardı bilemem.Çin'in %10nuna Eurovision izlemesi makul bir oran olabilir yani hayal değil.EBU bunu görürse ilerde bir Çinliye Eurovisionu kazandırabilir.işte bunların hepsi marketing oyunları.Maalesef EBU'nun masum olduğuna inanmıyorum.Hatta şimdi aklıma geldi interval actte çin figürleri vardı değil mi????

Aslında anket sorusu gibi olacak ama siz Eurovision'un satıldığını düşünüyor musunuz?(EBU tarafından)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 42
  • Açılış
  • Son yanıt

Bu Konuya En Fazla Mesaj Atanlar

Bu Konuya En Fazla Mesaj Atanlar

Cin'in %10'u demek o an televizyon izleyen kesimin cok buyuk bir kismi demek. Daha iyi karsilastirma yapabilmek icin biraz arastirdim. Bugune kadar en cok izlenen futbol organizasyonu715 milyon ile 2006 Dunya Kupasi finali, en cok izlenen Olimpiyat yayiniysa 800 kusur milyonla 2008 acilisi. Buradan yola cikarsak resmi olarak aciklanmayan Oscarizleyici sayisi 300-400 milyon civarinda olmali. Muzige donersek Grammy Odulleri de Eurovision'la asagi yukari ayni izlenme oranlarina sahip bu hesapla. Wikipedia'dan en cok izlenen yayinlara baktigimda spor organizasyonlari ve ayda ilk adim yayinindan sonra sadece Eurovision'dan bahsetmisler. Avustralya rekor izlenme orani 4 milyon. Buradan anliyoruz ki bizesoylenen 4 milyon 2 yf ve final toplamiymis. Yani Avusturalya'nin bile final reytinglerine katkisi sadece 1,5-2 milyon kisi civarinda. Cinde mesela o rakamlar imkansiz cunku ulkenin en cok izlenen 2. yayinina sahip programin izlenme miktari 135 milyon civariymis. Sadece Avrupa'yi ilgilendiren bir organizasyonda internet yayinlariyla birlikte de olsa 200 milyona ulasmak ciddir bir basari bence. Isin icinde Amerika ve Asya olabilseydi mesela bu rakamlar Dunya kupasini yakalayamasa da yaklasabilirdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

Avustralya rekor izlenme orani 4 milyon. Buradan anliyoruz ki bizesoylenen 4 milyon 2 yf ve final toplamiymis. Yani Avusturalya'nin bile final reytinglerine katkisi sadece 1,5-2 milyon kisi civarinda. Cinde mesela o rakamlar imkansiz cunku ulkenin en cok izlenen 2. yayinina sahip programin izlenme miktari 135 milyon civariymis. Sadece Avrupa'yi ilgilendiren bir organizasyonda internet yayinlariyla birlikte de olsa 200 milyona ulasmak ciddir bir basari bence. Isin icinde Amerika ve Asya olabilseydi mesela bu rakamlar Dunya kupasini yakalayamasa da yaklasabilirdi.

