İçeriğe atla

1980 : Pet'r Oil

Uğur

Pinlenen İletiler

[video=youtube]

1980 - Ajda Pekkan - Pet'r Oil

Söz : Şanar Yurdatapan , Müzik : Atilla Özdemiroğlu , Düzenleme : Atilla Özdemiroğlu

(23 Puan - 15incilik)

Türkiye'yi Eurovision'a güvenilir ve iyi bir şarkıcının taşıyabileceği düşünülerek Ajda Pekkan'a teklif götürüldü. Süperstar için süper besteciler arandı ve sonunda 5 besteciye, özel çok özel besteler yaptırıldı. Türkiye finalinde Ajda'ya özel hazırlanan 5 beste 3'e indirildi ve kamuoyuna sunuldu. 24 Şubat gecesi TRT İstanbul Stüdyoları'nda gerçekleşen finalde yarışmaları için seçilen üç şarkıyı da Pekkan seslendirdi ve kazanan şarkı Atilla Özdemiroğlu'nun 'Pet'r Oil' adlı, sözleriyle de tartışma konusu olan şarkısı oldu. Ne yazık ki Lahey'den umduğumuz başarı gelmedi ve yarışmada 15.olduk.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra...

Kanımca bu şarkıya (Petrol / Pet'r Oil) çoğu Eurovision fanı ölüp bitiyor ama ben her nedense çok fazla sevmiyorum. ''Bir Dünya Ver Bana'' isimli şarkı ulusal finalde sonuncu değil, birinci olsaydı gerçekten çok iyi bir iş çıkmış olurdu ortaya. Ajda sahnede daha bir hakim olurdu sanki bu şarkıya, Petrol o yıllarda çok da tarzı olan bir şarkı değildi aslında.

[video=youtube]

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra...

[align=center]Geçtiğimiz sene yaz aylarında Ozan Doğulu Ajda Pekkanın Petrol şarkısına albümünde yer vermişti..[/align]

[align=center][video=youtube]

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra...

petrol bence cok hoş şarkı idi hüsrana ugradık şanssızdık ajda pekkan petr oil ingilizce yorumu bu şekli daha mı güzel ne ?

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Gizlenmiş İçerik

bu da fransızca versionu

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Petrol parcasinin ulusal finaldeki versiyonu cok daha iyiydi bence. Arto Tunc'un finalde caldigi o alet falan cok itici kesinlikle, o yoktu ilk versiyonda. Fakat ilk versiyonun girisindeki siir kismini kaldirmalari iyi olmustu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fransızca benim hoşuma gitti

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> ama Türkçesi daha güzeel

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Koskoca Ajdanın Katıldığı Şarkıya Bak

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> tabi o zamanlar koskoca ajda değildi belkide bu kadar

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Koskoca Ajdanın Katıldığı Şarkıya Bak

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> tabi o zamanlar koskoca ajda değildi belkide bu kadar

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Bunu sana sitedeki sohbette de soyledim. Koskoca Ajda'ydi ayrica.

Ajda en parlak en verimli doneminde Eurovision'a gitti, "Superstar 2" albumunu yayinlamasinin ardindan.

Bir onceki yil yarisma Kudus'te yapilacak diye yarismadan cekilen TRT, 1980 icin yeni bir arayisa girmisti, duzenlenen ulusal finallerle, ulusal finallere gonderilen vasat sarkilarla bu isin boyle yurumeyecegi belliydi. Turkiye'ye artik zafer gelmeliydi, bunu sadece Ajda Pekkan basarabilirdi. Ajda, TRT'den gelen teklifi kabul etti, olaylar ardindan basladi.

TRT kurdugu Eurovision kuruluyla donemin en basarili 5 bestecisini 1'er beste hazirlayarak kuruma gondermeleri konusunda gorevlendirdi. Bu besteciler icinde, Ajda'yi "Superstar" yapan Fikret Senes, "Hayat Bayram Olsa" "Sev Kardesim" gibi hitlerle Turkiye'yi kasip kavuran Serif Yuzbasioglu'nun disinda Sanar Yudatapan, Melih Kibar gibi degerli isimler vardi. Sarkilarin duzenlemelerini ise buyuk ustad Onno Tunc ustlenmisti (Petrol haric). Sonuc olarak, TRT'ye gonderilen 5 besteden 2'si elenerek 3 parca hazirlandi. Bunlar "Olsam" , "Bir Dunya Ver Bana" ve "Pet'r Oil"di.

