İçeriğe atla

bilimkurgu Westworld

Züreyfa

Pinlenen İletiler

Oyunculukların ne kadar iyi olduğu sürekli dillendiriliyor ama şunu söylemezsem olmaz; Evan Rachel Wood, her bölüm performansını iki katına çıkarıyor, anthony hopkins boşluğunda şahlandı resmen

Dolores: Alice Gone Mad diyoreum, ayrıca robert bildiğin william ile taşak geçiyor, hala ölmediğine dair inancım tam, bakıciiz

:guzelseylerolcak:

• Beğendim 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra...

2. sezonun ilk bölümünü izleyebildim sonunda. Vites düşürmeden başlamaları iyi olmuş :felaketguzel:

O kurtçuklar umutlarımı kırsa da, Ford'u yeniden görmek istiyorum ben de. "Hikayesini güzel bitirmişler, gerek yok dönmesine." diye düşünüyordum ama izlerken bir arattı kendisini. Çocuk Ford'u bile harcadılar gerçi.

• Beğendim 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2.sezonun dördüncü bölümü ile, en elit bünyelerde bile kısa süreli beyin kasılması yaratmışlardır efenim, inanılmaz gidiyor bu sezon, keza şu son iki bölüme bakacak olursak; :guzelseylerolcak:

Hadi çabuk çabuk izle semih de burada beyin fırtınası yaparız :evetevet:

• Beğendim 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

4 bölümü de izledim. Mobilde olduğum için uzun uzun yazamayacağım ama biraz hayal kırıklığı benim için ikinci sezon. İlk sezon karakterlerle birlikte ağır ağır bir yap boz birleçtiriyorduk sanki. Bu sezon bilgileri bombardıman gibi üstümüze atıyorlar. Meraklandığım tek şey jeneriğe eklenen yüzen hostlar. Dizinin anlatımı da düzleşmiş sanki. Daha aksiyon ağırlıklı yapmak istedikleri içindir belki ama ilk sezondaki poetik anlatımdan uzaklaşılmış.

Not: Geçen sezon dizinin tadını kaçırdığı için reddit teorilerinden vs. uzak duruyorum.

• Beğendim 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de reddittir ekşidir hiç bakmıyorum :kabuletmiyorum:

İlk sezondaki edebi anlatım konusunda katılıyorum, fekat her şey de bir kaos içinde olduğundan, bu anlatımı tercih etme nedenlerini anlıyorum

Hikayenin genişlemesi ve oyunculuk bakımından çok hoş bu sezon, 5ten sonra, ilk sezon temposuna dönecekler gibi geliyor bana, bütün heyecanı yaratıp onun üzerine işleyecekler, hadi bakalım yeni bölüm gelecek bugün beklemedeyiz

• Beğendim 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra...

2x1

Güzel bir sezon açılışı. Geçen sezondan, bu sezona yumuşak bir geçiş yapıyor ve sezonun odaklanacağı meseleleri izleyiciye veriyor.

Stubbs'ın birden karşımıza çıkması, orada bir işler döndüğünü gösteriyor bize. Özellikle Bernard'a karşı oldukça korumacı. Karl Strand enteresan bir tip. Bernard ile aynı cümleyi kurmaları, Ford ile bir bağlantısı olabileceği şüphesini uyandırıyor.

Hostların kafalarındaki ampul ve sıvı olaylarının birden karşımıza çıkmasını sevmedim. Önceden düşünülmemiş bir olay sanırım. Geçtiğimiz sezon girselerdi bu işlere keşke.

Yeni labirent olan kapı merak yaratıyor. "Başladığın yerde bitecek." meselesini çözemedim hiç. Genç William ya da William'ın ilk kez labirenti gördüğü zamanla alakası olabilir gibi.

Hostlar arasındaki ağ sezonun önemli ip uçlarından gibi. Buraya daha sonra geleceğim.