bana dünya kupası finalinin rakamları da az geldi yani koskoca dünya kupası finalinin 1 milyar insan bile izlemeyecek.evet 700 milyonun dünya kupasını izlediği bir dünyada Eurovisionun 200 milyona yakın olması iyi bir rakam(dediğin gibi internetle birlikte) ve artık gelişecekleri yeri de bu Eurovisionda belli ettiler Danimarka yapılan bir şovda Avrupayı bağlayan şovda ne işi var çin figürlerinin.(hiçte hoşuma gitmemişti) ama şöyle bir gerçek var dünya nüfusunun sadece %3'ü eurovision izliyor.Avrupa nufusunun % 26 sı Eurovision izliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Verdiğim ilk örnek yazının ilk kısmıyla ilgili, ikinci örnekde ise tam kıyaslanacak durumdur bir dizi izleyicisiyle esc izleyicini karşılaştırmak, avrupa insanının reyting ölçümümü her hafta onları tv başına geçiren dizilerden değil de nereden yapacağız? Eurovision'a eşdeğer bir organizasyon bulunsaydı onunla karşılaştırma yapılabilirdi, bana kalırsa böylesine bir organizasyonu 195 milyonun izlemesi büyük bir başarıdır, bunun aksini düşünmek tatminsizlik bence, ya esc izlenmiyor artık bitmeye yüz tuttu demek de aynı şekilde çünkü 5-6 yıllık bir geçmişe baktığımızda  100 milyondan yaklaşık 200 milyona büyük bir artış var.Ayrıca MTV veya EMA konusuna farklı bakmak lazım sonuç okarak MTV standart kablolu bir kanal.bugün müİk adına yayınlanan en önemli organizasyonlarından birisi grammy amerikada yüzde 15-20 reyting alıyor, golden globe yüzde 6 daha düşük, golden globeun dünya izleyicisi de 100--150 milyon civarında. Bu örnekler tabiki kıyaslanacak şeyler değil ama dediğim gibi escyi kıyaslanacak bir malzeme yok, olsaydı bunları konuşuyor olmazdık eminim ki.son olarak ebunun masumiyetinin bununla ne ilgisi var, marketing yapmasa da salak derler, 200 milyon kişinin izlediği daha çoğunun da takip ettiği bir organizasyonda ben de olsam ben de marketing yaparım.Bir kurum elinde kurnazlık yapacak bir güç bulunduruyorsa güçlüdür zaten, ebu eğer bu "oyunları oynuyorsa" dediğin gibi zaten bu onun kapasitesini ve genişliğini anlatıyor basitçe, anlattıklarının altmetinleriyle çelişen yorumların var bazı durumlarda.

Ayrıca şuan baktım, Eurovision 2013 Çin'de CCTV-15 adlı müzik kanalında yani resmi kanal CCT'nin 16.yan kanalında ve ayrıca bir kablo ve uydu kanalında Ekim ayında yayınlanmış, 2014'de de bu olduysa bu durumda Çin'den %10luk bir oran beklemek oldukça mantıksız.TRT'nin aynı işleyişdeki TRT Müzik kanalı (ki kablo veya uyduya bağlı değil) oranlarına bakmak bir fikir oluşturmamızı sağlayabilir (ilk  100de bile değil).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

Verdiğim ilk örnek yazının ilk kısmıyla ilgili, ikinci örnekde ise tam kıyaslanacak durumdur bir dizi izleyicisiyle esc izleyicini karşılaştırmak, avrupa insanının reyting ölçümümü her hafta onları tv başına geçiren dizilerden değil de nereden yapacağız? Eurovision'a eşdeğer bir organizasyon bulunsaydı onunla karşılaştırma yapılabilirdi, bana kalırsa böylesine bir organizasyonu 195 milyonun izlemesi büyük bir başarıdır, bunun aksini düşünmek tatminsizlik bence, ya esc izlenmiyor artık bitmeye yüz tuttu demek de aynı şekilde çünkü 5-6 yıllık bir geçmişe baktığımızda  100 milyondan yaklaşık 200 milyona büyük bir artış var.Ayrıca MTV veya EMA konusuna farklı bakmak lazım sonuç okarak MTV standart kablolu bir kanal.bugün müİk adına yayınlanan en önemli organizasyonlarından birisi grammy amerikada yüzde 15-20 reyting alıyor, golden globe yüzde 6 daha düşük, golden globeun dünya izleyicisi de 100--150 milyon civarında. Bu örnekler tabiki kıyaslanacak şeyler değil ama dediğim gibi escyi kıyaslanacak bir malzeme yok, olsaydı bunları konuşuyor olmazdık eminim ki.son olarak ebunun masumiyetinin bununla ne ilgisi var, marketing yapmasa da salak derler, 200 milyon kişinin izlediği daha çoğunun da takip ettiği bir organizasyonda ben de olsam ben de marketing yaparım.Bir kurum elinde kurnazlık yapacak bir güç bulunduruyorsa güçlüdür zaten, ebu eğer bu "oyunları oynuyorsa" dediğin gibi zaten bu onun kapasitesini ve genişliğini anlatıyor basitçe, anlattıklarının altmetinleriyle çelişen yorumların var bazı durumlarda.