Ajda da gorevinin geregini yerine getirip 3 sarkiyi okuyarak, TRT'nin kurdugu studyoyda kliplendirdi. Sarkilar bir sure TRT'de o kliplerle yayinlandi, daha sonra TRT'nin olusturdugu 21 kisilik secici kurul 3 parcayi kendi icinde oyladi. Bulend Ozveren'in sundugu bu oylama sonucu Petrol oy cogunlugu ile 1. secildi.

Bu arada TRT'ye gonderilen 5 parca icinden elenen 2 parcadan biri "Cennet" isimli parcadir. Sarkiyi ayni yil ulusal finalden sonra Modern Folk Uclusu okudu. Bu sarki Melih Kibar imzasi tasimaktadir. TRT'nin aciklamasina gore sarki Macar ezgileri tasidigi icin elenmistir.

Gizlenmiş İçerik

TRT'ye 1980 icin gonderilen 5 beste :

1) Bir Dunya Ver Bana (Cenk Taskan/Fikret Senes) (3.culuk)

2) Olsam (Serif Yuzbasioglu/Adnan Yumuk) (2.cilik)

3) Pet'r Oil (Sanar Yurdatapan/Atilla Ozdemiroglu) (1.cilik)

4) Cennet (Cigdem Talu/Melih Kibar) [Elendi]

5) Sevgiye Ozlem [Elendi]

Ulusal finalde 2. olan parca :

Gizlenmiş İçerik

Ulusal finalde sonuncu (3.cu) olan ve Ajda'nin favorisi olan parca :

Gizlenmiş İçerik

TRT 1980 jurisinde "Olsam"in bestecisi Serif Yuzbasioglu'nun sarkici esi Senay da vardi. Bu parcanin 2. olup, Bir Dunya Ver Bana'nin sonuncu olmasi bu nedenle torpil iddialarini da yaninda getirmistir.

• Beğendim 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra...

Acikli bir ask oykusu bu,

Bir yabanciya kapildi gonlum.

Adi Pet'r, Oil soyadi

Ne rahatim kaldi dostlar ne huzurum

Pet'r Oil'e tutuldum tutulali

Sen gelmeden once her yer karanlik

Dunya issiz dunya durgundu bilmem nicin

Aradim her yerde tatli bir isik

Bir ates bu kalbim isitmak icin

Sen gelince sanki bir gunes dogdu

Aydinlik gunum gecem artik cok guzel hayat

Simdi her sey birden bambaska oldu

Sensiz ne kadar zormus meger ne gucmus hayat

Aman Pet'r Oil, canim Pet'r Oil

Artik sana sana sana muhtacim Pet'r Oil

Eninde Pet'r Oil, sonunda Pet'r Oil

Artik dizginlerim senin elinde Pet'r Oil

Oyle gururlusun gelemem yanina

Girmissin kim bilir kimlerin kanina

Dolar marktan baska laf cikmaz dilinden

Neler neler cekiyorum senin elinden

Zengin dilberler dusmus ardinda

Dus baska gercek baska yar olmazsin sen bana

Gideceksin belki bir gun gercekten

Artik senin arkandan agliyorum simdiden

1980 Eurovision sarkimiz Pet'r Oil 'in sozleri ulusal finaldeyken bu sekildeydi. Zamanin TRT genel muduru, soz yazari Sanar Yurdatapan'dan "dolar marktan baska laf cikmaz dilinden" kismini sarkidan cikartmasini istedi. Yurdatapan bu duruma karsi cikarak sarkisinin bu sekilde yayinlanacagini soyledi. Sarki ulusal finalde birinci oldugunda TRT genel muduru sarki sozu yazari Yurdatapan'i odulunu vermek icin sahneye davet etti. Sahneye gelen Yurdatapan odulu kabul etmeyerek, basina sizmamis bu olayi canli yayinda TV1 ekranlarinda duyurdu. Daha sonra TRT genel muduru yayinin kesilmesi emrini verdi ve yayin yarida kesildi.

(Kaynak: "Yalandan Kim Olmus?" , Ugur Dundar , Orhan Baykal)

Sarkimiz 1980 Eurovision Sarki Yarismasi finalinde yukarida kirmiziyla yazilmis kisimlari eksik bir sekilde performans edildi. Aranjor Atilla Ozdemiroglu tarafindan introdaki siir kismi cikarildi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra...

[align=center]Bugün Eurovision'a Ajda'nın "Petrol"üyle katılarak, sondan 5. oluşumuzun 35. yıldönümü. [/align]

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra...
  • 6 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...