İçeriğe atla

Eurovision 2003 | Letonya (A Magical Rendez-vous)

Misafir

Pinlenen İletiler

ESC_2003_logo.png

2003 Eurovision Şarkı Yarışması, yapılan 48. Eurovision Şarkı Yarışması'dır. Yarışma Letonya'nın başkenti, Riga'daki Skonto Spor Salonu'nda 24 Mayıs 2003 günü gerçekleştirilmiştir. Yarışmanın sunuculuğunu 2002 yılının galibi olan Marie N ve Letonyalı bir pop sanatçısı olan ve 2000 yılında grubuyla yarışmaya katılmış olan Renārs Kaupers üstlendiler. Bu yarışma tarihinde önceki yıllarda yarışmaya katılmış kişilerin sunduğu ikinci yarışmaydı. Bu ilk kez 1991 yılındaki yarışmada yaşanmıştı. Yarışmayı, Türkiye adına katılan Sertab Erener, "Every Way That I Can" şarkısıyla 167 puan toplayarak kazandı. Bu şarkı tipik Türk ezgilerinin ve ritmlerininin güzel bir şekilde harmanlandığı tipik bir Türk pop müziği parçasıydı. Şarkıya eşlik eden dansçılar ise şarkıya daha etnik bir hava kattı. Türkiye bu sene ilk defa birincilik kazandı.

Puanlama Rusya, Belçika ve Türkiye arasında kıyasıya geçen bir yarışmaya sahne oldu. Son oy veren ülke olan Slovenya'nın Belçika'ya 3, Türkiye'ye ise 10 puan vermesiyle yarışmanın birincisi belirlenmiş oldu. Belçika ise Türkiye'nin 2 puan arkasından ikinci oldu.

Yarışmanın oylaması sırasında Kıbrıs tarafından Türkiye'ye verilen 8 puan yıllardır birbirlerine oy vermeyen ülkeler için yeni bir başlangıç olmuştur. İrlanda teleoylama sırasında yaşadığı teknik sorunlar nedeniyle oylamayı Avrupa Yayın Birliği (EBU) kuralları çerçevesinde jüri oylamasıyla yaptı. Rusya ve Bosna-Hersek de telekomünikasyon ağlarının yetersizliği nedeniyle jüri oluşumuyla oylamalarını gerçekleştirdiler. Rusya'nın devlet kanalı Kanal Bir "2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda oylama sonuçlarını resmi olarak geçersiz beyan eder." diye bir açıklama yaptı. Eğer İrlanda halk oylamasıyla oylamayı gerçekleştirebilseydi Tatu'nun daha çok puan alabileceği yönünde itirazda bulundu.[1] Ancak İrlanda tarafı, halk oylamasında çıkan sonuçları sunarak sıralamada değişiklik olmadığını kaydetti. [2] Bunun yanı sıra İngiltere'nin oylamada hiç puan alamaması İngiltere yarışmacısı Jemini'nin sürekli detone olmasına bağlandı. Jemini ise yaptığı açıklama ile monitör hoparlörlerin bozuk olduğunu ve kendilerini duyamadıklarını ve bu yüzden detone olduğunu öne sürdü.

Yarışmanın jenerikleri stop-motion tekniği kullanılarak hazırlanmıştır.

Every Way That I Can

[video=youtube]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok güzel şarkıların arasında 1. olmak çok hoş bir şey.

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.
/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Not: Yarışma sloganı "A Magical Rendez-vous" idi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gizlenmiş İçerik

Gizli içeriği görebilmek için bu konuyu/mesajı yanıtlayın veya reaksiyon ifadelerinden birine tıklayın.

Gizlenmiş İçerik

oh yeah

Gizlenmiş İçerik

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aa Mando'nun bayrak olayı hiç dikkatimi çekmemişti. Video/resim falan var mı

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20"> Ayrıca Sertab rules

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

^^Kıbrıstan 12 aldığında gözükiği

Az önce izledim 2003ün tamamını ne güzel bi escmiş :D o gece babam bunu izlerken ben mışıl mışıl uyumuştum :D Ne salakmışım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

slogan için teşekkürler

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Mando ve Sertab'ın düetlerinden 4 yıl sonra rakip olmaları çok ilginçtir

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Başka ilginç bir şey Mando'nun elinde 3 bayrak olması. Kıbrıs RK, Yunanistan ve Türkiye bayrakları

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Sertab'da ise sadece Türkiye bayrağı vardır

Gizlenmiş İçerik

Mando'nun elinde türkiye bayragı falan yok varsa bile emin olamayız çünkü o kadar gozukmuyor kırmızı bişi sadece....şundan yola çıkarak soyluyorum Sertab Erener ile o yarısmadan 4 yıl once ''aşk'' sarkısında düet yapan Mando'nun ,yarısmada kendine rakip gordugu dolayısıyla Sertab Erener'e ''Selam '' bile vermedigi gorulmustur....Sertab Erener bunu röportajında kendisi dile getirdi....hatta şok oldugunu falan soylemişti....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

^^ Aaaa şoşırdım

Gizlenmiş İçerik

/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> peki bana ne bundan :J en büyük İsveç :J

Gizlenmiş İçerik

:haha: hem şaşırdım diyo hem banane bundan diyo.....en büyük Romania:pray:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra...

serab kazandı ama belçikada kazanabilirdi eurovisionu gerçek anlamda sevdiğim yıldı

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

Bu sene ne güzel, ne anlamlı. Sertab'ın performansını her izlediğimde gurur duyarım.

Gizlenmiş İçerik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

İlk Eurovision'umdu....

Belçika'yı hala daha çok begenirim bizim şarkıdan...

Bir sonraki gün haberlerde Türkiye'yi gosterirken ya tamam da biraz da Belçika'yı gosterin yahu demiştim hep....

Rusya'yı şimdilerde izleyip siz kendinizi o detonelikle nasıl rezil ettiniz ya diyorum sürekli...

Slovenya'nın oylarında heyecandan ölmüştüm...

Ve ilginçtir ki 2000 li yıllarda birincinin son ülke oylamasında belli oldugu bir yıl.... Ve biz birnci olduk !

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra...

[align=center]Sunucular[/align]

[align=center]Marija Naumova & Renars Kaupers[/align]

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

[align=center]Mekan[/align]

[align=center]Skonto Hall[/align]

[align=center]

Gizlenmiş İçerik

[/align]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...