Eğer dizi izleyicisi katacak olursak o zaman spor izleyicisini de katmak zorundayız yani dünya nufusunu katmalıyız.Birde kaçırdığınız birşey var Eurovision finalini 195 milyon kişi izlemedi.3 gecenin toplam kişi sayısı 195 milyon.yani ortalama 65 milyon kişi izledi.(internetle birlikte) yani bu oran Avrupa nufusunun %10u bile değilken grammy Amerika nufusunun %15-20sini alıyormuş.Buna başarı diyorsak birşey demeyeceğim

EBU'nun masumiyeti şöyle bağıntılı bu bir yarışma ekrana seyirci çekmek veya yeni pazarlar oluşturmak için bazı ülkelere organizasyonlar vermek yarışmanın ruhuna ne kadar uygun düşer.acaba her kurnazlık yapan güçlü müdür?

birde en son MTV veya EMA konusunda sana katılıyorum biri standart kablolu kanal EBU ise uydusu olan başlı başına bir organizasyon buna rağmen 39 milyon kişi izlemiş tek bir gecelik organizasyonu.... 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

195 uc yayin toplami mi final mi bilmiyorum ama uc yayinsa bile bu finalde 100 milyonun ustunde izleyici demek. Grammy Amerika halkinin %20si tarafindan izlenmiyor bu arada reytingi ya da share orani falan olsa gerek o. Nufusa vurmak yersiz zaten ama vurulsa da %9 gibi bir sey geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dünyanın altı kıtasında birden yayınlanan bir organizasyonu 39 milyon kişinin izlemiş olması seni tatmin ederken , 40-50 ülkede yayınlanan eurovisionu 195 milyon kişinin  (veya tamam finali 65 milyon kişinin) izlemiş olması neden tatminsizlik yaratmakta?, 

Ebunun ''kurnazlık yaptığını'' ima eden sendin, ben elinde böyle bir gücü olmasını söyledim (ebunun güçlü olup olmadığını tartışmayacağız heralde).

Ayrıca çok saçma olacak ama şöyle bir şey düşünelim, 195 milyon kişinin bir gecede öldüğünü düşün, yani dünya nüfusunun %3'ü, aynı kitle olgusunu buna yorumlarsak ortaya çıkan şeyde hemfikir olacağımıza eminim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

Dünyanın altı kıtasında birden yayınlanan bir organizasyonu 39 milyon kişinin izlemiş olması seni tatmin ederken , 40-50 ülkede yayınlanan eurovisionu 195 milyon kişinin  (veya tamam finali 65 milyon kişinin) izlemiş olması neden tatminsizlik yaratmakta?, 

Ebunun ''kurnazlık yaptığını'' ima eden sendin, ben elinde böyle bir gücü olmasını söyledim (ebunun güçlü olup olmadığını tartışmayacağız heralde).

MTV'nin 6 kıtaya ulaşıp 39 milyon kişiye ulaşması başarı çünkü standart kablolu bir kanalın yayını aynen kraltv gibi.EBU'nun büyüklüğünü tabiki de tartışmayacağız.EBU büyük bir organizasyon ama yıllardır yapılan hatalar sonucunda bu noktaya gelindi.Bu organizasyonu rahatlıkla 450 milyon insan izleyebilirdi.(Eurovision 59 yıldır yapılıyor),istersen EBU hatalarıyla nasıl bu şansı kaçırdığını da ayrı olarak konuşuruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

6 kıtada uydu ve kablo yayınıyla da yüzmilyonlarca izleyiciye ulaşıyor, sadece Amerikada bile 93 milyon abonesi var.evet Eurovisionu 450 milyon kişi izleyebilirdi, ama ilk mesajımda anlatmaya çalıştığım şey insanların artık (sadece eurovision değil) televizyon ve bu tür organizyonlara eskisi kadar değer vermemesidir, buna sadece ebunun hataları neden değil insanlar televizyon izlemiyor, dünyada senede bir yapılan ve önemli sayılan tüm organizasyonların izleyicileri düşerken eurovisionunki 2008'de 100 milyonken 2014'de 195 milyon olmuş, buna nasıl başarısızlık diyeceğiz peki? Ebu hatalarıyla bu hale getirdiyse bence biraz daha hata yapmaya devam etsin o zaman önerdiğin gibi 450 milyonu buluruz birkaç onyılda belki.

