İçeriğe atla

yerli dizi Fi/Çi

Cem

Pinlenen İletiler

Fi, 2017 yılında çevrimiçi dizi platformu olan Puhu TV üzerinden yayınlanmaya başlayan ilk özgün Türk internet dizisi.

Dizinin konusu Azra Kohen isimli yazarın Fi, Çi ve Pi isimli eserleri üzerinedir ve bu eserleri senaryoya Nükhet Bıçakçı uyarlamıştır.

Dizinin yapımcılığını Ay Yapım, yönetmenliğini Mert Baykal üstlenmiş olup başrollerini Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsür ve Büşra Develi paylaşmaktadır.

Dizinin ilk tanıtımı 10 Mart 2017 tarihinde yayınlanmıştır. İlk üç bölümü 31 Mart 2017 tarihinde yayınlanmış olan dizinin birinci sezonu 13 bölüm sürecektir.

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

Ana kadro

Duru (Serenay Sarıkaya), bir konservatuar öğrencisidir ve tek hayali dans etmek, sahnede var olmaktır. Dizinin karakterlerinden birisi olan Deniz ile romantik bir ilişkisi vardır.

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

Can Manay (Ozan Güven), ülkenin en önde gelen psikiyatristi ve aynı zamanda en çok izlenen televizyon programının sunucusudur. Normal bir hayatı olan Can Manay, Duru ile tanıştığında ona karşı saplantılı bir aşk beslemeye başlar. Artık Duru'nun hayatını uzaktan izlemeye başlar.

Gizlenmiş İçerik

Deniz (Mehmet Günsür), üniversite hocası ve dans gösterileri hazırlayan bir kompozitördür. Aşık olduğu kadın Duru ile birlikte yaşamaktadır.

Gizlenmiş İçerik

Özge Egeli (Berrak Tüzünataç), Can Manay ile ilgili gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışan bir gazeteci ve aynı zamanda inatçı ve güçlü bir kadındır.[Can Manay'ın gerçeklerini ortaya çıkarma isteği asistanlığını yaptığı gazetecinin ölümünden sonra başlar.

Gizlenmiş İçerik

Bilge (Büşra Develi), Can Manay'ın üniversitedeki psikoloji sınıfından çok başarılı bir öğrencidir. Pek sosyal birisi değil, çekingendir.

Gizlenmiş İçerik

Puhu TV Bölüm Linkleri

Gizlenmiş İçerik

Gizlenmiş İçerik

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1. bölüm 1 saat 17 dakika idi. Daha kısa olmasını tercih ederdim. 2. bölüme baktım, 1 saat 8 dakika o da. 50-60 dakika arasına sabitlemeleri daha iyi olur gibi.

İyi bir pilot bölümüyle başladılar. Ses ekibinin başarısı dikkatimi çekti. Özenerek hazırlandığı o kadar belli ki.

Drone çekimleri felaket. Onları yok etsinler lütfen. Onun dışındaki çekimler ise oldukça başarılı. İyi mekan ve kostüm seçimleri de seyir zevkini arttırıyor.

Müzikler çok başarılı. Yaylıların arasında duyulan elektronik tınılar dizinin hikayesi ve işlenişiyle de çok uyumlu.

Saç-makyaj başarılı. Özellikle Can, Duru ve Özge için oluşturulan imajlar hoşuma gitti.

+18 sahne ya da argo bir dil yok dizide. Sevişme sahneleri Aşk-ı Memnu tadında. En erotik sahne, sütyenli meme avuçlama sahnesiydi. Yanlış hatırlamıyorsam sadece 2 kez küfür edildi dizide. Onlar da "Siktir git." ayarında. Ha bu kadarına da izin verilmeyecektir ve RTÜK'ün yakında internet dizilerine de karışması sağlanacaktır.

Samsung ve Vodafone reklamlarını, gözümüze sokmadan yerleştirsinler lütfen.

Bölümün ilk yarısından daha çok zevk aldım ikinci yarısına kıyasla. Burada sıkıntının büyük oranda senaryodan kaynaklandığını düşünüyorum.