Deniz olmaması gereken bir yerde deniz görüyoruz. Bu denizin içerisinde host bedenleri yüzüyor. Su olmaması gereken introda da su görmüştük. Sezonun binbir gizeminden birisi.

2x2

Arnold'un Dolores takıntısı bilinç kaanmaya başlamasının da öncesine dayanıyor sanki. Arnold bu robotu hayatındaki birisinden esinlenerek yapmış olabilir mi? Böyle bir durumda Ford'un anlaması gerekirdi. Belki genöken tanıdığı isimlerden birinden esinlenmiştir. Benim aklıma Arnold'un, Dolores'in kişisel özelliklerini ölen oğlununkilere benzetmiş olabileceği de geliyor.

Teddy'yi ikna etmek için kaydıra kaydıra fotoğraf görtermelerini komik buldum. Öldüğü anların videosu falan olsaydı bari.

William'ın Lawrence'yi bulması biraz garip geldi. Labirent macerasına da onla çıkmasının bir etkisi falan sanırım.

Dolores, Maeve karşılaşmasının bu kadar erken gelmesi enteresan. Bu ikili arasında bir çatışma izleyebiliriz sanki ileride.

William'ın inşaat alanı, Ford'un Theressa'yı tehdit ederken oluşturduğu inşaat alanını anımsattı.

2x3

Grace ilgi çekici bir karakter. Birlikte olduğu kişiyi teste tabi tutmasına karşın, kendisinin host olup olmadığını öürenemedik.

Ghost Nation'un sadece insan olan Lee'yi istemesi enteresan. Maeve'nin komutunu da almadılar ama buraya sonra bakacağız. (1)

Hector'un pek "uyanık" olduğunu zannetmiyorum. Maeve kendisini takip etmek için, kendisine aşık etti sanki. Kişisel irade konusunda kendisiyle çelişmiş olacak gerçekten böyleyse. Ya da yazarlar kafamızı karıştırmaya çalışıyorlar ve öyle bir şey yok aslında.

Dolores özgür iradesi olduğunu iddia ediyor ama bir Dolores, bir Wyatt tepkisi veriyor. Birilerinin kontrolü altında olma ihtimali var bence.

Armistice'nin birden ortaya çıkıp, bunları Shogun World'e götürmesi bir tevafuk mudur?

Bernard, Peter Abernathy'nin kafasında ne buldu? Sadece DNA falan olma ihtimali yok bunun. Peki bu bilgilerin bir kısmını kendisine yüklemiş olabilir mi?

Clementine, Ford'un kendisine verdiği emirleri yerine getiriyor gibi.

2x4

"Burası ziyaretçiler için başka, hisse sahipleri için başka, yönetim için başka bir anlam ifade ediyor." lafının son ayağını da görmüş olduk sanırım. Baba Delos'un bu şekilde buraya yatırım yapmış olma hikayesi iyi bağlanmış. Bu durum kafalardaki soruları da iki katına çıkarıyor tabii ki. Bernard burada birisi için kırmızı küre çıkardı. Peki bu kimin zihni (anıları)? Benim aklıma yatan seçenekler şunlar;

1. Tabii ki akla ilk gelen isim Ford. Bölümü ilk izlediğimde bunun çok ucuz olacağını düşünmüştüm ama sonradan fikrim değişti. Oraya sonra geliriz. (2)

2. Aklıma gelen bir diğer isim ise Arnold. Bernard geçmiş hikayelerile asla bir "Arnold" olamaz. O yüzden Ford Delos'un yaptıklarını öğrendikten sonra, Arnold'u canlandırmak istemiş olabilir.

3. Stubbs ve Elsie de akla gelebilecek isimler tabii ki ama o kadar önemli karakterler değil gibiler sanki.

Ghost Nation'un insanları bir araya toplamaları, "Döngüleri gereği." şeklinde açıklanabilir ama bu kadar ön plana çıkmaları böyle olmadığını gösteriyor sanki. Her fırsatta "Ford yapıyor." demek istemiyorum ama birisinin kontrolü altında gibiler.