Ayrıca senin bu mantığınla ilerlediğimizde dünyadaki hiçbir organizasyonun izleyicisi yeterli olmuyor, bu bana daha çok kişisel düşüncelerle ilgiliymiş gibi geliyor, dünden bu yana benim de semihin de söyleyebileceğimiz tüm şeyleri söyleyip verebileceğimiz tüm bulgu ve bilgileri verdiğimizi düşünüyorum (en azından benim için öyle), ben kendi adıma artık buna ekleyecek bir şey bulamıyorum, dediğim gibi bence bu objektif değil tam aksine öznel düşüncelerin bir sonucu, yaklaşık 200 milyonun izlediği bir organizasyona izleyicisi düşük demek ya kişisel bir garezdir ya da televizyon işiyle ilgili çok şey bilmemektir, ikinci olasılığı yazarken bile kafamda elediğim den söylenecek tek şey ilk önermem.Bence çözüm olarak sen izlemeyi bırakabilirsin (hakaret anlamında değil bu yanlış anlaşılmasın), ''Eurovision sadece Eurovision değildir,hayatın ta kendisidir'' imzalı bir kişiliğin tabiatına uymuyor böyle şeyler.Son olarak şunu söyleyeceğim şu saate kadar oldukça verimli bir tartışma oldu, ama dediğim gibi artık açıklayacak sunacak birşeyim kalmadı (tatmin yaratacaksa kendini kazanmış olarak görebilirsin).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tek gecede 450 milyon deniyorsa yakin gelecek icin gercekci bir hedef degil bence. Olimpiyat, Dunya Kupasi gibi organizasyonlarla yarisamaz bir muzik organizasyonu. Burada insan sayisina gore degil televizyon verilerine gore bakmaliyiz. Dunyada 7 milyar insan var ama bunlarin kaci hayatinda televizyon gormedi bilmiyoruz. Kac tanesi TV sahibi ve duzenli televizyon izleyicisi mesela? Kaci reality televizyon ve yarismalara ilgili? ESC izleyen kitlenin yas dagilimina falan da girmek gerekir esas basariyi olcmek icin ki bu veriler elimizde yok. Yapabilecegimiz en iyi sey benzeri organizasyonlarla karsilastirmak bu durumda ki bunu yapinca bitmek uzere olan bi yarisma goruntusu vermiyo bana. 10 yil oncesinin genc neslini kaciran ESC gunumuzun genc neslini tekrar yakalamis gibi duruyor hatta.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eurovision hicbir zaman 300 milyon izlenen Turkvizyon kadar olamayacak - diyerek konuyu burda kapatiyorum. Yahu Neco'nun 1982'de ulkemizi temsil ettigi "Hani?" isimli parcanin konusundayiz, konusulanlara bak.

"Eurovision'un Gelecegi" diye bir konu acin Eurovision Paylasimlari kategorisine, orada tartisin kardesim.

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest schlagerman

Şunu belirteyim Eurovisiona garezim olsa senelerden beri izlemem,ülke ülke arşivlerini oluşturmam,hayatımı buna göre yönetmezdim.2009 yılında eurovision.tv yi kurdular ve internetten yayını izlemeyi sağladılar.rakamın çıkmasındaki temel neden bu.mesela bazı arkadaşlarında belirttiği gibi halen eurovisionun hala bir tv kanalı değil.uydusu var ama uydu da EBUya bağlı tv kanallları yok.official DVD satışı yapıyor(her yılı satmıyor-1980lerden falan bahsetmiyorum,onlar zaten yok satışta yok,2004 ve sonrası için konuşuyorum)hadi internet üzerinden satmıyorsun o zaman her ülkeye satış ağını yap onu da yapamıyor.EBU artık youtubeda el attı malum artık full şovları kaldırtma yoluna gitti.dahası da var....

nasıl ki bizler ülke de Eurovision programı 1. olup TRT yi eleştirdiysek TRT'nin Eurovision üzerine düşmediğini belirtiyorsak keşke şu şovu NTV yayınlasaydı diyorsak,aynı şeyi EBU içinde söyleyebiliriz.Bu benim tabiki şahsi görüşüm nasıl ki sizinde bir görüşünüz varsa benim de var ve aynı olmak zorunda değil.

kesinlikle bence de verimli bir tartışma oldu.Bizler 3 yetişkin adamız Eurovisionu tartışarak tatmin olacağımızı düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...