"Herkese etkileyici cümleler yazmalıyız." takıntısını bir kenara bırakmaları gerekiyor. Bazen oyunculuk, bazense karakter sebebiyle kötü durabiliyor. Bazı diyaloglar bu sebeple beni rahatsız etti.

En sıkıntılısı, Can Manay ve öğrencisi Bilge'nin arabadaki sahnesiydi. Can Manay, günlük konuşmada çok fazla rast gelmediğimiz konuşma tarzıyla etkileyici olabiliyor. Bilge ise daha düz bir karakter. Bu sahnede Bilge, hocasını etkilemeye çalışmış ve komik duruma düşmüş olsaydı anlardım. Fakat o diyaloğu gerçekten etkileyici yapmaya çalışmalarını sevmedim. Bir diziye 15 tane Can Manay koyarsanız, o dizi izlenmez hale gelir.

Bölümün başlarında Can Manay ve sevgilisinin konuşması da beni rahatsız etmişti. Can'ın kızı ciddiye almaması ve kızın komik duruma düşmesi sahneyi rahatlattı.

Can'ın şoförünün birden ve alakasız bir şekilde "Denemezseniz, pişman olursunuz." tadındaki konuşması ilk bölümün en zayıf noktasıydı. Muhtemelen şoför karakterine yazacak başka bir şey bulamadıklarından araya sıkıştırmışlar fakat çok temelsizdi. İkili arasında bir konuşma geçse ve şoför buradan bir çıkarım yapmış olsa, daha iyi olurdu.

Saate takılan fuları da çok tırt bulduğumu belirtmeliyim.

Şimdi gelelim senaryonun sevdiğim taraflarına.

Sanırım romanlarda olaylar Duru'nun etrafında gelişiyormuş. Dizide merkeze tamamen Can'ı oturtmalarını sevdim. Açık bir şekilde Amerikan televizyonundaki güçlü, anti-kahraman, erkek karakter rüzgarından etkilenmişler. Zaman zaman Don Draper'ı izliyor gibi oluyorsunuz zaten. Dizinin temposunu çok sevdim. İlk bölümler hareketli olur tabii ki fakat "İlk bölümden tutsun. Allah ne verdiyse dalalım." gayesiyle girişmemişler. Sindire sindire izliyorsunuz diziyi.

Karakterler iyi yazılmış. Oyunculuklar da [genellikle] bu sayede yükselmişler zaten.

Can'ın geçmişini hikayeye sokma kısımlarını biraz zorlama bulsam da, çok rahatsız etmedi. "Durun daha yeni başlıyoruz." demek istemişler sanırım.

Psikopat bir karakteri canlandırmak ne kadar zorsa, yazmak da en az o kadar zor olmalı. Bu açıdan başarılı bir iş çıkarıldığını düşünüyorum.

Gelelim karakterlere ve oyunculara;

Emlakçı: Ne alaka şimdi emlakçı? Bilmiyorum, çok sevdim ben. Oynayan kişi de cuk oturmuş. Alakasız bir karakter ama en sevdiğim performanslardandı.

Can Manay/Ozan Güven: Ozan Güven'e çok yakışmış psikopat bir adamı oynamak. Yalnız "Sonunda oyunculuk yapacak karakter bulduk." edasıyla biraz fazla yardırmış gibi sanki bazı sahnelerde. Biraz daha küçük oynasa daha mı lezzetli olurdu, bilemedim. Tabii tek bölümden bir sonuca varmak mümkün değil. Can Manay'ı daha iyi tanımak lazım önce. Burada beni rahatsız eden senaryo da olabilir tabii. Sürekli gergin bir şekilde izliyoruz Can'ı. Arada çişini, kakasını yaparken ya da yemek yerken falan görsek, izleyici olarak bir nefes alabiliriz sanki.

Duru/Serenay Sarıkaya: Çok kompleks bir karakter gibi gelmedi. İlk bölüm olduğu için çok fazla girmemiş olabilirler oralara tabii. Rol Serenay Sarıkaya'ya yakışmış.

Deniz/Mehmet Günsür: Can'ın o büyük hareketleri yanında, çok alttan alttan yedirdiler bize Deniz'in karakterini. O açıdan çok sevdim. Can'la hem ortak, hem de zıt noktalarını görmemiz hoştu.