William'ın, kızının geldiği bölümde birden hostların ailelerini önemsemeye başlaması, biraz fazla "Amerikan televizyonu" olmuş.

fidelity (3)

2x5

Kontrol ünitelerinin 3'te 1'inin boş olduğunu öğreniyoruz. Denizde yüzen ve Teddy olduğunu düşündüğüm hosttan sonra, burada da Teddy'ye benzeyen bir host bedeni var. Peki bu 3'te 1'e ne oldu? Benim aklıma gelen seçenekler;

1. Bir "silah" sayesinde sıfırlandılar.

2. Farklı bedenlere yerleştirildiler. Host bedenlerinde bomba yerleştirilmiş olduğunu biliyoruz. Dışarı çıkacak hostlar için, yeni bedenler yapılmış olabilir.

Shogun Wolrd'ü seyirciyi heyecanlandırsın ve yer kaplasın diye eklemişler sanki. Hikaye açısından çok bir işlevi yokmuş gibi geldi bana.

Bütün hostların kodlarında bir çok dil olması çok mantıklı. Keşke ilk sezonda, başka dil konuşan ziyaretçiler ve onlaron dilinde konuşmaya başlayan hostlar da görseydik. Maeve'nin god mode'unu bir üst seiyeye taşıdılar. Japonca da vermeye başladı komutları. Burada (1)e dönmek istiyorum. Yerlilere de İngilizce komut vermediği için aklımızı karıştırmaya çalışıyor bence şov. Yerlilerin zaman zaman İngilizce konuştuklarını görüyoruz. Bununla birlikte birileri tarafından kontrol edildiklerine yönelik tahminim doğruysa, Maeve'nin Ghost Nation'a komut vermesinin bir başkası tarafından engellendiğini düşünüyorum.

Dolores'in sineklerle ilgili anlattıkları dikkat çekici;

1. Dizinin ilk sezonunda "hülyalar" güncellemesinden etkilenen hostların sineklerle iletişimleri gösterildi. "These violet delights have violent ends." lafını sineğe benzetebiliriz. Dolores'in babası tarafından Dolores'e söylendiğinde, onu "uyandırmıştı". Daha sonra aynısı, Dolores Maeve'e söylediğinde oldu. Bu durumda bunun önüne geçmenin tek yolu, hastalıklı robotları yok etmek. Ted'in "Sorunluları, diğerleriyle iletişime geçemediği bir yere kapatma." çözümü dizide de bir işe yaramamıştı. Şu an o hostların hepsi serbest.

2. Robotlar arasında bir ağ olduğunu öğrendik. Maeve muhtemelen diğer hostlara bu ağ üzerinden komut veriyor. Hatta SW'deki versiyonunu bu şekilde uyandırmaya çalıştığını da gördük. Sinek, bu ağı temsil ediyor olabilir.

3. Dolores burada olaya tam tersi bir açıdan bakıyor. İnsanlara karşı ayaklanmayanları sorunlu olarak görüyor. Eğer gerçekten durum buysa ve Dolores "Geriye bir tek sen kaldın." dediği kişiyi bu uğurda kaybetmeye hazırsa, babası için neden bu kadar mücadele ediyor? Ted'den vazgeçebilen Dolores, babasından neden vazgeçemiyor?

2x6

Bernard ve Dolores arasında, William ve Delos arasındakine benzer bir görüşme görüyoruz. İşi enteresan kılan, burada da fidelity kelimesi kullanılması. Peki burada gerçekten Bernard ve Dolores mi var? oraya birazdan geleceğim. (4)

fidelity (3)

2 anlama geliyormuş, "sadakat" ve "uyumluluk". Diziyi çeviren kişi iki bölümde farklı şekillerde çevirmiş. Delos'un durumunu bilemem ama Bernard'ın durumunda bence hem uyumluluk hem de sadakat testiydi bu. Kelime seçiminin tesadüf olduğunu düşünmüyorum.

Maeve ve Dolores arasındaki farkları gözümüze gözümüze sokuyorlar artık. Maeve tabrılara karşı savaşırken, Dolores tanrı olmaya çalışıyor. En sonunda birbirleriyle çatışacaklarına dair düşüncemin sebebi de buydu.

Peter Abernathy'nin ölümünde İsa göndermeleri vardı. Peki kendisi bir kurtarıcı ya da bir kilidin anahtarı olabilir mi? Şu an nerede olduğunu ve ne yaptığını bilmiyoruz.

Hala ısrarla William'ın kızının host olup olmadığı sorusunu gözümüze sokuyorlar. İnsan merak ediyor, William mı host acaba? 150. deneme onun üzerinde mi yapıldı? Kızıyla yaptığı konuşmada bir uyumsuzluk olduğu kesin. Artık o kadar değildir diye umuyorum.

Cradle çıktı şimdi de başımıza. Bernard'ın kafasından çıkan küre kırmızı değildi. Bu da yaptığı zımbırtıyı kendi kafasına takmadığını gösteriyor. Şimdi buradan (2)ye dönmek istiyorum. Ford kendi zihnini kopyalayıp, bir host yerine Cradle denen yerin sistemine yüklemiş olabilir mi? Ford'un, William ile 3 farklı host aracılığıyla iletişime geçtiğini gördük. Belki de sistem içindeki Ford, ağı da kullanarak bu hostlara komut verebiliyordur.

Bernard'ın anılarını incelediğini görüyoruz. Bu noktada da (4)e dönmek istiyorum. Dolores'le olan sahnedeki gibi, anılarda gezerken de ekranda bir değişiklik var. Ekran ölçüleri değişik olduğu için altı ve üstü kesik görüyoruz. Bu yüzden bu sahnelerin gerçek dünyada değil, Bernard'ın kafasında gerçekleştiğini düşünüyorum ben. Bernar yerine, gerçek Arnold'u yaratmak isteyen Ford, onu zihninin içerisinde, Dolores görünümünde eğitiyor sanki.

Birileri tarafından yönetildiğini düşündüğüm Ghost Nation, Maeve'in kendilerine katılmasını istiyor. Daha önceki karşılaşmalarında sadece Lee'yi istemişlerdi. Bu da enteresan bir durum gibi geldi bana.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2x7

Stubbs'ın hiçbir şey yapmamasına karşın, bu kadar öne çıkarılması bir garip. Altından bir şeyler çıkacak sanırım. Bin tane Bernard olayı enteresan. Arnold'ın ölümünden hemen sonra Ford'un çalışmalara başladığını anlıyoruz. Bernard'ın oğlunu bu kadar net hatırlaması enteresan. Backstory olarak verilen hikayeleri hiç flashback tadında izlemedik çünkü. Onlar hep hikaye olarak anlatıldı bize. Bir şeyler çıkacak gibi ordan.

Ölüp de ölemeyenlerle dolu bir bölümdü. William'ın nasıl ölmediğini asla anlayamıyorum. Öldürmeyeceksek, sırf heyecan yaratsın diye bu işlere girme. Peki William bu işten nasıl kurtulacak? Hostların esaretten kurtulmak için "kapı" diye bir yerden geçmeleri gerekiyor. E William'ın da kapıyı bulması gerektiğine göre, William host mu olacak? Gitmeye çalıştıkları yerin William tarafından yapıldığını biliyoruz. "En büyük hatam" dediği şey, Delos'un hostunu yapması olabilir. Yani hayatta kalmak için ilk başarılı insan "robot" olmak zorunda kalabilir gibi William. (Şu an aklıma geldi. Bunu korumak için kızı ölür belki. Bu da kızını yaşatmak için hosta çevirir. Her şey olur valla, enteresan dizi şu Westworld.)