Özge Egeli/Berrak Tüzünataç: Saç ve makyajdan bahsetmiştim ama özellikle Özge'nin imajı çok iyi olmuş. O saçlarla falan çok yakıştırdım ben Berrak Tüzünataç'ı ekrana. Oyunculuğuyla ilgili eleştirenler olmuş fakat ben ciddi bir sıkıntı göremedim. Can ile olan röportaj sahnelerindeki rahatsız ortam çok iyiydi.

Bilge/Büşra Develi: Bana kendisini satamayan tek karakter Bilge oldu. Ne iyi öğrenci ayaklarını, ne zeki kız havalarını, ne de iyi kız kardeş hallerini yedim. Hem senaryoda hem de oyunculukta sıkıntı var bence. Umarım sonraki bölümlerde ciddi bir gelişim görürüz bu karakterde, yoksa şimdiki haliyle bildiğin adını Feriha koydum.

3-4 karakter daha var biliyorum ama ilk bölümde yeterince göremediğimiz için geçiyorum.

Sonuç olarak bu dizi olmuş mu? Devamı izlenir mi?

Bence olmuş. Bir House of Cards, bir Mad Men tadı vermiyor belki ama üzerine Netflix damgasını vursan da sırıtmaz. Özellikle televizyondaki işlerle karşılaştırmak mümkün değil. İzledikçe senaristlerin iş bırakmasına hak veriyor insan. Böyle yapımları isteyince yapabiliyoruz demek ki. Ben devamını izlemeyi düşünüyorum, hepinize de tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk bölümü izledim ve çok beğendim. Fakat bir kaç olumlu, olumsuz eleştirim olacak.

İlk bölümde beni çekimler açısından en rahatsız edici nokta araç içi çekimlerdi. Özellikle Can ve Bilge'nin araç içi sahnelerinde bana stüdyoda çekilmiş hissini fazla yaşattı ve yapaydı. Figüran seçimleri üzerine biraz daha çalışılmalı diye düşünüyorum. Can'ın Duru'nun gösterisini izlediği sahnede, figüranların sağa sola bakışmaları gibi mesela. Bilemiyorum bu dizi üzerinden nasıl bir kazanç sağlayacaklar, devamı ücretli üyelikle mi izlenebilecek; fakat gerçekten ederinin üzerinde bir bütçe ayırdıkları ortada yapıma. Drone çekimlerini ben de sevmedim bunu da eklemeliyim.

İlk bölümde kısa bir sahnesi olmasına karşın oyuncular içinde en çok Berrak Tüzünataç'ın performansını beğendim. Röportaj sahnesinde gerçekten harikaydı. Bardak kırma sahnesini de çok başarılı buldum. Ozan Güven'e diyecek yok, zaten çok iyi bir oyuncu. Serenay Sarıkaya'da farklı bir şey göremedim. Hala aynı mimikler, aynı ses tonu. Nejat İşler'le çevirdiği sinema filminin etkisinden çıkamamış henüz sanırım. Mehmet Günsür'le uyumları konusu da tartışılır. Sarıkaya beğenmediğim bir oyuncu değil fakat biraz daha izlenebilir ve ilgi çekici kılalım düşüncesiyle başrole getirildiğini hissettim izlerken.

Dizi bende yabancı dizilerde sürekli yaşadığım hemen ikinci bölümü izlemeliyim hissini uyandırmadı ilk bölüm sonrası. Fakat takip edeceğim bir dizi olacak ''Fi''. Türkiye'de bir ''20 Dakika'' gerçeği daha vardı, ekşi'de orda burda fazlaca abartılmasını yersiz buldum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

puhutv’nin ilk orjinal dizisi Fi’nin ilk 5 bölümüne Özge Özpirinçci konuk olacak. 2. bölümde tanınmış bir oyuncu olan Sıla karakteriyle diziye giren Özpirinçci ilk kez bu kadar cesur sahnelerde yer aldı. Sempatik oyuncunun sahnesi başrol oyuncusu Can Manay(Ozan Güven) ile sevişirken başlıyor.

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...