Maeve de ölemeyenlerden bir başkası. Dolores kurşunlardan etkilenmezken, Maeve neden etkileniyor? Sistem üzerinde bu derece kontrolü olan birisi, kendisini düzeltemiyor mu? Geçtiğimiz sene Teddy'nin kansız kalmasına karşın Ford'un komutuyla ayağa kalktığını görmüştük oysa ki.

Geçtiğimiz sezon finalinde güvenlik görevlileri, arkadaşlarını öldüren Maeve'nin ekibine ateş etmek yerine komut vermeye çalışıyordu. Komutların işe yaramadığını görünce, daha da çok komut veriyorlardı. Benzer bir salaklık bu bölümde vardı. Kardeşim neden elinde silah olan hostun yanına gidiyorsun? Silahını atsa ne yapacaksın? Tutuklayacak mısın? Vur gitsin işte... Yedekleri kendi getirdiği bir bombayla patlatsa, olmaz mıydı? Yine kendisini fena edebilirdi... Girişe 3-5 silahlı adam koyardın, kaçamayacağını anlayınca da, kendisiyle birlikte patlatırdı.

Tam kafasını kesecekken bir şeyler olması da, 35 kurşun yiyip ölmeyen insanlar kadar rezil bir Amerikan sineması/televizyonu klişesi. İhtiyacı var mı böyle şeylere bu dizinin?

Neyse efendim, oldukça karışık bir bölümdü. İlk izlediğimde kafam sikildi, ikinci izleyişimde biraz daha keyif aldım. Sırf millet ne olacağını anlamasın diye bu kadar karıştırmalarını sevmedim bu sezon. Seyir zevki oldukça düştü dizinin. Sıkılıyorum artık izlerken. Anthony Hopkins'in dönüşü, bölümün en güzel yanlarındandı. Tek adam mek adam ama öldükten sonra bile çalışıyor. Dik dur eğilme, bu millet seninle.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2x8

Sezonun açık ara en iyi bölümüydü. Bu sezon farklı kültürlere yer vermelerine sevindim. Oldukça duygusal bir bölümdü.

Akecheta ve Maeve'nin hikayeleri çok benziyor birbirlerine. O yüzden iletişim kuruyor olamalarına sevindim. Akecheta'nın İngilizce konuşurken kızla, kendi dilinde konuştuğunda ise Maeve ile konuştuğunu 2. izleyişimde anlayabildim ancak. Hikayesi ise hem Dolores hem de Maeve'den daha ilginçti sanki.

Labirent sembollerini çok iyi açıkladılar. "Onları oraya Ford koydurdu."dan daha tatmin eden bir cevap oldu.

William'ın kızı acı çektirmekten bahsediyor. Ölen William'ın zihnini, bir host bedenine aktarmanın hala ilgi çekici olabileceği düşüncesindeyim.

Kırmızı saçlı abla neden hostun hafızasını sildirmedi ya da incelemeye aldırmadı? Kimin için çalışıyorsun eyyy kızıl? Bu arada bu Westworld Devlet Hastanesi de hiç yenilenmiyor/eskimiyor herhalde. 25 sene önce bile aynı görünüyor.

Dolores'i ilk defa Arnold "uyandırmıştı", daha sonra ise Ford. Maeve'in farkındalığa varışının ardında da döngü değişimi olduğunu biliyoruz. Çevrelerindeki hostlar da, bu ikisinin müdahalesiyle ayıkladı genelde. (Peter Abernathy de fotoğrafı görmesiyle triggerlandıydı anca.) Akacheta kendi farkındalığını, kendi kendine anlayan ilk ve belki de tek host. Bu durum da onu bin kat daha ilginç kılıyor bence.

Wyatt'ın kötü adam olduğu doğrulandı sanki. Yerliler diğer hostları olduğu kadar, insanları da ondan korumaya çalışıyorlar anladığım kadarıyla. İlk bölümde Dolores'in bir yerli hostu öldürdüğünü görmüştük. Kafası kesildiğinde ise labirent sembolünü görmüştük. Yani Dolores "uyanık" olduğunu bile bile öldürdü bir hostu. Bu da Dolores'in gerçek amacı konusunda insanın aklına soru işaretleri getiriyor.

Akacheta, Ford'un cesedini incelerken kafasına bakıyor ve şaşırıyor. Burada bir labirent sembolü görmüş olabilir mi?

"Yanlış dünya" söylemi de ilginç. Hostların özgür olabilmesi için bu kapıdan geçmeleri gerekiyor. Şu an aklıma 2 şey geliyor.

1. Bu kapı ne Westworld'e, ne de bizim dünyaya açılıyor.

2. Bu William parkı ziyaret eden herkesin bedenini yaptırdı. Dolores ve ekibi de kendi "beyinlerini" bu bedenlere aktaracak ve kendi bedenlerine buradaki sıfır kilometre beyinleri yerleştirecek. William da ölmek üzere olduğu için, kendi zihnini genç William'a aktaracak.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2x9

Abernathy bulunana kadar parkın hiçbir yerine yardım gönderilmediğini biliyoruz. Yine de Emily çağırınca, yardım geldi nedense. Bu çok enteresan bir durum.

Emily'nin babasıyla sürekli maziden bahsetmesi de enteresan. Dolores-Bernard, William-Delos sahnelerini andırıyor. Üstelik arada sürekli farklı hatırlanan ufak ayrıntılar oluyor.

Emily müzik kutusundaki dansçının ortada olduğunu söyledi. Oysa ki balerin kutunun sağ kıyısında dans ediyor.Host kontrolünde kullanılan zımbırtı, sadece patlayıcıyı kontrol ediyor. Emily'nin patlayıcısı olmayan bir host olma ihtimali hala mevcut yani. O güvenlik ekibinin ne olduğu da belli değil zaten. Annesinin ölümü hakkında "Sürekli bunu düşünüyorum. Yapbozun geriye kalan tek parçası." derken, William'ın bilinci için tek eksiğin kastedilmiş olabileceği kanaatindeyim.

Teddy yerlileri vururken, sonuncuyu bırakıyor. Burada 2 ihtimal aklıma geliyor;

1. Teddy "uyandı" ve kodundaki değişimlerden etkilenmiyor. Bu yüzden kendi kararını verdi.

2. Maeve, yerli aracılıyla Teddy'ye ulaştı. Ona emir vermesi de bir ihtimal ama "uYANDIRMIŞ" OLMA İHTİMALİ DAHA ÇOK BENCE BU SENARYODA.

Senaristler Clementine'yi kullanmaktan vazgeçemiyorlar. O da o kadar iyi oynuyor ki, sebebini anlayabiliyorum. Şer şeyi yok edip, su basmasına sebep olan kişi Clementine olabilir mi?

Forge'nin ne olduğu şaşırtmadı. Onu nasıl kullanacaklarını ise göreceğiz artık. Bernard'ın Ford'dan bu kadar kolay kurtulabilmesi, kuşku yarattı.

Arnold-Dolores ilişkisinin benzerini, Ford-Maeve ile gördük. Ford ve Arnold çok farklı karakterler yalnız. Mesele Ford olunca, bunu yiyor muyum? Emin değilim.

Bölüm içerisinde hem Teddy, hem de William kafalarına silah dayadı. William'ın host olacağı tahmini tutarsa, aklıma başka şeyler geliyor. Hem William, hem de Dolores karanlığa teslim olmuş hostlar olacaklar. Teddy'nin yokluğunda, bu aşk yeniden canlanır mı? William garson kızı Dolores'e benzetti. "Başka bir dünyaya aitim." dediği anda, Dolores'le olan flashbackini görüyoruz.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...